Būvniecības un mašīnzinību fakultāte
Būvniecības un mašīnzinību fakultāte

Mašīnu un mehānismu dinamikas zinātniskā laboratorija

Laboratorijas vadītājs, vadošais pētnieks, profesors, Dr. sc. ing. Aleksandrs Januševskis
Ķīpsalas iela 6B–109, Rīga

Mašīnu un mehānismu dinamikas zinātniskā laboratorija (MMDZL) dibināta 1961. gadā pēc akadēmiķu J. Panovko un E. Lavendeļa iniciatīvas. Laboratorijā galvenokārt tiek izstrādātas metodes, algoritmi un programmatūra sarežģītu mehānisko sistēmu dinamikas modelēšanai, identifikācijai un optimizācijai. 2019. gadā MMD ZL pievienojās RTU Svārstību sistēmu nelineāro efektu ZL (prof. S. Cifanskis).

Galvenie laboratorijas pētnieciski aktīvie virzieni:

• Mašīnu dinamikas un stiprības modelēšana, datorizētā projektēšana un aprēķini;
  • Eksperimentu plānošanas un metamodelēšanas metožu radīšana;
  • Multidisciplinārās optimizācijas metožu izstrāde un pielietojums mašīnbūvē;
  • Kompozītmateriālu elementu daudzkriteriālā robustā optimizācija;
  • Mehānisko objektu formas optimizācija nenoteiktību klātbūtnē.

MMDZL ir realizēti daudzi zinātniskie projekti, piemēram, ar vienu no pēdējiem projektiem «Eksperimentu plānošanas un metamodelēšanas metožu radīšana telpisku daudzķermeņu sistēmu mijiedarbojošos ar beramiem materiāliem un fluīdiem dinamikas optimizācijai» RTU ir piesaistīti ~200 tūkstoši EUR.