Inženierekonomikas un vadības fakultāte
Inženierekonomikas un vadības fakultāte

Studijas RTU uzsāks 50 īpaši talantīgi jaunieši

24. augusts, 2023
RTU Talantu programmas 2022./2023. akadēmiskā gada svinīgā atklāšana. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Ceturto gadu Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Talantu programmā studijas uzsāks izcilākie Latvijas jaunieši, kuriem būs iespēja studēt pēc individuāla plāna un pilnveidot prasmes, kuras no nākotnes inženieriem visvairāk sagaida darba devēji. Programmas 2023./2024. akadēmiskā gada svinīgā atklāšana notiks 29. augustā plkst. 12.30 RTU Arhitektūras fakultātes ātrijā, Ķīpsalas ielā 6.

Līdz ar jaunajiem Talantu programmas dalībniekiem šogad tajā piedalīsies jau 170 jaunieši no visiem Latvijas reģioniem.

«Jaunuzņēmumu vidē šodien rodas liela daļa revolucionāru inovāciju. RTU un tās Zinātnes un inovāciju centrs ir viens no jaunuzņēmumu ekosistēmas centriem un aktīvākajiem spēlētājiem. Tomēr darāmā vēl daudz, jo no pētniecības un inovāciju finansējuma viedokļa Latvija ieņem vienu no pēdējām vietām ES. Tieši STEM disciplīnas vienmēr ir virzījušas un arī turpinās virzīt tehnoloģisko progresu. Diemžēl STEM jomās absolventu skaits Latvijā joprojām saglabājas relatīvi zems, tāpēc RTU Talantu programma ir nozīmīga iniciatīva, kas palīdz uzlabot šo situāciju,» uzsver programmas patrons, Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis. Viņš atgādina, ka pētniecības un inovāciju intensitāte Latvijā ir 0,69% no IKP pret 2,26% vidēji ES. Galvenie trūkumi Latvijas pētniecības un inovāciju sistēmā Eiropas Komisijas redzējumā ir nepietiekams finansējums, pētnieku trūkums, kā arī pētniecības un inovāciju ekosistēmas fragmentācija. Taču ir arī pozitīvāki rādītāji – 34,5% no kopējā nodarbināto skaita Latvijā strādā zināšanu intensīvos uzņēmumos, kamēr ES vidējais rādītājs ir 29,5%.

RTU Talantu programma izveidota, lai piesaistītu inženierzinātņu studijām spožus talantus un motivētu viņus nākotnē darboties zinātnē, kļūt par inženieriem, novatoriem un vadītājiem. Programma dalībniekiem ne tikai piedāvā iespēju studēt pēc individuāla plāna, bet arī pilnveidot personību un emocionālo inteliģenci, apgūt līderības, projektu, inovāciju vadības un citas prasmes, iesaistīties projektos, ar mentoru atbalstu mērķtiecīgi sagatavoties darba tirgum.

«Latvijas attīstība bez inovācijām un tehnoloģijām nav iespējama. Mūsdienu inženieriem ir jāpiemīt ne vien tehniskām zināšanām un prasmēm, bet arī jaunrades garam, uzņēmējspējām, komunikācijas un problēmu risināšanas prasmēm utt. Tās palīdzēs radīt inovācijas un pārnestu tās tirgū, sekmējot Latvijas un pasaules līmenī nebijušu produktu un pakalpojumu rašanos,» uzsver RTU rektors Tālis Juhna.

Arī RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes zinātnieku un starptautisku partneru veikts pētījums, apzinot 29 valstu darba devēju redzējumu, liecina, ka 21. gadsimta darba tirgū ļoti augstu tiek vērtētas tādas īpašības kā pašvadība, sistēmiska domāšana, komunikācija, komandas darbs, mērķtiecība, problēmu risināšana, radošums, atvērta domāšana, informācijas un datu pratība, pielāgošanās spējas utt.

Programmas devumu talantu attīstīšanā apliecina studentu aktīvā dalība zinātniskajā darbā, inovāciju un jaunuzņēmumu radīšanā. Programmas dalībnieki ir iesaistīti gan Baltijā pirmās studentu lieljaudas raķetes, gan zemūdens drona radīšanā.

RTU arvien pilnveido Talantu programmu. Līdz šim RTU aicināja 18 labākās Latvijas skolas no Rīgas, Pierīgas, Kurzemes, Zemgales, Vidzemes un Latgales, kurām ir izcils sniegums eksaktajās zinātnēs, ieteikt studijām RTU un dalībai Talantu programmā savus labākos 12. klases skolēnus. Šogad skolu skaits palielināts līdz 30, iekļaujot gan labākās lielās, gan mazās skolas. Talantu programmā tiek uzņemti arī RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolēni, kuri nolēmuši studēt RTU. Jau otro gadu skolēniem ir iespēja arī pašiem pieteikties dalībai programmā, piedaloties atklātā konkursā. Šogad konkursa kārtībā uzņemti 10 jaunie talanti.

Talantu programma ir viena no RTU aktivitātēm STEM izglītības stiprināšanai un popularizēšanai.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

24. augusts, 2023 plkst. 10:18