Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

Iznācis RTU žurnāla «Jaunais Inženieris» ziemas numurs

20. decembris, 2012

Izdots Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) žurnāla «Jaunais Inženieris» ziemas numurs, kā vāku rotā Lielā hadronu pretkūļu paātrinātāja detektors ATLAS, kas nesen palīdzēja atklāt Higsa bozonu. Šī izdevuma īpašais raksts - visu astoņu RTU fakultāšu dekānu vēlējumi saviem kolēģiem un studentiem Ziemassvētkos un Jaunajā gadā.

Žurnālā lasāms RTU rektora Leonīda Ribicka komentārs par pēdējā laika būtiskākajiem notikumiem Latvijas augstākās izglītības sistēmā. Šis raksts ir īpaši svarīgs visiem ar augstāko izglītību saistītajiem cilvēkiem, jo sniedz īsu, uz faktiem balstītu apskatu par Izglītības un zinātnes ministrijas darbību, kas paskaidro, kāpēc RTU Senāts pieprasīja izglītības un zinātnes ministra Roberta Ķīļa demisiju.

Šajā numurā lasiet par dažiem no RTU zinātnieku jaunākajiem veikumiem. Būvniecības fakultātes (BF) Būvmateriālu un būvizstrādājumu profesora grupas vadītājs Aleksandrs Korjakins stāsta par unikālu nanotehnoloģiju pielietojumu betonā, kas, pateicoties paaugstinātiem betona izturības un ilgmūžības rādītājiem, ļaus nākotnē radīt vēl neredzētu formu debesskrāpjus.

Savukārt RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes (DITF) Vides modelēšanas centra vadošais pētnieks Aivars Spalviņš lasītājus iepazīstinās ar realizēto projektu Latvijas aktīvās pazemes ūdeņu zonas modeļa «LAMO» izstrādei, ko līdzfinansēja Eiropas Reģionālās attīstības fonds.

Žurnālā uzzināsiet arī par to, kā RTU ienāk pasaules kodolpētījumu arēnā. 12. oktobrī tika parakstīts sadarbības līgums starp universitāti un Eiropas kodolpētījumu centru CERN (Conseil Europeen pour la Recherche Nucleaire). Savu redzējumu abu pušu sadarbībai īpašā intervijā žurnālam «Jaunais Inženieris» sniedz CERN Starptautisko attiecību nodaļas Austrumeiropas eksperts Dr. Tadeušs Kurtika.

RTU vadošā pētniece Alīda Zigmunde sniedz ieskatu viena no slavenākajiem RTU studentiem Mihaila Doļivo-Dobrovoļska dzīvē. Rakstā atklājas interesanti fakti par slavenā inženiera dzīvi, ko zina tikai retais, piemēram, ka studijas Rīgā Doļivo-Dobrovoļskis bija spiests pamest politisku iemeslu dēļ.

RTU starptautiskais students Hemants Goijals intervijā stāsta par saviem iespaidiem un dzīvi Latvijā. Hemants pēc maģistrantūras studiju beigšanas labprātāk gribētu palikt Latvijā, nekā doties uz kādu citu valsti Eiropā vai ASV. Par to, kāpēc, varat izlasīt rakstā «Latvija indieša acīm».

Par visu minēto un vēl citām tēmām lasiet jaunākajā «Jaunais Inženieris» ziemas numurā. Žurnāls atrodams RTU fakultātēs un filiālēs, universitātes administratīvajā ēkā Kaļķu ielā 1, kā arī RTU Studentu parlamentā un fakultāšu pašpārvaldēs.

20. decembris, 2012 plkst. 15:13