Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

Divi jaunie arhitekti pārstāv RTU Arhitektūras fakultāti Baltijas arhitektūras skolu absolventu diplomdarbu konkursā «BAUA Awards 2023»

8. novembris, 2023

9. novembrī Kauņas Tehnoloģiju universitātē notiks Baltijas Arhitektu savienības asociācijas (BAUA) organizētais Baltijas arhitektūras skolu absolventu diplomdarbu konkurss «BAUA Awards 2023». Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultāti konkursā pārstāvēs divi šī gada absolventi - Dāvis Jansons un Roberta Fišere.

Roberta Fišere savā maģistra darbā «Ūdensmalu atjaunošana ostas pilsētās: pasažieru termināls Eksportostā, Rīgā» pētījusi ūdensmalu atjaunošanas sociālos un telpiskos principus vairākās ostas pilsētās – Hamburgā, Ālburgā, Roterdamā un padziļināti analizējusi Rīgas Brīvostas teritorijas potenciālu Rīgas ilgtspējīgas attīstības kontekstā. Jaunā arhitekte ir izstrādājusi vadlīnijas ūdensmalu pieejamības veicināšanai, uz kurām var balstīt dizaina un plānošanas stratēģiju, veidojot ūdensmalu atjaunošanas projektus Rīgas Brīvostas teritorijā.

Viņas diplomprojekts paredz saudzīgu Rīgas Brīvostas teritorijā esošās galvenās ēkas – noliktavas – saudzīgu pārbūvi par daudzfunkcionālu pasažieru termināli un laikmetīgās mākslas centru. Autore rosina pārbūvi īstenot atbilstoši New European Bauhaus un Baukultur uzdevumiem, proti, piemērojot kultūrvēsturisko vidi mūsdienu prasībām, saglabājot tās vēsturisko identitāti un industriālo raksturu. Roberta Fišere piedāvā paralēli ūdensmalai izbūvēt divstāvīgu lauztas konfigurācijas pasažieru plūsmas koridoru no termināļa ēkas uz prāmjiem. Virs tā izveidota labiekārtota zaļā zona atpūtai un pasākumiem, kas nākotnē varētu tikt savienota ar blakus esošo teritoriju. Ostas ēkas priekšā ir laukums, kurā paredzēta vieta dažāda veida kultūras un atpūtas aktivitātēm. Savukārt paaugstinātais skatu tornis ļauj vērot Daugavas krastus un ostā notiekošās aktivitātes.

Dāvis Jansons maģistra darbā pētījis ilgtspējīga betona izmantošanas iespējas. Viņš izveidojis projektu Latvijas Tēlniecības muzejam teritorijā, kuru šobrīd apdzīvo Latvijas Mākslinieku savienības radošais kvartāls «Kombināts MĀKSLA». Muzeja konceptuālā tēla veidols slēpjas sastingušā mirklī pirms izstādes atklāšanas. Muzejs ir apjomīgs, un tā kopskatu spēj redzēt tikai putni un satelīti, tāpēc katras debespuses fasādes vēsta savu stāstu, ko cilvēks no zemes var aptvert. Jaunie apjomi projektēti dažādu veidu betona konstrukcijās, uzsverot betona čaulas un 3D drukāta betona sniegtās iespējas. Saglabātie apjomi ielas frontē ir pārbūvēti un integrēti pēc adaptīvas atkal izmantošanas un ilgtspējības principiem, saglabājot teritorijas auru. Ārtelpas labiekārtojums harmoniski pārtopot mierīgā parkā, kas ir sasaistīts ar āra kafejnīcu un restorānu.

Konkursa mērķis ir iepazīstināt arhitektūras studentus, profesionālās aprindas un plašāku interesentu loku ar jauno arhitektu idejām un apbalvot labāko darbu autorus. Maģistra darbu izstāde atspoguļo arhitektūras izglītības rezultātus un kvalitāti Igaunijā, Latvijā un Lietuvā, sniedz iespēju salīdzināt visās konkursā pārstāvētajās arhitektūras skolās izmantotās izglītības metodes un programmas, kā arī veicina sadarbību un pieredzes apmaiņu jauno arhitektu un arhitektūras skolu starpā. Arhitektūras studentiem konkurss ir iespēja parādīt savu radošo potenciālu, iegūt novērtējumu un atsauksmes no profesionāļiem un starptautiskās arhitektu kopienas.

Šogad konkursā piedalās 12 studenti no septiņām Baltijas arhitektūras skolām: Rīgas Tehniskās universitātes, RISEBA; Igaunijas Mākslas akadēmijas, Tallinas Tehnoloģiju universitātes, Kauņas Tehnoloģiju universitātes, Viļņas Mākslas akadēmijas un Viļņas Ģedimina tehniskās universitātes. Konkursa dalībnieku sniegumu vērtēs starptautiska žūrija – arhitekte, Latvijas Mākslas akadēmijas Laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūta pētniece Dina Suhanova, lietuviešu arhitekts un pētnieks Matas Šiupšinskas un arhitekte Kristel Niisuke no Igaunijas.

Vērtējot jauno arhitektu sniegumu, žūrija ņems vērā izstrādāto darbu oriģinalitāti, tajos iekļautās inovācijas, arhitektonisko un telpisko risinājumu saskaņotību un konkursantu prezentēšanas prasmes.