Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

Topošie arhitekti var pieteikties Ivara Strautmaņa Latvijas reģionālās arhitektūras stipendijai

24. janvāris, 2023

Līdz 24. februārim (ieskaitot) RTU Arhitektūras fakultātes profesionālās maģistra studiju programmas «Arhitektūra» 1. un 2. kursa studenti var iesniegt savus pieteikumus Ivara Strautmaņa Latvijas reģionālās arhitektūras stipendiju konkursā.

Pateicoties Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātes profesora Ivara Strautmaņa (1932—2017) ziedojumam, nodibinājums «Rīgas Tehniskās universitātes Attīstības fonds» reizi gadā izsludina pieteikšanos Ivara Strautmaņa Latvijas reģionālās arhitektūras stipendijai.

Ivara Strautmaņa Latvijas reģionālās arhitektūras stipendijas mērķis veicināt kopējo harmoniju Latvijas pilsētu un lauku vides attīstībā, piedāvājot visplašāko paņēmienu klāstu gan plānojumu, gan arhitektūras formālo risinājumu veidošanā Latvijas pilsētu un lauku vides attīstībā.

Konkursa kārtībā viens students saņems stipendiju 600 EUR vērtībā.

Lai pieteiktos konkursam, pretendentiem Rīgā, Ķīpsalas ielā 6, 415. telpā pie Ingunas Dumberes, tālr. 26388352, e-pasts: inguna.dumbere @rtu.lv jāiesniedz CV (Curriculum Vitae) un informācija par profesionālo aktivitāti ārpus tiešās studiju programmas apguves.

Pieteikums arī jāaugšuplādē nodibinājuma «Rīgas Tehniskās universitātes Attīstības fonds» mājaslapā, kur papildus jāaizpilda elektroniskā pieteikuma anketa.

Konkursa nolikums

Arhitekts Ivars Strautmanis bijis daudzpusīga personība – vairāku pilsētbūvniecības projektu un dzīvojamo ēku autors, Salaspils memoriālā ansambļa līdzautors. Līdzās arhitekta praksei viņu vienmēr interesējusi arhitektūras filozofija un māksla. Profesors ir veicis pētījumus arhitekta veidotās telpiskās uztveres laukā, kā arī izveidojis teorētiskās pamatnostādnes arhitektūras un mākslas sintēzē. Ivaru Strautmani pazina arī kā talantīgu grafiķi, kura rokraksts izceļas ar lakoniskām līnijām un izcilām perspektīvām. Būdams smalks vērotājs, Ivars Strautmanis savos darbos niansēti dokumentējis šķietami ikdienišķas ainas un iespaidus par apkārt notiekošo. Viņš atzinis, ka gan arhitektam, gan māksliniekam ir svarīgi saglabāt spēju uz vienu un to pašu lietu paskatīties no dažādiem skatu punktiem un arvien atklāt tajā ko jaunu. Ivars Strautmanis beidzis Latvijas Valsts universitātes Arhitektūras nodaļu (1956). Strādājis Rīgas pilsētas Arhitektūras un celtniecības nodaļā un Rīgas Ģenerālā plāna birojā. Kopš 1966. gada Ivars Strautmanis strādājis ar topošajiem arhitektiem. Akadēmiskajā darbā profesors vienmēr ievērojis jauno arhitektu spējas un veicinājis to attīstīšanu. Arhitektūras studentus profesors Strautmanis aicināja domāt konceptuāli, izvirzīt un cauri projekta līkločiem noturēt skaidru galveno ideju, redzēt pāri fragmentētu problēmu mezgliem, sasniegt mērķi – mūsdienīgu, harmonisku, mākslinieciski augstvērtīgu arhitektoniski telpisko vidi. Viņš bija pirmais Latvijas arhitekts, kurš aizstāvējis doktora disertāciju (1975). 1978. gadā kļuvis par profesoru, no 1985. līdz 1997. gadam vadījis Arhitektūras un pilsētbūvniecības katedru, no 2005. līdz 2006. gadam bijis fakultātes dekāns. Ivars Strautmanis bijis Latvijas Reģionālās arhitektūras akadēmijas prezidents (kopš 1993. gada) un Latvijas Zinātņu akadēmijas Goda doktors (2001). 2002. gadā profesors apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.