Arhitektūras fakultāte
Parādīt izvēlni
Arhitektūras fakultāte

Arhitektam un profesoram Ivaram Strautmanim veltīta piemiņas izstāde

12. oktobris, 2022 - 16. decembris, 2022
.
.
.

Līdz 16. decembrim Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātē (RTU AF), Rīgā, Ķīpsalas ielā 6, skatāma izstāde, kas ir veltījums ilggadējam RTU mācībspēkam un arhitektam Ivaram Strautmanim (1932–2017) viņa 90. gadskārtā.

Ivara Strautmaņa daudzpusīgā personība realizējās profesionālo jomu un interešu plašā spektrā – viņš bija arhitekts, pilsētbūvnieks, arhitektūras teorētiķis, pedagogs, sabiedriskais darbinieks un mecenāts.  

Arhitekts Ivars Strautmanis domāja un strādāja visdažādākajos vides mērogos un problemātikās. Profesionālās darbības laikā tika izstrādāti gan vērienīgi pilsētbūvnieciski priekšlikumi, gan dzīvojamo un sabiedrisko ēku projekti,  gan arī vides dizaina objekti. Sadarbībā ar kolēģiem piedalījies vietējos un starptautiskos arhitektūras ideju konkursos. Vērienīgā un plašu profesionālo atzinību guvušā Salaspils memoriālā ansambļa līdzautors. 

Līdzās arhitekta praksei Ivaru Strautmani vienmēr interesējusi arhitektūras teorija un māksla. Profesors ir veicis pētījumus arhitekta veidotās telpiskās uztveres laukā, kā arī izveidojis teorētiskās pamatnostādnes arhitektūras un tēlniecības sintēzē memoriālo ansambļu projektēšanā. Ivaru Strautmani pazina arī kā talantīgu grafiķi, kura rokraksts izceļas ar lakoniskām līnijām un izcilām perspektīvām. Būdams smalks vērotājs, Ivars Strautmanis savos darbos niansēti dokumentējis šķietami ikdienišķas ainas un iespaidus par apkārt notiekošo. Viņš atzinis, ka gan arhitektam, gan māksliniekam ir svarīgi saglabāt spēju uz vienu un to pašu lietu paskatīties no dažādiem skatu punktiem. 

Nerimstošā interese un profesionālā atbildības izjūta par arhitektūras un pilsētvides kvalitātes procesiem Latvijā rezultējās sabiedriskās organizācijas – Latvijas Reģionālās arhitektūras akadēmijas izveidē, kuras virzītājspēks un pirmais prezidents bija Ivars Strautmanis.  

Arhitektūras studentus profesors Strautmanis aicināja domāt konceptuāli, izvirzīt un cauri projekta līkločiem noturēt skaidru galveno ideju, redzēt pāri fragmentētu problēmu mezgliem, sasniegt mērķi – mūsdienīgu, harmonisku, mākslinieciski augstvērtīgu arhitektoniski telpisko vidi.  Strautmaņa pārliecība par arhitekta darba nozīmīgumu, profesionālā aizrautība un novitātes meklējumi ir guvuši turpinājumu viņa skolniekos, no kuriem daudzi ir kļuvuši par ievērojamiem savas profesijas pārstāvjiem.  

Profesors Strautmanis bija gatavs ne tikai nodot topošajiem kolēģiem savu pieredzi un zināšanas, bet arī materiāli atbalstīt viņu izaugsmes centienus. Profesora Ivara Strautmaņa 2013. gadā iedibinātā Latvijas Reģionālās arhitektūras prēmija konkursa kārtībā reizi gadā tiek piešķirta vienam RTU Arhitektūras fakultātes diplomandam. 

Izstādē būs skatāms Ivara Strautmaņa radošais mantojums - skices, projekti, akvareļi, grafikas, grāmatas un citi materiāli no Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Latvijas Arhitektūras muzeja krājuma, Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva, arhitekta Ivara Strautmaņa ģimenes – meitas Baibas Strautmanes un radinieka Roberta Griškevica arhīva.

Izstādes darba grupas vadītāja RTU Arhitektūras fakultātes zinātņu prodekāne profesore Sandra Treija, projekta vadītāja, izstādes kuratore Velta Holcmane, izstādes iekārtojums un grafiskais dizains – RTU Arhitektūras fakultātes Tēlotājas mākslas katedras lektori Uģis Bērziņš un Elīna Elere, video sižetu montāža RTU Mediju centrs, Olga Mihailova.

Izstāde tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Kopīgot rakstu

Pasākumu kalendārs

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

7. oktobris, 2022 plkst. 14:08

Līdzīgi notikumi

Pasākumi