Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

RTU doktoranti pasaules fizikas pētniecības šūpulī

12. jūnijs, 2013
.
.
.

«Tur viss notiek, ir milzīgas jaudas, enerģijas pārveidotāji,» pēc Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Latvijas Universitātes (LU) doktorantu vizītes Eiropas kodolpētniecības centrā «CERN» laikraksta «Latvijas Avīze» publikācijā stāsta RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes (RTU EEF) doktorants Kristaps Vītols.

«Varēju redzēt, kā zināšanas, ko gūstu, studējot doktorantūrā, tiek izmantotas nozīmīgos pētījumos. Divas trešdaļas «CERN» darbinieku patiesībā ir nevis fiziķi, bet gan inženieri – enerģētiķi, IT speciālisti, būvnieki vai materiālzinātnes speciālisti,» turpina Kristaps. Ar «CERN» pārstāvjiem Kristaps runājis arī par iespējamiem konkrētiem sadarbības projektiem: Latvijas zinātnieki varētu līdzdarboties pētījumos, kas saistīti ar jaunu materiālu izstrādi. Arī citās jomās iespējams sadarboties, esot tepat Latvijā.

Jaunie zinātnieki klausījās lekcijas par «CERN» iekārtu darbību, apmeklēja laboratorijas, kā arī vadības un datoru centrus. Vienu no spilgtākajiem iespaidiem topošie zinātņu doktori guvuši, apskatot tuneli, kas būvēts, lai tajā pētītu elementārdaļiņu sadursmes un to sekas. Viņi redzēja arī analizatoru – detektoru, kas reģistrē eksperimentu laikā notiekošos sadursmes procesus. «Magnēti, kas tiek izmantoti tunelī notiekošajos eksperimentos, ir tik spēcīgi, ka to magnētiskais lauks 100 000 reizes pārsniedz Zemes magnētisko lauku,» skaidro RTU prorektora vietnieks zinātniskajā darbā Gatis Bažbauers.

RTU nākotnē iecerējis aicināt «CERN» pētniekus lasīt vieslekcijas vai lekcijas tiešsaistē no Šveices. «CERN» strādājošie zinātnieki varētu būt vadītāji vai līdzvadītāji RTU studentu promocijas darbiem.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

12. jūnijs, 2013 plkst. 16:29

Līdzīgi raksti

Jaunumi