Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

Divas jaunās arhitektes pārstāvēs RTU Baltijas Arhitektu savienības asociācijas konkursā «BAUA Awards 2022»

14. oktobris, 2022

21. oktobrī Liepājā koncertzālē «Lielais dzintars» notiks Baltijas Arhitektu savienības asociācijas (BAUA) organizētais Baltijas arhitektūras skolu absolventu diplomdarbu konkurss «BAUA Awards 2022», kurā noskaidros labākos projektus bakalaura un maģistra darbu kategorijā. Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultāti konkursā pārstāvēs divas absolventes - jaunās arhitektes Anete Egle un Linda Stiglica.

Anete Egle savā diplomprojektā «Daudzfunkcionāls centrs un grupu māja Aizkrauklē cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem» pētījusi sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas centru problemātiku un arvien aktuālo jautājumu par vides pieejamību cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem. Anete izstrādājusi apbūves priekšlikumu, kura koncepcijas pamatā ir normalizācija jeb aprūpē esošo cilvēku ikdienas dzīves telpas un procesu pietuvināšana patstāvīga cilvēka rutīnai. Jaunajai arhitektei izdevies radīt mājīgu, daudzveidīgu, drošu un attīstošu vidi, kas ir gan piemērota cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem, gan paaugstina personas potenciālās iespējas integrēties sabiedrībā.

Linda Stiglica pagājušajā gadā aizstāvēja maģistra darbu un diplomprojektu, piedāvājot idejas vēsturiskās alus darītavas G. Kuncendorf reģenerācijai Rīgas vēsturiskajā centrā. Viņas ideja ir atjaunot vēsturisko zemes gabalu, nojaukt vidi degradējošas ēkas un nelielās palīgēkas un to vietā uzbūvēt jaunu dzīvojamo un jauniešu ēku, kas atjaunotu Rīgas vēsturiskajā centrā retinātu perimetrālo apbūvi, veidot pastaigu pasāžu. Līdz ar to teritorijas būtu labāk izmantojama un cilvēki tur labprātāk uzturētos. Ideja paredz vienā no vēsturiskajām ēkām izvietot alus ražošanas telpas un alus muzeju, kur ikviens varētu iepazīties ar teritorijas vēsturi un attīstību.

Konkursa mērķis ir iepazīstināt arhitektūras studentus, profesionālās aprindas un plašāku interesentu loku ar jauno arhitektu idejām un apbalvot labāko darbu autorus. Maģistra darbu izstāde atspoguļo arhitektūras izglītības rezultātus un kvalitāti Igaunijā, Latvijā un Lietuvā, sniedz iespēju salīdzināt visās konkursā pārstāvētajās arhitektūras skolās izmantotās izglītības metodes un programmas, kā arī veicina sadarbību un pieredzes apmaiņu jauno arhitektu un arhitektūras skolu starpā. Arhitektūras studentiem konkurss ir iespēja parādīt savu radošo potenciālu, iegūt novērtējumu un atsauksmes no profesionāļiem un starptautiskās arhitektu kopienas.

Šogad konkursā piedalīsies 17 studenti no septiņām Baltijas arhitektūras skolām: Rīgas Tehniskās universitātes, RISEBA; Igaunijas Mākslas akadēmijas, Tallinas Tehnoloģiju universitātes, Kauņas Tehnoloģiju universitātes, Viļņas Mākslas akadēmijas un Viļņas Gediminas Tehniskās universitātes, prezentējot 15 diplomprojektus. Katra skola konkursā ir pieteikusi divus izcilus maģistra darbus, kurus vērtēs starptautiska žūrija – četri profesionāli arhitekti: David Cook, Andra Šmite, Mantas Daukšys un Aet Ader. Vērtējot jauno arhitektu sniegumu, žūrija ņems vērā izstrādāto darbu oriģinalitāti, tajos iekļautās inovācijas, arhitektonisko un telpisko risinājumu saskaņotību un konkursantu prezentēšanas prasmes.

Pasākuma programma

9.00 – dalībnieku ierašanās un rīta kafija