Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

Sadarbība ar industriju

Sadarbība ar industriju

«Primekss» pārstāvji apmeklē CERN, 17.01.2018.
Foto: CERN

Latvijas uzņēmēju sadarbībai ar CERN ir ļoti būtiska nozīme tautsaimniecības veicināšanai. Šobrīd, Latvijas biznesam ir interese gan par dalību CERN iepirkumos, gan tehnoloģiskiem ieguvumiem no industrijas iesaistes un pieejas CERN izpētes un attīstības projektos. Savukārt, CERN ir izteicis interesi par sadarbību ar Latvijas augstu tehnoloģiju, IT, elektronikas, mašīnbūves nozarē strādājošiem uzņēmumiem. Šādai sadarbībai ir ne tikai komerciāla nozīme un zināšanu pārneses iespējas, bet arī teicama reputācija, ko iegūst CERN sadarbības partneri. Latvijas industrijas partneri ir arī pilnvērtīgi partneri CERN Latvijas grupā.

LR Ekonomikas ministrija pilnībā novērtē un apstiprina Latvijas dalību CERN, redzot skaidras iespējas un ekonomisko atdevi no industrijas iesaistes CERN projektos. Vēl jo vairāk, industriālie un sociālie partneri (LDDK, LTRK, LETERA, LIAA, MASOC) tikuši aktīvi iesaistīti Latvijas iestāšanās procesā CERN un sniedza nenovērtējamu atbalstu un ieguldījumu, kā arī politisku atbalstu.

Līdz šim jau ir organizēti vairāki industrijas iesaistei veltīti pasākumi, kuru laikā tika detalizēti apspriestas iespējamā sadarbība un tehnoloģiskā varēšana. Dažās no tām piedalījās ar CERN pārstāvji, kas apmeklēja arī vairākus Latvijas uzņēmumus, iepazīstoties ar to tehnoloģisko varēšanu.  2017. gada maijā pasākuma «CERN zinātnes nedēļa Latvijā» ietvaros, notika bijušā ekonomikas ministra Daniela Pavļuta moderēta apaļā galda diskusija par industriju partnerību. Tajā piedalījās kā augsta līmeņa pārstāvji no CERN, tā arī uzņēmēji.

2018. gada janvārī uzņēmēju delegācija viesojās CERN. Delegāciju vadīja Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs. Vizītes laikā tika apspriestas potenciālās sadarbības iespējas. 
Šobrīd, kamēr Latvija vēl ir ceļā uz CERN asociētās valsts statusu, daži Latvijas uzņēmumi jau ir uzsākuši sadarbību CERN projektos.

  • Primekss Group – konsultāciju pakalpojumi-  CMS kavernas grīdas kvalitātes un R&D projekts par neplaisājošu, gāzu noturīgu, pret radiāciju droša betona izstrādi sadarbībā ar CERN, RTU un CFI.
  • Dati Group – nozīmīgs ieguldījums TIER 2 centra izveidē Latvijā.

Tāpat, ir apzināti vēl daudzi citi Latvijas uzņēmumi, kas izteikuši vēlmi sadarboties daļiņu fizikas jomā un ir gatavi sniegt savus pakalpojumus CERN eksperimentos, tai skaitā Baltic Scientific Instruments (BSI), SAF Tehnika, HansaMatrix.