RTU Studentu serviss
Parādīt izvēlni
RTU Studentu serviss

CV un motivācijas vēstule

CV un motivācijas vēstule nav prakses vai darba meklēšanas sākums, tas ir iepriekšējās pieredzes apkopojums ar mērķi radīt labvēlīgu priekšstatu darba devējam. Pieteikums vakancei ir pirmais priekšstats, kas par tevi izveidosies darba devējam. Tāpēc svarīgi ir piedomāt, kādu CV tu izveido, ko uzraksti par sevi motivācijas vēstulē un kā šos dokumentus nosūti potenciālajam darba devējam.

CV

Jautājumu «Kurš CV ir labāks?» karjeras atbalsta speciālistiem sanāk bieži dzirdēt. 

Jebkura formāta CV būs labs CV, ja tas ir pārdomāts, uzrakstīts skaidri un saprotami, nav tukšs vai pārsātināts ar informāciju un bez gramatikas kļūdām.

Pirms izvēlies, apdomā:

 • Kāds ir tava CV mērķis? (CV praksei vai darbam, Latvijas vai ārzemju uzņēmumam?)
 • Kādu pirmo iespaidu par sevi tu vēlies radīt? (Students bez pieredzes nozarē, bet ļoti motivēts apgūt zināšanas praksē, pieredzējis speciālists vai cilvēks, kas vēlas mainīt darba jomu?)
 • Uz kādu vakanci un kādā uzņēmumā tu pretendē? (Praktikanta, jaunākā speciālista vai eksperta pozīcija? Tikko izveidotā nelielā vietējā uzņēmumā, starptautiskā kompānijā ar vairākām filiālēm vai valsts iestādē?)

Hronoloģiskais CV

Klasisks CV, kur atpakaļejošā secībā attēlo iegūto izglītību, darba pieredzi, prasmes u. c. Šo formu vērts izvēlēties, ja darba pieredze ir bijusi secīga, bez ilgstošiem pārtraukumiem, izglītība saskan ar profesionālo pieredzi. Ar šo CV var izveidot mērķtiecīga un spējīga jaunā speciālista priekšstatu.

CV paraugs pieejams ŠEIT un ŠEIT.

 

Funkcionālais CV

Šis formāts ieteicams tad, kad darba pieredze ir minimāla vai nav vispār, darbs bieži mainīts vai bijuši pārtraukumi. Funkcionālo CV izmanto, ja plāno mainīt darba jomu vai meklē pirmo darbu. Sākumā tiek aprakstītas prasmes, kompetences un sasniegumi, pēc tam pieminot iegūto izglītību un darba pieredzi. 

CV paraugs pieejams ŠEIT

 

Europass CV

Šī ir Eiropas Komisijas izveidota vienota forma. Tas ir hronoloģiskais CV komplektā ar Valodu  pasi, Mobilitātes pasi, Diploma pielikumu un pielikumu kvalifikāciju apliecinošam dokumentam. Izmantojams darba un prakses meklēšanai starptautiskos uzņēmumos un piesakoties praksei Eiropā, un darbam valsts iestādēs. Tas ir labs veids, kā uzglabāt pilnu informāciju par savu pieredzi. Ērti var pievienot un izņemt informāciju tiešsaistes redaktorā.

 

CV iespējams sagatavot ŠEIT

Nestandarta mūsdienīgs CV

Ja profesija vai amats ļauj būt radošam un oriģinalitāte ir ieguvums, ir vērts padomāt par CV, ko var izveidot grafiskajā redaktorā, izmantojot aplikāciju vai nopirkt jau gatavu formu. Nestandarta formām raksturīgi vienas lapas formāts, grafiski attēlota informācija un īsi, kodolīgi teikumi.

CV paraugs pieejams ŠEIT


LinkedIn CV

Tiešsaistes CV profesionālo tīklu LinkedIn var atrast caur meklētāju. Šī forma parāda tavu profesionālo iesaisti un ļauj veidot savu profesionālo tīklu. Stilistiski korekts un kvalitatīvs CV paaugstina izredzes tikt uzrunātam no personāla atlases speciālistu puses.

Kā CV kalpo Tavs profils, tāpēc pieej tam rūpīgi! 

 


CV dažādas formas darba sludinājumu portālu datubāzēs

Ja reģistrēsi un korekti aizpildīsi CV formu sludinājumu portālos, tas var ievērojami paaugstināt iespēju tikt uzrunātam. Šīs formas veidotas tā, lai tevi var ērti atrast portāla datubāzē, bet izskatās slikti, ja tos lieto CV vietā.

 

 

Motivācijas vēstule 

Pastāv viedoklis, ka motivācijas vēstule atlases procesā netiek ņemta vērā un tā ir tikai formalitāte. Var būt arī tā. Taču, ja motivācijas vēstuli izlasa, bezpersoniski izgriezta un ielīmēta (copy and paste) vēstule var samazināt tavas izredzes, jo parādīs nolaidīgu attieksmi un intereses trūkumu. Savukārt daži uzņēmumi vairāk uzmanības velta tieši motivācijas izpētei. Tātad ieguldītais laiks motivācijas vēstulē var nodrošināt tev papildpunktus. 

 Īpaši vērtīga ir motivācijas vēstule, ja piesakies neizsludinātai vakancei.

Galvenie motivācijas vēstules mērķi:  

 • Radīt personiskāku priekšstatu par sevi;
 • Parādīt savu motivāciju, pateikt, kāpēc vēlies šo vakanci;
 • Izskaidrot, kas no iepriekšējās pieredzes un prasmēm ļaus veiksmīgi pildīt amata pienākumus.

 Jautājumi, kurus vēlams apdomāt, pirms motivācijas vēstules rakstīšanas:

 • Kāds ir mans mērķis, izvēloties šo darbu?
 • Kādu priekšstatu es vēlos radīt?
 • Ko es zinu par uzņēmumu, uz kura izsludināto vakanci vēlos pieteikties?
 • Kā es varu ieinteresēt darba devēju?
 • Kā manas prasmes un pieredze ir sasaistāmas ar interesējošā amata prasībām?

 

Motivācijas vēstules struktūra un saturs