Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

RTU jubilejas svinību laikā godinās Gada zinātniekus un izcilākos mācībspēkus

11. oktobris, 2023
Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Svinot Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) 161. dzimšanas dienu, piektdien, 13. oktobrī, plkst. 10.00 RTU auditoriju mājā «Domus auditorialis» norisināsies RTU 64. starptautiskās zinātniskās konferences plenārsēde, kurā tradicionāli godinās universitātes izcilākos Gada zinātniekus un mācībspēkus, kā arī vairākiem starptautiskajiem sadarbības partneriem pasniegs Goda doktora diplomus. RTU jubilejas svinību pasākumu klāstu papildinās Baltijas jūras reģiona valstu tehnisko augstskolu rektoru tikšanās, kā arī Itālijas augstskolu dienas RTU un RTU Latvijas-Itālijas sadarbības centra atklāšana.

RTU 64. starptautiskās zinātniskās konferences plenārsēdi atklās RTU rektors Tālis Juhna, savukārt par pētniecības un inovāciju aktualitātēm RTU 2022./2023. akadēmiskajā gadā ziņos RTU zinātņu prorektora pienākumu izpildītājs Gatis Bažbauers.

Plenārsēdē tradicionāli RTU saime suminās RTU Gada zinātnieku, Gada jauno zinātnieci un Gada jauno zinātnieku, savukārt RTU Akadēmiskās izcilības gada balva tiks pasniegta labākajam mācībspēkam, jaunajam mācībspēkam un akadēmiskās izcilības vides veicinātājam. Plenārsēdē tiks sumināti arī RTU Goda doktora titula ieguvēji – Bergamo Universitātes rektors Sergio Cavalieri, Salento Universitātes rektors Fabio Pollice un Starptautiskā tīrā ūdens institūta Manasasā profesors Ashok Vaseashta.

Savukārt Baltijas universitāšu perspektīvu savās runās ieskicēs Lietuvas un Igaunijas tehnisko universitāšu vadība. Kauņas Tehnoloģiju universitātes rektors Eugenijus Valatka aktualizēs jautājumus par inovācijas ekosistēmas stratēģiskajiem attīstības virzieniem savā augstskolā, Viļņas Ģedimina tehniskās universitātes zinātņu un inovāciju prorektors Dalius Navakauskas dalīsies pieredzē par pētniecības un attīstības kapacitātes veicināšanu, savukārt Tallinas Tehnoloģiju universitātes rektors Tiit Land vēstīs par universitātes jaunākajiem stratēģiskajiem sasniegumiem. Savukārt Somijas Lappeenranta-Lahti Tehnoloģiju universitātes zinātņu un inovāciju prorektors Jari Hämäläinen sniegs savu skatījumu par universitātes vietu starptautiskajos reitingos no pētnieka perspektīvas. Šie universitāšu vadības pārstāvji Rīgā ieradīsies, lai piedalītos gan RTU dzimšanas dienas pasākumos, gan arī Baltijas jūras reģiona valstu tehnisko augstskolu apvienības BALTECH sanāksmē. BALTECH ir izveidota, lai koordinētu sadarbību starp reģiona augstskolām dabaszinātņu un tehnoloģiju jomā augstākajā izglītībā un pētniecībā.

Toties nākamajā nedēļā, sākot no 16. oktobra, kad sākas arī Itāļu valodas nedēļa pasaulē, RTU norisināsies Itālijas augstskolu dienas, kuru laikā notiks zinātnieku tikšanās, sadarbības dokumentu parakstīšana, gan arī RTU Latvijas-Itālijas sadarbības centra atklāšana.

RTU ir dibināta 1862. gada 14. oktobrī, un toreiz to sauca par Rīgas Politehnikumu, kas tika veidots pēc tolaik Eiropas modernāko – Cīrihes un Karlsrūes – tehnisko augstskolu parauga. Mūsdienās RTU ir starptautiski pazīstama un prestiža zinātnes universitāte, kurā iespējams apgūt daudzpusīgu izglītību augstajās tehnoloģijās un inženierzinātnēs, kā arī sociālajās un humanitārajās zinātnēs. RTU darbības pamats ir zinātne, kā arī inovācijās un sadarbībā ar industriju veidots studiju process, kas nodrošina Latvijas tautsaimniecībai nepieciešamo speciālistu sagatavošanu, tādējādi kalpojot par pamatu Latvijas ilgtspējīgai attīstībai.