Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

RTU Arhitektūras fakultātes ātrijā skatāma Talsu mākslinieku grupas «Krūmisti» izstāde

21. aprīlis, 2023

No 18. aprīļa līdz 23. maijam Rīgas Tehnsikās universitātes Arhitektūras fakultātes (RTU AF) ātrijā skatāma Talsu mākslinieku grupas jeb «Krūmistu» izstāde. Ekspozīcijā iekļautas grupas dalībnieku ‒ Anda Vītola, Guntas Kalseres, Elmāra Orniņa, Zigurda Poļakova un Andra Biezbārža gleznas.

Talsu Krūmu mākslas grupa, «Krūmu grupa» jeb «Krūmisti» ir neoficiāla Talsu mākslinieku apvienība. Par savu dibināšanas gadu «Krūmisti» uzskata 1985. gadu, kad grupa pirmo reizi kopīgi devās gleznot uz Talsu pauguraini. Nosaukums «Krūmisti» radies no apstākļa, ka mākslinieks ir saistīts ar vidi, ar dabu. Iedvesmu jaunām idejām mākslinieki rod, dodoties gleznot svaigā gaisā un ļaujoties piedzīvojumiem. Nereti, lai mākslinieks iegūtu plašāku redzesloku, gan neskartā vidē, gan pilsētā, viņš ir spiests atkāpties dziļi krūmos. Līdz ar to mākslinieku amats ir cieši saistīts ar krūmiem, krūmu vidi.

«Krūmistu» grupā darbojas dažādu nozaru, māksliniecisko virzienu un paaudžu pārstāvji - gleznotāji, grafiķi un fotogrāfi. 1995. gadā notika pirmā grupas izstāde trīs muzejos Dānijā. Kopš tā laika «Krūmisti» veido arī personālizstādes, piedalās neatkarīgās grupu izstādēs, inic'mākalas akcijas. «Krūmistu»  izstādes bijušas skatāmas gan Latvijā, gan ārzemēs – Dānijā, Zviedrijā, Nīderlandē, Igaunijā, Lietuvā, Beļģijā, Somijā, Ukrainā, Turcijā, Čehijā, Gruzijā, Itālijā u.c..

Mākslinieku grupas rokrakstu raksturo ekspresivitāte un piesātināta krāsu palete.