Tehniskās jaunrades dienās jaunieši konstruē robotvaboles un spageti tiltus

23. novembris, 2011

Svētdien, 27. novembrī, Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) jau trešo gadu notika Tehnisko jaunrades dienu (TJD) pasākums, kurā jaunieši sacentās robotvaboļu un mini sumo robotu konstruēšanā, ar tvaika dzinēju aprīkotu laivu modeļu būvē, ātrākā ziepju burbuļa veidošanā, enerģijas radīšanā, kā arī noskaidroja izturīgākā spageti tilta konstruētāju.

Skatīt galeriju

tjd-2011_riga.jpgJaunieši piedalījās kādā no TJD disciplīnām. Pasākuma noslēgumā ar pašu darinātām robotvabolēm, mini sumo robotiem, laivu modeļiem, ziepju burbuļiem un elektroenerģiju jaunieši piedalījās sacensībās.

Disciplīnā «Robotikas darbnīca – robotvaboles» dalībniekiem tika piedāvāts iemācīties būvēt robotvaboles, apgūstot elektronikas un mehānikas pamatiemaņas, kā arī nostiprinot zināšanas bioloģijā par vaboļu kārtu. Savukārt Tehnisko jaunrades centru un robotikas pulciņu aktīvisti tika aicināti mācīties konstruēt Robotikas sacensību favorītu – mini sumo robotu. Tiem dalībniekiem, kas mājās bija uzkonstruējuši spageti makaronu tiltus, bija iespēja piedalīties disciplīnā «Spageti tilti» un noteikt izturīgāko tiltu ar īpašu slodzes testēšanas iekārtu. Līdz šim Latvijā visizturīgākais spageti tilts ir spējis izturēt 170 kg.

Tāpat dalībniekiem bija iespēja piedalīties disciplīnā «Ķīmijas laboratorija», ar «sausā ledus» (CO2 granulu) palīdzību izveidojot ātrāko ziepju burbuli vai ar sarkanā kāposta indikatora palīdzību izveidot šķīdumu varavīksni. Disciplīnā «Laivu doks» dalībnieki būvēja ar tvaika dzinēju aprīkotu laivu modeļus, bet «Energo stacijā» mācījās ražot enerģiju, uzbūvējot ūdens ratu un piemontējot to ūdens dzirnavām.

Disciplīnu starplaikos bija iespēja vērot dažādus ķīmijas un fizikas eksperimentus. Darbojās stends par dzīvības, dabas un inženierzinātņu augstākās izglītības iespējām. Stenda apmeklētājiem bija iespēja spēlēt interaktīvu spēli par izglītības iespējām RTU.

Pasākuma misiju raksturo TJD koordinatore Arita Krēsliņa «Tas ir pasākumu cikls bērniem un jauniešiem, lai viņus ieinteresētu inženierzinātnēs, dabaszinātnēs, un, varbūt, nākotnē izvēlēsies studēt kādā no šīm nozarēm. Šeit ir pieejama informācija par vairākām Latvijas augstskolām, bet šodien atrodoties RTU, liekam uzsvaru uz to. Mēs demonstrējam prezentāciju par RTU fakultātēm – ko tur iespējams studēt, un kas ir jāprot, lai iestātos, un kā tas notiek. Tie jaunieši, kas piedalās disciplīnās savā ziņā tiek ieinteresēti studēt RTU, jo viņi izmēģina kaut ko tādu, kas saistīts ar RTU specialitātēm – pašiem uzbūvēt un uzkonstruēt.»

A. Krēsliņa arī atzina, ka TJD savā īsajā mūžā darbojies ar vērā ņemamiem sasniegumiem: «Esmu satikusi jauniešus, kas studēt RTU. Jautāju viņiem – kāpēc studējat inženierzinātnes? Viņi atbild – mani ieinteresēja TJD redzētais un piedzīvotais.»

Kā jau ziņots, nākamie TJD pasākumi paredzēti Latvijas lielākajās pilsētās:  3. decembrī – Cēsīs (Bērnu zinātnes centrā Z(in)oo), 4. decembrī – Rēzeknē (Rēzeknes Augstskolā), 10. decembrī – Jelgavā (Latvijas Lauksaimniecības universitātē) un 11. decembrī – Liepājā (RTU Liepājas filiālē).

Tehniskās jaunrades dienas organizē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra sadarbībā ar RTU Studentu parlamentu un RTU Robotikas klubu. Pasākums tiek īstenots Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras projekta «Inovatīvas uzņēmējdarbības motivācijas programma» ietvaros, to līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Eiropas Savienība.

RTU Informācijas centrs

23. novembris, 2011 plkst. 9:21