Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

RTU Zinātkāres centrā «Futurimo Rīga» skatāma arhitekta Eižena Laubes koka namu mini modeļu ekspozīcija

9. augusts, 2023

Līdz 10. septembrim Rīgas Tehniskās universitātes Zinātkāres centrā «Futurimo Rīga», Meža ielā 1 k-6, Rīgā, skatāma ievērojamā koka namu arhitekta Eižena Laubes darbu maketi jeb miniatūrie namiņi, ko veidoja RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Dizaina tehnoloģiju institūta lektors Jānis Kalniņš.

«Futurimo Rīga» aplūkojamie koka namiņu modeļi ir veidoti atbilstoši oriģinālajiem arhitekta rasējumiem, līdz ar to apmeklētājiem ir iespēja redzēt, kā Laubes mājas izskatījās pirms tās skāra laika zobs vai neprecīzo atjaunošanas darbu ietekme. Eižena Laubes projektētie koka nami ir būvēti aizvadītā gadsimta sākumā līdz pat trīsdesmitajiem gadiem. Ja centra jūgendstila ēkās dzīvoja turīgie rīdzinieki, jūgendstila koka mājās mitinājās trūcīgākie pilsētnieki. Neatkarīgi no tā, ka koka īres namos mitinājās strādnieku šķiras rīdzinieki, arhitekts katru ēku izstrādāja individuāli, precīzi un mākslinieciski augstvērtīgi. Izstādē redzamas arī citas Laubes veidotās būves, piemēram, dabā vairs neesošais velotreks. Ekspozīcija ļauj iepazīties arī ar būvju tapšanas vēsturi, arhitekta filozofiju un simboliku, kas iestrādāta būvju detaļās.