RTU vadošā pētniece Ruta Švinka stāsta par porcelāna vēsturi un tā tapšanu

22. februāris, 2017
.
.
.
Foto – Pixabay

Viesnīcu trauki no porcelāna mūsdienās top mehanizēti vien 17 sekundēs, savukārt ekskluzīvus un īpaši kvalitatīvus porcelāna izstrādājumus no to izveidošanas brīža līdz pat gatavības stadijai vismaz 100 reizes pārcilā meistara rokas. Par porcelāna veidošanas tehnoloģijām un tā vēsturi pasaulē un Latvijā stāsta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) Silikātu materiālu institūta vadošā pētniece docente Ruta Švinka Latvijas Radio 1 raidījumā «Zināmais nezināmajā».

Porcelāns turpina attīstīties, un zinātniekus mūsdienās īpaši interesē tā saucamā tehniskā keramika. RTU MLĶF Silikātu materiālu institūta vadošā pētniece docente Ruta Švinka saka, ka porcelānam bāzes izejvielas paliek nemainīgas, atšķiras tikai to attiecība, tādējādi veidojas dažādi porcelāna paveidi.

Kā vienu no trim bāzes izejvielām R. Švinka min plastiskos baltos mālus jeb kaolīnu. Otra komponente ir viegli kūstošas izejvielas – kušņi. Tie ir kālija vai nātrija laukšpati – magmatiskie ieži, kas radušies zemes garozas veidošanās procesā. Trešā komponente ir liesinātāji, kas porcelāna apdedzināšanas rezultātā neizkūst, bet piešķir masai noteiktas īpašības. Liesinātāju pamatā ir kristālisks, tātad ļoti tīrs kvarcs.

Mūsdienās tehniskajam porcelānam parasti klāt liek piedevas, piemēram, alumīnija oksīdu, kas palielina mehānisko izturību un piešķir materiālam cietību. Šādam materiālam samazinās arī elektrovadītspēja, tāpēc to plaši izmanto augstsprieguma izolatoros. Tehnisko porcelānu mūsdienās galvenokārt var sastapt elektrotehniskajā rūpniecībā.

Medicīnā porcelāns ienāca caur zobu protēzēm, ko mūsdienās aizstāj ar biomateriāliem – elastīgo hidroksilapatīta keramiku jeb mākslīgajiem kaulaudiem – materiālu, ko patlaban daudz pēta gan pasaulē, gan RTU.

Runājot par jauno porcelāna modē, R. Švinka min tā saucamos viesnīcu traukus – biezus, mehāniski izturīgus un bez dekorējuma. Arī šie trauki ražoti no porcelāna, tomēr tos izstrādes laikā nav skārušas cilvēku rokas, jo viss ražošanas process ir mehanizēts – bez dedzināšanas trauki ir gatavi 17 sekundēs. Turpretim ekskluzīvus un īpaši kvalitatīvus porcelāna izstrādājumus no to izveidošanas brīža līdz pat gatavības stadijai vismaz 100 reizes meistari pārcilā rokās, pārbaudot negludumus un dažādas nepilnības.

R. Švinka raidījumā min faktus par vēsturi, skaidro atšķirības starp porcelānu un fajansu, kā arī skaidro, kā iespējams atšķirt augstvērtīgu porcelānu no mazāk kvalitatīva.

Raidījumu var noklausīties Latvijas Radio mājaslapas arhīvā (21.02.2017.).

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Komunikācijas un mārketinga departaments

Publikācijas datums

22. februāris, 2017 plkst. 12:41

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi