Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

RTU Arhitektūras fakultāte sākusi sadarbību ar Novaodesas pilsētas pašvaldību Brazīlijā

13. aprīlis, 2023

RTU AF ir sākusi sadarbību ar latviešu dibinātās Novaodesas pilsētas pašvaldību Brazīlijā. Pagājušajā gadā 35 Latvijas un Erasmus+ programmas apmaiņas studenti izstrādāja skices mūsdienīgas, videi un klimatam draudzīgas Novaodesas pilsētas vārtu un ārtelpu izveidei.

Ierosme šim projektam radās, fakultātes vadībai tiekoties ar Latvijas nerezidējošo vēstnieci Brazīlijā Aldu Vanagu. Nupat, marta beigās, Alda Vanaga apmeklēja Brazīliju un iepazīstināja Sanpaulu štata Novaodesas pilsētas mēru Klaudiu Žuzē Šoderu (Cláudio José Schooder) ar studentu veikumu un aicināja izveidot pašvaldības ierēdņu un Brazīlijas Latviešu kultūras apvienības pārstāvju padomi skiču izvērtēšanai, atlasei un risinājumu īstenošanai pilsētvidē.

Novaodesa ir pilsēta Brazīlijas dienvidos, Sanpaulu štatā. To 1905. gadā kā lauksaimniecības koloniju dibināja Brazīlijas varasiestādes, lai piesaistītu ieceļotājus no Eiropas, tādējādi sekmējot reģiona ekonomisko izaugsmi. Kolonijas pastāvēšanas otrajā gadā, pēc tam kad sākotnējie iemītnieki — Krievijas ebreji — to bija pametuši, Novaodesā sāka apmesties uz dzīvi daudzi latvieši. Arī mūsdienās pilsētā redzamas liecības par latviešu iespaidu uz pilsētas attīstību.