RTU izstrādāta jauna tipa ierīce amonjaka līmeņa noteikšanai fermās

22. februāris
.
.
.
Publicitātes foto

Ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras programmas «PROTOTECH» atbalstu Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes un inovāciju centra Inovatīvu produktu izstrādes nodaļā tapis prototips jaunai ierīcei amonjaka gāzes koncentrācijas noteikšanai fermās, kas būs efektīvāka, lētāka un ilgtspējīgāka par šobrīd tirgū pieejamām.

RTU Zinātnes un inovāciju centra Inovatīvu produktu izstrādes nodaļas (ZIC IPIN) klients Valters Slava pārstāv komandu, kas izstrādājusi pilnībā jaunu tehnoloģiju amonjaka gāzes koncentrācijas noteikšanai, izmantojot optisko sensoru metodi, kas ir plaši pētīta zinātniskajā literatūrā, bet gāzu noteikšanai industriālā pielietojumā līdz šim nav izmantota. Iecerēts, ka šāds sensors, salīdzinot ar tirgū esošajiem, spēs savu funkciju pildīt vismaz trīs līdz piecus gadus, būs izstrādē vienkāršāks un izrietoši arī lētāks, kā arī energoefektīvāks un videi draudzīgāks risinājums. Pašu izveidotajam risinājumam bija nepieciešama pilnveidošana, tāpēc nolemts izmantot «PROTOTECH» sniegtās iespējas.

«Klienta izstrādātajai ierīcei bija problēma ar datu nolasīšanu – risinājums bija ļoti trokšņains, deva datus ar lieliem traucējumiem nolasītajās vērtībās. Tāpat bija vēlme visu funkcionalitāti apvienot vienā mazā risinājumā, ko būtu vienkāršāk implementēt darba vidē, jo līdz šim vajadzīgos uzdevumus veica vairākas ierīces. Šis tad ir pirmais prototips risinājumam, kurš jau ir notestēts – plate, kurā savietots viss nepieciešamais,» stāsta RTU ZIC IPIN produktu attīstības vadītājs Kristens Raščevskis.

Risinājumu izstrādāja IPIN elektronikas inženieri Raivis Deksnis un Pauls Ēriks Šics. «Lielākā inovācija no klienta puses šajā risinājumā ir tas, ka elektronika tiek pilnībā atdalīta no sensora daļas. Amonjaks ir agresīvs un jebkādai elektronikai izraisa koroziju. Tā kā šeit elektronika ir atdalīta, tad mērījumus var veikt sekmīgāk, un sistēmai neapšaubāmi būs ilgāks mūžs,» produkta inovāciju ieskicē R. Deksnis. Kopumā viņš risinājuma izstrādes procesu raksturo kā ļoti veiksmīgu, jo uzdevums faktiski bijis pārspēt jau esošu ierīci, kas izdevies ar pirmo mēģinājumu – turklāt vairākkārtīgi. «Gala produkts ir gan vizuāli skatāms, gan tehnoloģiski pareizs,» apstiprina R. Deksnis. «Ierīce, kura nolasa datus un ir daļa no kaut kādas lielākas sistēmas, ir tieši tāds projekts, kādus mēs ikdienā īstenojam un pie kuriem labprāt vēl aktīvāk strādātu,» kolēģa teikto papildina arī K. Raščevskis.

«PROTOTECH» ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju biznesa centra radīta prototipēšanas programma, kas sniedz atbalstu fiziskām un juridiskām personām zinātņietilpīgu tehnoloģiju produktu vai pakalpojumu prototipu izstrādē un attīstībā, sadarbojoties ar vadošajām Latvijas augstskolām – RTU, Latvijas Universitāti un Rīgas Stradiņa universitāti. Projekts tiek īstenots Norvēģijas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmā «Uzņēmējdarbības attīstība, inovācijas un mazie un vidējie uzņēmumi». Šī prototipa izstrādei saņemts grants 15 tūkst. eiro apmērā.

Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!

RTU izstrādāta jauna tipa ierīce amonjaka līmeņa noteikšanai fermās

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

22. februāris plkst. 11:49

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi