Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

Pētniecības centra «European Spallation Source» ģenerāldirektors iepazīstas ar RTU zinātnieku darbu

13. februāris
.
.
.
«European Spallation Source» (ESS) ģenerāldirektors profesors Helmuts Šorbers RTU iepazinās ar liela kustību diapazona robotizēto simulatoru un tā piedāvātajām iespējām pētniecībā. Foto – Toms Norde

Iepazīstoties ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnisko darbu un apzinot varbūtējās sadarbības iespējas, 12. februārī RTU viesojās un zinātniskās laboratorijas apmeklēja Eiropas Pētniecības infrastruktūras konsorcija daudznozaru pētniecības centra «European Spallation Source» (ESS) ģenerāldirektors profesors Helmuts Šorbers (Helmut Schorber). 

Viņš Latvijā bija ieradies, lai tiktos ar valsts zinātnisko institūciju un lēmumpieņēmēju pārstāvjiem, iepazīstinātu ar ESS piedāvātajām iespējām, apspriestu jau esošās sadarbības rezultātus un apzinātu varbūtējās nākotnes iespējas. RTU ar ESS sadarbojas Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) projektā I.FAST, kur strādā RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes (DTF) Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūta zinātnieki un viena no aktivitātēm ir mašīnmācīšanās metožu attīstīšana paātrinātāju tehnoloģijām. RTU zinātnieki, darbojoties šajā projektā, ir strādājuši arī ESS. 

RTU DTF Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūta organizētajā universitātes laboratoriju apskates laikā H. Šorbers iepazinās ar Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes (DITEF) robotikas inženieru veikumu, apskatot gan jau izveidotās robotizētās sistēmas, gan ierīces, ar kādām strādā zinātnieki, gan arī aplūkojot studentu darbus. Savukārt DTF Biopolimēru laboratorijā ESS ģenerāldirektoram bija iespēja apskatīties fakultātes zinātnieku jau izveidoto biodegradablo materiālu paraugus, gan arī iepazīties ar laboratorijas infrastruktūru. 

DTF Materiālu un virsmas tehnoloģiju institūta laboratorijā viesis uzzināja par jaunākajiem šīs struktūrvienības zinātnieku pētījumiem, starp kuriem ir arī pētījumu procesa laikā identificētais veids, kā ar augstu efektivitāti un drošā veidā ražot ūdeņradi, ko izmantot enerģijas menedžmentā. 

Apskatoties DITEF liela kustību diapazona robotizēto simulatoru, viesim tika demonstrētas dažādas simulācijas programmas, kas simulē gan lidaparātu vadīšanu, gan bobsleja trasi, un tiek lietotas ne tikai izpētē, bet arī tīri praktiskām vajadzībām. Savukārt DITEF Šķiedru optikas pārraides sistēmu laboratorijā, kas nodarbojas ar mikročipu pētniecību, profesoram bija iespēja iepazīties ar pasaules rekordiem, kurus RTU zinātnieki ir sasnieguši, pētot iespējas, kā ar pēc iespējas mazāku enerģijas daudzumu un mazāku siltuma izdali datus varētu pārraidīt pēc iespējas ātrāk un drošāk ar mazākām ierīcēm. 

ESS ģenerāldirektora vizīte noslēdzās ar prezentācijām un diskusiju, kurā piedalījās RTU DTF Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūta, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta, Izglītības un zinātnes ministrijas, Latvijas Organiskās sintēzes institūta, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra, kā arī Tartu Universitātes pārstāvji. 

European Spallation Source ģenerāldirektora Helmuta Šorbera vizīte RTU

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

13. februāris plkst. 16:43

Līdzīgi raksti

Jaunumi