Arhitektūras un dizaina institūts
Parādīt izvēlni
Arhitektūras un dizaina institūts

RTU atklāta gleznotāja Alekseja Naumova darbu izstāde «Uzgleznotā arhitektūra»

12. janvāris
.
.
.
«Man patīk arhitektūra, daba, gaisma, krāsas,» saka mākslinieks Aleksejs Naumovs, kurš savu jubilejas izstādi sarīkojis RTU Arhitektūras un dizaina institūtā. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Izcilais gleznotājs un Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) profesors Aleksejs Naumovs savu dzīves jubileju svin, 10. janvārī atklājot personālizstādi «Uzgleznotā arhitektūra» Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Arhitektūras un dizaina institūtā, Ķīpsalas ielā 6. Izstādes apmeklētāji līdz 15. februārim var apskatīt līdz šim vēl plašākai publikai neizrādītus mākslinieka darbus, kas tapuši pasaules krāšņākajās un gleznainākajās vietās – Burano, Venēcijā, Sicīlijā, Parīzē un Ņujorkā.

Izstādi veidot universitātes telpās mākslinieku mudinājusi RTU Arhitektūras un dizaina institūta projektu vadītāja un izstādes kuratore Velta Holcmane. Viņu uzrunā A. Naumova redzējums par arhitektūru – kā mākslinieks tver pilsētas vidi un telpu. «Tas sasaucas ar to, kas šeit, RTU Arhitektūras skolā, tiek mācīts, – pilsētas telpas uzbūvi, struktūru,» saka V. Holcmane. 

A. Naumova rokrakstu raksturo pārliecinošs un izsvērts triepiens, košs, dzīvespriecīgs kolorīts un konkrētās vietas būtību tveroša kompozīcija. Mākslinieku interesē dabas un arhitektūras mijiedarbība. Viņu saista gaismas un ēnu spēles, to ietekme uz krāsu un formu. A. Naumova pieeja ainavu attēlošanā sniedzas tālāk par pasīvu apkārtējās pasaules atspoguļojumu, jo viņš darbos parāda nevis vispārinātu un visiem ierastu ainavas skatu, bet gan savu personīgo skatījumu un sajūtas. Gleznas top brīvā dabā – atrodoties konkrētā vietā un laikā, mākslinieks meistarīgi pamana mirkļa unikālo gaismu, krāsas, notver ainavas īpašo noskaņu un rada emocionāli piesātinātus stāstus par dažādām pasaules pilsētām. 

«Man patīk arhitektūra, daba, gaisma, krāsa,» atzīst mākslinieks. Viņš arī novērtē RTU telpu atbilstību lielu mākslas darbu demonstrēšanai, jo telpa ir plaša, augstiem griestiem, ar dabīgo apgaismojumu, tāpēc «te ir, kur atkāpties,» saka A. Naumovs. Viņš arī ir priecīgs, ka darbi izvietoti telpā, kur visu laiku pulsē dzīvība – savas ikdienas gaitas mēro RTU studenti, mācībspēki un universitātes viesi, kuriem tad ir iespēja iepazīties ar krāšņajiem mākslas darbiem.

Līdz ar mākslinieka gleznām RTU ienākušas vasarīgas noskaņas, jo lielākā daļa darbu radīti karstās vasaras dienās, ko apliecina gleznu košā krāsu palete. «Milzīgs paldies par iespēju mūsu aukstajā, vēsajā ziemā uzburt tādu skaistu vasaru!» saka RTU Arhitektūras un dizaina institūta direktora pienākumu izpildītājs Uģis Bratuškins. 

Aleksejs Naumovs (1955) beidzis LMA Monumentālās glezniecības nodaļu un radošo aspirantūru. Bijis Francijas valdības stipendiāts un studējis glezniecību Parīzē. No 2007. līdz 2017. gadam bijis LMA rektors. Kā iniciators, vadītājs, apmaiņas programmu un izstāžu kurators piedalījies dažādos sadarbības projektos Itālijā, Francijā, Japānā, Vācijā, Austrijā, Nīderlandē, Spānijā, Grieķijā, Krievijā, ASV un citviet. Sarīkojis vairāk nekā 60 personālizstādes. 

Alekseja Naumova ieguldījumu mākslā novērtējusi arī Latvijas valsts, 2009. gadā māksliniekam piešķirot augstāko apbalvojumu – Atzinības Krusta komandiera ordeni. Savukārt 2004. gadā mākslinieks saņēmis Itālijas prezidenta Ordeni (Ordine al Merito della Repubblica Italiana. Commendatore) un 2016. gadā – Francijas Ordeni mākslā un literatūrā (Ordre des Arts et des Lettres). 

Izstāde RTU Arhitektūras un dizaina institūta ātrijā aplūkojama līdz 15. februārim darbdienās no plkst. 9.00 līdz 20.00 un sestdienās no plkst. 10.00 līdz 17.00. Ieeja izstādē – bez maksas. 

Gleznotāja Alekseja Naumova darbu izstādes «Uzgleznotā arhitektūra» atklāšana

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Jaunumi