Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

Meistarklase «Projekts Rīga I 2. cēliens»

14. maijs, 16:45

Studenti, mācībspēki, praktizējoši arhitekti un citi interesenti aicināti piedalīties nodibinājuma «ARHITEKSTI» kopdibinātāju Rudolfa Daiņa Šmita, Igora Malovicka un Reiņa Saliņa meistarklasē «Projekts Rīga I 2. cēliens», kas notiks14. maijā plkst. 17.00 RTU Arhitektūras un dizaina institūtā, Ķīpsalas ielā 6, Rīgā.

Seminārā varēs gūt ieskatu pasaulslavenā un enigmātiskā amerikāņu arhitekta, teorētiķa un pedagoga Džona Hejduka (John Hejduk) idejās, arhitektūrā un pedagoģijā. Džons Hejduks konfrontēja jautājumu par arhitektūras nozīmi ārpus tās fiziskā veidola 1993.g. filmā Arhitekta izglītība: balsis no Kūpera biedrības. Viņš argumentēja, ka fundamentālā arhitektūras problēma ir tajā, vai tā ietekmē vai neietekmē garu. Ja tā neietekmē garu, tad tā ir vienkārša būve – fizisks patvērums. Ja tā ietekmē garu, kļūstot par patvērumu mūsu atmiņām, domām un alkām, tad tā ir arhitektūra.

Meistarklases programma

• plkst. 16.45 Ierašanās un reģistrēšanās
  • plkst. 17.00 Lekcija
  • plkst. 18.30 Jautājumi un atbildes
  • plkst. 19.00 Lekcijas noslēgums

Rūdolfs Dainis Šmits ir RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultātes (FAD) dekāns, maģistra programmas direktors un pasniedzējs. Rūdolfam Dainim Šmitam ir vairāk nekā 30 gadu starptautiska pieredze arhitektūras projektēšanā un projektu īstenošanā. Viņš bija asociētais arhitekts Gunāra Birkerta (1925-2017) Latvijas Nacionālās bibliotēkas projekta izstrādē (2014). Rūdolfs Dainis Šmits vada projektēšanas studiju un pētījumus, kuros viņš mēģina atšķirt arhitektūru no vienkāršām programmatiskām prasībām attiecībā uz tās ietekmi kultūras papildināšanā. Paralēli viņš veic pētījumus abstraktajā glezniecībā, kas attēlo netveramu horizontu: ņemot vērā telpiskās robežas, limitus un šķēršļus. Nodibinājuma «ARHITEKSTI» līdzdibinātājs arhitektūras diskursa veicināšanai Latvijā.

Igors Malovickis ir Rīgā dzīvojošs arhitekts un pētnieks, arhitektūras studijas substrata un nodibinājuma «ARHITEKSTI» līdzdibinātājs. Studējis RISEBA FAD. Ir zīmola «Manta North» dizaina direktors. Savos personīgajos pētījumos fokusējas uz vājumu arhitektūrā, rūpnieciski iespējotām telpiskām sistēmām un dizaina metodoloģijām. Nesenākās publikācijas ir esejas «Gara čaula» (2021) un «Tiecoties uz domas brīvību» (2022). Izdevuma «Džons Hejduks: Projekts Rīga» (2021) redaktors, augstskolas RISEBA FAD rīkotās darbnīcas un izstādes «Otrais cēliens: Projekts Rīga» (2022) līdzvadītājs, kā arī izstādes un procesu cikla «Roma un skolotāja, Astra Zariņa» (2024) līdzkurators.

Reinis Saliņš ir Rīgā dzīvojošs arhitekts un pētnieks, arhitektūras studijas substrata un nodibinājuma «ARHITEKSTI» līdzdibinātājs. Studē RISEBA FAD, iepriekš strādājis arhitektūras birojā «HHF Architects» Bāzelē un «KCAP Architects&Planners» Cīrihē, arhitektūras darbnīcas «SPOT Architects» līdzdibinātājs. Reinis savos personīgajos pētījumos pievēršas materiālo un nemateriālo objektu līdzāspastāvēšanai, dizaina matemātiskās problemātikas un sistemātiskās metodoloģijas šķetināšanai, kā arī urbāna, pilsēttelpu papildinoša un privāta mājokļa tipoloģiskajām īpatnībām. Publicējis esejas «Gara čaula» (2021) un «Tiecoties uz domas brīvību» (2022). Izdevuma «Džons Hejduks: Projekts Rīga» (2021) redaktors, izstādes un procesu cikla «Roma un skolotāja, Astra Zariņa» (2024) līdzkurators.

Dalība meistarklasē ir bez maksas.

Pieteikties meistarklasei.

Lekcijas apmeklējums sertificētiem arhitektiem dod vienu kompetences paaugstināšanas kredītpunktu formālās izvēles pasākumu sadaļā.

Kalendārs