Arhitektūras un dizaina institūts
Parādīt izvēlni
Arhitektūras un dizaina institūts

Hakatonā «Textile Re-design Jam» uzvar RTU un Ālto universitātes studentu izstrādātais risinājums tekstilizstrādājumu pārstrādei jaunos materiālos

13. marts
.
.
.

RTU Arhitektūras un dizaina institūta (RTU ADI) maģistra studiju programmas «Dizaina inženierija» 1. kursa studente Līga Rampāne un bakalaura studiju programmas «Apģērbu un tekstila tehnoloģija» 1. kursa studente Marta Elīna Grīnberga, piedaloties starptautiskā projekta «Baltic2hand» hakatonā «Textile Re-design Jam», kopā ar studentēm no Ālto Universitātes, izstrādājušas ilgtspējīgu risinājumu nolietoto tekstilizstrādājumu pārstrādei jaunos materiālos. Viņu ideja atzīta par labāko un atnesusi autorēm uzvaru starptautiskajā pasākumā.

Lai padarītu savus biznesa modeļus ilgtspējīgākus un atbilstošus aprites ekonomikai, Latvijas, Igaunijas, Somijas un Zviedrijas modes un tekstilrūpniecības uzņēmumi hakatonā «Textile Re-design Jam» aicināja radīt idejas risinājumiem, kas varētu sekmēt tekstilizstrādājumu atkārtotu izmantošanu un palīdzētu samazināt tekstila atkritumus. Hakatona dalībniekiem divu dienu laikā bija jāizstrādā iespējamie risinājumi, prototipi un koncepcijas pieciem tekstila pārprojektēšanas izaicinājumiem, ko izvirzīja Baltijas jūras reģiona tekstilrūpniecības uzņēmumi «Reima», Kesko-K-group», «Materjalivoog», «Lindström» un «GS1 Sweden».

RTU ADI bakalaura un maģistra studiju programmu studentes kopā ar Ālto universitātes studentēm izvēlējās risināt uzņēmuma «Lindström» piedāvāto uzdevumu un ģenerēt idejas cauro, nodilušo un nelabojami bojāto paklāju pārstrādei, lai veicinātu uzņēmuma ilgtspēju un paildzinātu materiālu aprites ciklu. Izstrādājot risinājumu, svarīgi bija ņemt vērā faktu, ka paklāju izejmateriālus – neilona šķiedras un gumijas pamatni vienu no otra atdalīt, lai iegūtu tīrus izejmateriālus atkārtotai pārstrādei, nav iespējams. Studentes piedāvāja risinājumu, kurā lietotie paklāji tiek sasmalcināti, iegūstot jauktu materiālu, kurš sastāv no gumijas granulām ar šķiedru piemaisījumu un atsevišķām šķiedrām. Šim jauktajam materiālam pievienojot saistvielas, iespējams formēt kompozītloksnes, no kurām var veidot, piemēram, skaņu izolējošus paneļus, piezīmju dēļus u.c.. Studentes rosināja «Lindström» skaņu izolējošās kompozītloksnes iekļaut uzņēmuma esošajā paklāju un darba apģērbu iznomāšanas biznesa modelī, piedāvājot tās iznomāt jau esošiem klientiem privātajā un sabiedriskajā sektorā.

Projekts «Baltic2hand», kura programmā bija iekļauts hakatonā «Textile Re-design Jam,» tiek īstenots «Interreg Central Baltic» programmā 2021.–2027. gadam un to līdzfinansē Eiropas Savienība. Projekta partneri ir Laurea Lietišķo zinātņu universitāte, Turku Lietišķo zinātņu universitāte, «Sustainability InnoCenter», Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera un «Tallinna Loomeinkubaator» Tallinas radošais inkubators. Sīkāka informācija par projektu.

Kopīgot rakstu

Jaunumi