RTU tapuši divi «PROTOTECH» programmas prototipi būvniecības un mūzikas industrijai

26. februāris
.
.
.
Publicitātes foto

Ar programmas «PROTOTECH» atbalstu Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) tapuši vēl divu inovāciju prototipi: inženiertehniska ierīce, kas savieno stiklšķiedras stiegrojuma stieņus ar specifiski izstrādātu polimēru savienojumu, lai izveidotu stiegrojumu sietu; un jauna iekārta mūziķiem, kas spēs nodrošināt bezvadu instrumentu savienojumu, monitoringa sistēmu un digitālās miksēšanas pulti vienā produktā.

«Mūsu klients ir Alise Novikova, kas pārstāv stiklšķiedras stiegrojuma ražotāju «HMP Group». Ar šādu stiegrojumu ir iespējams aizstāt metālu, un galvenais ieguvums ir tā noturība pret agresīvu ekspluatācijas vidi un koroziju. Līdz ar to ir iespējams betonu ieliet arī tur, kur nepieciešama lielāka noturība ilgtermiņā, piemēram, dažādās grīdās, autoceļos vai izmantot infrastruktūrai pie jūras, kur ir agresīvāka vide un dzelzs sarūsētu,» pirmā projekta fonu ieskicē RTU Zinātnes un inovāciju centra Inovatīvu produktu izstrādes nodaļas vadītājs Kārlis Kalniņš. Klientam nepieciešamais risinājums bija iekārtas modelis, kas spētu šos stiegrojuma stieņus savienot kopā, lai radītu sietu, pierādot un pārbaudot, ka tehnoloģija darbojas tās iecerētajā formā, plānotajā līmenī un darbības efektivitātē. Iekārtas modelis tapis sadarbībā ar RTU Būvniecības un mašīnzinību fakultāti, un uzdevums nebūt nav bijis viegls, jo iekārta paredzēta rūpnieciskai darbībai. «Te bija jāaptver visa mehāniskā noturība kompleksai sistēmai, kas sastāv no vairāk nekā 30 spiedliešanas iekārtām, kas visas jāliek kopā, lai funkcionētu ilgtermiņā – bija jāveic simulācijas,  jāsarēķina slodzes un nepieciešamās jaudas,» uz paveikto atskatās K. Kalniņš.

Savukārt jaunās iekārtas mūziķiem prototipa pamatā ir elektronikas nozarē pieejamie «Evaluation boards» un komerciāli pieejamās komponentes (piemēram, antenas, radio sadalītājs utt.). Klienta Denisa Gradaļeva vēlme bija ar «PROTOTECH» programmas atbalstu nokomplektēt un savietot elektronikas komponenšu sistēmu un noslēgumā saņemt produkta prototipu ar pilnībā strādājošu astoņu kanālu dupleksa bezvadu radio: kodola bloku (core unit) un astoņus korpusa blokus (bodypack unit) testēšanai reālajos apstākļos (koncerti, mēģinājumi). Apvienojot trīs funkcijas (bezvadu instrumentu savienojums, bezvadu monitoringa sistēma un digitālās miksēšanas pults) vienā iekārtā, amatieru mūziķu grupām tiktu atvieglota apskaņošanas sistēmas uzstādīšana uz nelielām skatuvēm, turklāt ievērojami samazinot skaņas pārbaudes laiku. «Šis produkts būtībā sastāv no divām daļām: no bodypack unit, kas atrodas blakus mūziķim, un core unit, kas ir centrālais punkts, caur kuru iet visa informācija,» skaidro K. Kalniņš. Bez izaicinājumiem neiztika arī šajā projektā. «Sākotnējā vīzijā šie bodypack bija plānoti pie ķermeņa, pie instrumenta jostas liekami rācijas izmēra objekti, tomēr, kad bija sapakotas visas elektronikas komponentes, kas bija jāievieto korpusā, tapa skaidrs, ka iecerētais izmērs neatbildīs realitātei,» viņš atceras. Darbu turpinot, objektu optimālais izmērs un forma atrasti.

«PROTOTECH» ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju biznesa centra radīta prototipēšanas programma, kas sniedz atbalstu fiziskām un juridiskām personām zinātņietilpīgu tehnoloģiju produktu vai pakalpojumu prototipu izstrādē un attīstībā, sadarbojoties ar vadošajām Latvijas augstskolām – RTU, Latvijas Universitāti un Rīgas Stradiņa universitāti. Projekts tiek īstenots Norvēģijas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmā «Uzņēmējdarbības attīstība, inovācijas un mazie un vidējie uzņēmumi». Katra prototipa izveidei saņemts 15 tūkst. eiro atbalsts.

Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!

RTU tapuši divi «PROTOTECH» programmas prototipi būvniecības un mūzikas industrijai


 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

26. februāris plkst. 9:45

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi