Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

Projekta «LOTUS» sanāksmē testēs rīkus energoefektīvu kopienu izveidei pilsētu un lauku teritorijās

7. jūnijs, 2022

8. un 9. jūnijā Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātē notiks Erasmus+ projekta  «LOTUS» (Locally Organized Transition of Urban Systems) sanāksme, kurā iecerēts apspriest projekta rezultātus un klātienē testēt projekta galveno nodevumu – lietišķo spēli (serious gameurbEM, kas paredzēta energoefektīvas kopienas izveidē iesaistīto pušu sadarbības prasmju stiprināšanai un stratēģiju izpētei.

«LOTUS» projekta mērķis ir izveidot efektīvu starpdisciplināru, zināšanu un pozitīvās prakses piemēru apmaiņu veicinošu instrumentu Eiropas augstskolu mācībspēkiem – izstrādāt interaktīvu mācību programmu (atbalstošu teorētisko kursu un lietišķo pedagoģisko spēli urbEM) nākotnes kopienu iedzīvotāju un profesionāļu (pilsētplānotāju, inženieru, arhitektu un administratīvo darbinieku) izglītošanai, lai virzītu kopienas uz zaļāku, klimata pārmaiņu vadību atbalstošu, nākotni.

Klimata pārmaiņu izaicinājumi mudina atbalstīt pašvaldības, iedzīvotājus un uzņēmumus ceļā uz «nulles oglekļa» jeb energoneatkarīgām pilsētu un lauku teritorijām. Tieši vietrades (place-making) efektivitātei, sadarbības prasmēm un strapdisciplinārām zināšanām būs izšķirošā loma ilgtspējīgu energoefektīvu risinājumu, tai skaitā prasmju un paradumu, pārnesē vietējās kopienās, kas īpaši svarīgi ir zema blīvuma apdzīvojuma teritorijās, piemēram, Latvijā.

Ar klimata pārmaiņu vadību saistītu lēmumu pieņemšana prasa ne tikai izlēmīgu rīcību no vietējo pašvaldību administrācijas, bet arī prasmi informēt un iesaistīt energoefektīvu risinājumu izveidē daudzus dalībniekus jeb ieinteresētās puses ar atšķirīgām zināšanām, sadarbības prasmēm un interesēm energoefektivitātes jomā.

Lietišķā spēle urbEM ir izstrādāta, lai veicinātu energoefektīvas kopienas izveidē iesaistīto pušu sadarbības prasmes un stratēģiju izpēti. Spēlē ir paredzētas septiņas lomas (pašvaldība, attīstītāji, uzņēmēji/ražotāji, fermeri, nevalstiskās organizācijas, valsts līmeņa un vietējie enerģijas ražotāji). Ir jau izstrādāti spēles materiāli – spēles komplekts, ekonometriskais modelis, vadlīnijas pedagogiem un lomu spēlētājiem. Kopējais spēles ilgums ir prognozēts trīs līdz četras stundas.

10. jūnijā pirmo reizi šo lietišķo spēli testēs arī RTU studenti, kuri apgūst studiju kursus «Ilgtspējīga dzīves vide» un «Ilgtspējīga arhitektūra».

«LOTUS» projekta īstenošanā piedalās partneri no RTU Arhitektūras fakultātes, Turīnas Politehniskās universitātes (Politecnico di Torino – Department of Regional and Urban Studies and Planning), Gustava Eifeļa Universitātes (Université Gustave Eiffel - Departement Urban Planning), Rietumbohēmijas Universitātes (University of West Bohemia, Department of Geomatics) un Logiville -  Public consultant.

«LOTUS» projekta mājaslapa

Kontaktpersona un projekta vadītāja RTU: Sarmīte Barvika, e-pasts: .">.