Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

Jaunā arhitekte Roberta Fišere saņem profesora Ivara Strautmaņa Latvijas reģionālās arhitektūras stipendiju

3. marts, 2023

Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātes (RTU AF) absolvente Roberta Fišere saņēmusi  profesora Ivara Strautmaņa Latvijas reģionālās arhitektūras stipendiju. Apbalvojums jaunajai arhitektei piešķirts par maģistra darbu «Ūdensmalu atjaunošana ostas pilsētās: pasažieru termināls Eksportostā, Rīgā».

Roberta Fišere savā maģistra darbā pētījusi ūdensmalu atjaunošanas sociālos un telpiskos principus vairākās ostas pilsētās – Hamburgā, Ālburgā, Roterdamā un padziļināti analizējusi Rīgas Brīvostas teritorijas potenciālu Rīgas ilgtspējīgas attīstības kontekstā. Jaunā arhitekte ir izstrādājusi vadlīnijas ūdensmalu pieejamības veicināšanai, uz kurām var balstīt dizaina un plānošanas stratēģiju, veidojot ūdensmalu atjaunošanas projektus Rīgas Brīvostas teritorijā.

Viņas diplomprojekts paredz saudzīgu Rīgas Brīvostas teritorijā esošās galvenās ēkas – noliktavas – saudzīgu pārbūvi par daudzfunkcionālu pasažieru termināli un laikmetīgās mākslas centru. Autore rosina pārbūvi īstenot atbilstoši New European Bauhaus un Baukultur uzdevumiem, proti, piemērojot kultūrvēsturisko vidi mūsdienu prasībām, saglabājot tās vēsturisko identitāti un industriālo raksturu. Roberta Fišere piedāvā paralēli ūdensmalai izbūvēt divstāvīgu lauztas konfigurācijas pasažieru plūsmas koridoru no termināļa ēkas uz prāmjiem. Virs tā izveidota labiekārtota zaļā zona atpūtai un pasākumiem, kas nākotnē varētu tikt savienota ar blakus esošo teritoriju. Ostas ēkas priekšā ir laukums, kurā paredzēta vieta dažāda veida kultūras un atpūtas aktivitātēm. Savukārt paaugstinātais skatu tornis ļauj vērot Daugavas krastus un ostā notiekošās aktivitātes.

Ivara Strautmaņa Latvijas reģionālās arhitektūras stipendijas ieguvējas diplomprojektu un citus jauno arhitektu diplomprojektus līdz 24. martam var apskatīt izstādē RTU AF ātrijā, Ķīpsalas ielā 6. Maģistra grādu arhitektūrā un arhitekta profesionālo kvalifikāciju šogad ir ieguvuši 30 RTU AF absolventi.

Ivars Strautmanis (1932–2017) bija daudzpusīga personība – arhitekts, pilsētplānotājs un teorētiķis. Viņš piedalījās RTU AF veidošanā kopš 1966. gada un izglītoja jauno arhitektu paaudzi daudzu gadu garumā. Mūža nogalē profesors veica ziedojumu RTU Attīstības fondā, lai izveidotu stipendiju un reizi gadā atzīmētu un izceltu vienu jauno speciālistu par viņa ieguldījumu Latvijas pilsētu un lauku vides veidošanā.

Ivara Strautmaņa Latvijas reģionālās arhitektūras stipendija kopš 2013. gada tiek piešķirta reizi gadā vienam RTU AF diplomandam. Stipendijas mērķis ir veicināt kopējo harmoniju Latvijas pilsētu un lauku vides attīstībā un mudināt topošos arhitektus vairāk domāt par piedāvāto paņēmienu klāstu gan plānojumu, gan arhitektūras formālo risinājumu veidošanā Latvijas pilsētu un lauku vides attīstībai.