Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts
Parādīt izvēlni
Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūts

Ar RTU atbalstu Latvijas fizikas skolotāji iegūst vērtīgas zināšanas Eiropas kodolpētniecības centrā

14. aprīlis, 2016
.
.
.

«Ikdienā mēs kā fizikas skolotāji lielākoties gūstam zināšanas no grāmatām. Būt tur un redzēt, kā notiek pasaules līmeņa eksperimenti kodolfizikā, izmaina domāšanu,» šādiem secinājumiem no Eiropas kodolpētniecības centra CERN (Conseil Europeen pour la Rechercle Nucleaire) Šveicē atgriezusies viena no 17 Latvijas aktīvākajām fizikas skolotājām Agrita Eiduka, kura māca Rīgas Tehniskās universitātes Inženierzinātņu vidusskolas (RTU IZV) skolēnus.

Pateicoties RTU finansiālajam un organizatoriskajam atbalstam, šī bija pirmā Latvijas skolotāju vizīte CERN. Vizīte notika no 3. līdz 8. aprīlim un tās laikā skolotājiem tika organizētas vairākas lekcijas, dažādu centra objektu un telpu apskate, semināri, kas sniedza zināšanas gan par kodolfiziku, gan IT, gan citām inženierzinātnēm.

«Katru gadu CERN apmeklē aptuveni 40 fizikas skolotāju grupu, tādēļ CERN darbinieku lekcijas un prezentācijas bija sagatavotas tieši fizikas skolotāju līmenim, jo skolotāji vidusskolēniem Eiropā māca gan elektromagnētismu, gan daļiņu fiziku, gan kosmoloģijas elementus,» vērtē Latvijas Fizikas skolotāju asociācijas biedre, RTU Izdevniecības direktore Anita Vēciņa, «lektori ļoti labi sasaistīja fizikas tematus ar konkrētiem CERN realizētajiem eksperimentiem. Jājamzirdziņš bija Lorenca spēks, kas magnētiskajā laukā maina elektriski lādētas daļiņas kustības virzienu.» Viņa uzsver, ka lekcijās stāstītais tika atkārtots arī ekskursijās, skaidrojot iekārtu darbību, kā arī katra veiktā eksperimenta fizikas principus.

«Vizīte uz CERN bija unikāla iespēja iepazīties ar vienu no pasaules vadošajiem zinātniskās pētniecības centriem. Reti kurš no mums nojauš, ka touch screen, World Wide Web, kas ir mūsu ikdiena, nākuši tieši no CERN. Pēc šī brauciena  neapšaubāmi ar kolēģiem varēsim sniegt skolēniem daudz jaunu zināšanu par jaunākajiem pētījumiem modernajā fizikā,» uzsver A. Eiduka. Viņa  pārliecināta, ka CERN gūtās zināšanas par Lorenca spēka nozīmi un pielietošanu būs viens no tematiem, ko viņa stāstīs saviem skolēniem.

Inguss Blaudums no Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas uzsver, ka viņu CERN pārsteigusi multikulturālā vide: «Japāņi, ķīnieši, amerikāņi un citas nācijas – viņi visi viena mērķa vārdā strādā pie šī projekta. Tas ir lielisks piemērs, no kura ciešāku sadarbību mācīties arī Latvijas zinātniekiem.» Viņš stāsta, ka vizītes laikā tika apskatīti daudzi jautājumi, kas publiskajā telpā nav līdz galam izskaidroti. «Ieskats šajā pētniecības centrā tika sniegts ļoti bagātīgs. Daudzas lietas uzzināju pilnīgi no jauna. Bija vērtīgi redzēt katru iekārtu dzīvē. Visinteresantākā šķita Antidaļiņu fabrika – vieta, kur rada antimatēriju, jo tā ar zinātniskās fantastikas piesitienu aprakstīta arī Dena Brauna romānā «Eņģeļi un dēmoni»,» uzsver I. Blaudums. Viņš pārliecināts, ka CERN iegūtās zināšanas un materiālo bāzi, piemēram, par Lielo hadronu pretkūļu paātrinātāju, Visuma uzbūvi, matēriju un antimatēriju, kā arī elektromagnētismu varēs nodot skolēniem. Arī Vilsona kameras (cloud chamber) eksperimentu kosmiskā starojuma detektēšanai, kurā vizītes laikā piedalījās skolotāji, viņš gatavs piedāvāt skolēniem kā praktisku laboratorijas darbu.  

Rīgas 64.vidusskolas fizikas skolotājs Raitis Streičs uzsver, ka viņam kā zinātnē nestrādājošam vizīte CERN sniedza lielisku pieredzi: «Pašiem redzēt, kā strādā zinātniskais centrs, uzzināt par tur notiekošajiem eksperimentiem, satikt tur strādājošos zinātniekus un uzdot viņiem jautājumus bija ļoti vērtīgi. Protams, ka visus tematus, kas šo kursu laikā tika aplūkoti gan lekcijās, gan ekskursijās, nav iespējams piedāvāt skolēniem, taču daļu no tiem var integrēt stundās, padziļināti apgūstot mācību vielu. Varēšu rādīt bildes, dalīties savā pieredzē, pievērsties fizikai vairāk no praktiskā viedokļa. Pēc brauciena fizikas stundām būs cita vērtība un elpa. Esmu iecerējis skolēniem piedāvāt populārzinātnisku lekciju par CERN. Gribu pastāstīt par tur pieredzēto – par pētījumiem, atklājumiem, nākotnes vīziju, lai skolēniem rodas izpratne, ka tālāk, studējot augstskolā inženierzinātnes, iespēja nonākt šādā kodolpētniecības centrā ir pavisam reāla,» uzsver R. Streičs.

Patlaban RTU ir vienīgā universitāte Latvijā, kas noslēgusi sadarbības līgumu ar CERN, tādējādi kļūstot par kodolpētījumu un inženierzinātņu jaunāko teoriju un atklājumu tiltu uz Latviju. Sadarbība ar pasaulē nozīmīgāko elementārdaļiņu izpētes laboratoriju RTU sniedz unikālu iespēju jauno pētnieku sagatavošanā un globālu pētniecības projektu izstrādē. Patlaban RTU zinātnieki ir iesaistījušies arī programmas «Horizon 2020» vērienīgā CERN projektā par elementārdaļiņu paātrinātāja attīstīšanu.

Kā augsto tehnoloģiju universitāte RTU Latvijā ir ieinteresēta sekmēt modernās fizikas apguvi un dziļāku izpratni par procesiem pasaules mēroga pētniecības centros ne vien universitātes, bet skolas līmenī, tāpēc cer, ka skolotāji jauniegūtās zināšanas nodos gan saviem kolēģiem, gan skolēniem, sekmējot skolēnu interesi par inženierzinātnēm.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

14. aprīlis, 2016 plkst. 15:06

Līdzīgi raksti

Jaunumi