Inženierekonomikas un vadības fakultāte
Inženierekonomikas un vadības fakultāte

TalTech un IEVF pārstāvji vienojas veikt kopīgu pētījumu par ugunsdzēsēju labbūtību

10. aprīlis

Lai apspriestu iespējas sadarboties pētniecības un mācību jomā, š.g. 3.aprīlī RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātē viesojās Tallinas Tehnoloģiju universitātes  (Tallinn University of Technology (TalTech)) pārstāves. Tikšanās laikā ar docenti Marinu Jarvis and asociēto profesori  Karinu Reinholdi, IEVF prodekāne zinātnes jomā Inga Jēkabsone uzsvēra RTU ieinteresētību attīstīt sadarbību ar TalTech darba drošības, ugunsdrošības un civilās aizsardzības jomās.

TalTech pārstāves informēja par aktuālajiem TalTech pētījumiem darba vides un ergonomikas jomās un pauda interesi kopīgi ar RTU veikt salīdzinošu pētījumu par ugunsdzēsēju psihosociālajiem riskiem un fizisko sagatavotību Latvijā un Igaunijā. Igaunijā šāds pētījums, balstoties uz 400 Igaunijas ugunsdzēsēju aptauju no dažādiem valsts reģioniem, ir veikts 2021. un 2023.gadā. Pētījums ir bijis noderīgs Igaunijas Ugunsdzēsības un glābšanas dienestam, izvērtējot ugunsdzēsēju stresa līmeni, emocionālās vajadzības, prihosociālos riskus, dienesta vadības darba kvalitāti, komunikāciju ar dienesta darbiniekiem. TalTech mērķis ir paplašināt pētījumu par ugunsdzēsēju labbūtību, iekļaujot tajā arī Lietuvu un Latviju, un pētījumu publicēt žurnālos, kas iekļauts  “Scopus”  citējamības datubāzē. Tikšanās laikā tika panākta vienošanās sadarbībā ar RTU IEVF, šo pētījumu paplašināt un iekļaut tajā arī datus par Latviju. Valsts ugunsdrošības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Nora Laktiņa, kas piedalījās sanāksmē, pauda apņēmību nodrošināt pētījuma vajadzībām izstrādāto anketu izplatīšanu VUGD struktūrvienībās Latvijā. IEVF par kopīgo pētījumu apņēmās uzrunāt savus sadarbības partnerus Lietuvā.

Sarunā abas puses pauda arī interesi sadarboties citos pētījumos un apmainīties ar vieslekcijām Erasmus+ programmas ietvaros.

Ar viesiem kopīgas sadarbības iespējas apsprieda arī profesors Jānis Ieviņš, asociētā profesore Jeļena Pundure, studiju programmas “Drošības inženierija” direktors Māris Ziemelis, studiju programmas “Ugunsdrošība un civilā aizsardzība” direktors Vladimirs Jemeļjanovs, studiju programmas “Darba aizsardzība” direktore Tatjana Tambovceva.