Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

Industriālā mantojuma dienas. Profesora Jāņa Krastiņa lekcija ««Ķieģeļu stils» Latvijas arhitektūrā»

9. augusts, 2023, 17:30

Latvijas Arhitektu savienība sadarbībā ar radošo kvartālu «Provodņiks» 9. augustā plkst. 17.30 aicina piedalīties ekskursijā un iepazīties ar radošo kvartālu «Provodņiks» un plkst. 19.00 Industriālā mantojuma dienas lekciju ««Ķieģeļu stils» Latvijas arhitektūrā», ko vadīs arhitekts, Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātes profesors un Arhitektūras vēstures un teorijas katedras vadītājs Jānis Krastiņš.

Programma

• 17.30 Ekskursija
  • 18.30 Ierašanās un reģistrācija
  • 19.00 Jāņa Krastiņa lekcija ««Ķieģeļu stils» Latvijas arhitektūrā»

«Ķieģeļu stils» bija viens no 19. gadsimta otrajā pusē valdošā eklektisma stila formālajiem novirzieniem. Tam raksturīgas ķieģeļu virsmas ar figurālā mūrējumā veidotām arhitektoniskās apdares detaļām. Celtņu fasādēs tās parasti izkārtotas eklektismam tipiskajā vienmērīgajā ritmā un piesātinājumā. Šī stilistika sastopama visdažādāko funkciju ēku arhitektūrā, bet visvairāk to izmantoja, ceļot saimnieciska un rūpnieciska rakstura ēkas. Fabriku ēku arhitektūrā tā bija tikpat kā norma. Īpaši daudz ražošanas ēku uzcelts Rīgā 19. gadsimta otrajā pusē un 20. gadsimta sākumā, kas bija pilsētas vēsturē visstraujākās attīstības periods. Iespaidīgi «ķieģeļu stila» ražotņu ansambļi šajā laikā tapuši arī Liepājā un dažās citās vietās Latvijā. 20. gadsimta sākumā, kad eklektismu nomainīja jūgendstils, ķieģeļu virsmas celtņu fasāžu arhitektūrā ieguva jaunu estētisko saturu, no būvmateriālā modelētas formas kļūstot par mākslinieciskās kompozīcijas sastāvdaļu, kas īstenota konkrētā, no citiem atšķirīgā materiālā. Spilgts šīs estētikas piemērs ir bijušās gumijas un gutaperčas fabrikas «Provodņik» ēka Rīgā, kas celta 1913.–1914. gadā pēc pazīstamā Šveices būvinženiera Robēra Maijāra (Robert Maillart) projekta.

Pasākums notiek radošajā kvartālā «Provodņiks»,Ganību dambī 63, 2. stāvā. Piekļūšana no Aptiekas ielas, ziemeļu puses, ieeja A. Autostāvvietas bez maksas.

Ieeja pasākumā par ziedojumiem.

Par dalību klātienes lekcijā sertificētajiem arhitektiem ir iespēja saņemt 1 kredītpunktu formālās izvēles sadaļā.

Pasākuma rīkotāji: Radošais kvartāls «Provodņiks», Latvijas Arhitektu savienība.

Pasākuma atbalstītāji: Nekustamo īpašumu attīstītājs «Realto», biedrība «Attīstībai un nākotnei», biedrība «Plēšas», Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Finansiālie atbalstītāji: Valsts kultūrkapitāla fonds, Kultūras ministrija.

Kalendārs