Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

Profesora Ivara Strautmaņa Latvijas reģionālās arhitektūras stipendiju šogad ieguvusi jaunā arhitekte Ieva Liepa

11. marts, 2022

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Arhitektūras fakultātes (AF) absolvente Ieva Liepa ieguvusi profesora Ivara Strautmaņa Latvijas reģionālās arhitektūras stipendiju. Jaunajai arhitektei stipendija piešķirta par maģistra darbu «Apritīgums arhitektūrā: Kokmateriālu aprites centrs Jelgavā». Ar Ievas Liepas un pārējo AF šā gada absolventu diplomprojektiem iespējams iepazīties izstādē fakltātes ātrijā.

Ieva Liepa profesores Sandras Treijas vadībā veikusi apjomīgu pētījumu par mūsdienu arhitektūrā un būvniecībā aktuālu, bet līdz šim maz apskatītu tēmu - aprites ekonomikas pamatnostādnēm un apritīgas projektēšanas pamatprincipiem arhitektūrā. Jaunā arhitekte rūpīgi izvērtējusi teorētiskās vadlīnijas un praktiskās tendences apritīgas arhitektūras pilnveidošanai un būvniecības ietekmes uz vidi mazināšanai. Pētījumā gūtās atziņas viņa izmantojusi, veidojot projektu kokmateriālu aprites centram pilsētbūvnieciski nozīmīgā, industriālā, bet šobrīd degradētā vidē Jelgavā. Projektu veido trīs ēkas - kokmateriālu aprites centrs, darbnīcas un autostāvvietas. Autore ir izmantojusi apritīgus materiālus un paredzējusi, ka centrā būtu iespēja nodot dažādus no koka veidotus ēku elementus, piemēram, logus un durvis, un to apstrādes līdzekļus - krāsas, smilšpapīrus u. tml., kā arī koka mēbeles - skapjus, galdus. Tādējādi šīs lietas, kas parasti, veicot būvniecību vai remontu, paliek neizmantoti un nonāk atkritumos, iegūtu otro elpu.

Atzinīgi Ievas Liepas veikumu novērtējusi arī žurnāla «Latvijas Architektūra» redakcija, dodot iespēju jaunajai arhitektei savu diplomprojektu publicēt kādā no šā gada burtnīcām un saņemt žurnāla gada abonementu.

Ivara Strautmaņa Latvijas reģionālās arhitektūras stipendijas ieguvējas izstrādāto kokmateriālu aprites centra projektu Jelgavā un citus jauno arhitektu diplomprojektus līdz aprīļa sākumam darba dienās var apskatīt izstādē RTU AF ātrijā, Ķīpsalas ielā 6. Maģistra grādu arhitektūrā un arhitekta profesionālo kvalifikāciju šogad ir ieguvuši desmit RTU AF absolventi. Savos pētījumos un diplomprojektos viņi iztirzājuši problēmas, kas saistītas ar kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas un attīstības aktualitātēm, mājokļu pieejamību, aprites ekonomikas un mobilitātes jautājumiem. Izstādē var aplūkot, priekšlikumu vertikālās pacelšanās lidlauku satiksmes infrastruktūras integrēšanai un attīstībai Latvijā, ideju Laucienes pansionāta revitalizācijai, piedāvājumu alus darītavas «G. Kuncendorf» reģenerācijai un citas idejas.

Izstādes apmeklētāji ir aicināti ievērot epidemioloģiskās drošības pasākumus – pie ieejas izstādē uzrādīt sadarbspējīgu Covid-19 sertifikātu un, uzturoties RTU telpās, lietot medicīnisko sejas masku vai arī FFP2 respiratoru.

Ivars Strautmanis (1932–2017) bija daudzpusīga personība – arhitekts, pilsētplānotājs un teorētiķis. Viņš piedalījās RTU AF veidošanā kopš 1966. gada un izglītoja jauno arhitektu paaudzi daudzu gadu garumā. Mūža nogalē profesors veica ziedojumu RTU Attīstības fondā, lai izveidotu stipendiju un reizi gadā atzīmētu un izceltu vienu jauno speciālistu par viņa ieguldījumu Latvijas pilsētu un lauku vides veidošanā.

Ivara Strautmaņa Latvijas reģionālās arhitektūras stipendija kopš 2013. gada tiek piešķirta reizi gadā vienam RTU AF diplomandam. Stipendijas mērķis ir veicināt kopējo harmoniju Latvijas pilsētu un lauku vides attīstībā un mudināt topošos arhitektus vairāk domāt par piedāvāto paņēmienu klāstu gan plānojumu, gan arhitektūras formālo risinājumu veidošanā Latvijas pilsētu un lauku vides attīstībai.

RTU Arhitektūras fakultātes izlaidums un diplomprojektu izstāde