Būvniecības un mašīnzinību fakultāte
Būvniecības un mašīnzinību fakultāte

16. decembris, 2022

2022. gada 15. decembrī Rīgas Tehniskās universitātes Mehānikas un mašīnzinātnes nozaru promocijas padomes P-04 atklātajā sēdē Varis Žentiņš aizstāvējis promocijas darbu par tēmu «Centralizētās siltumapgādes darbības efektivitātes paaugstināšana un fosilo kurināmo aizstāšana ar alternatīviem enerģijas avotiem (Siltuma avota parametriskās optimizācijas algoritmi)»

Varis Žentiņš dzimis 1987. gada 1. septembrī Jelgavā. Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) ieguvis profesionālo bakalaura grādu un inženiera kvalifikāciju (2011) un maģistra grādu (2013) siltumenerģētikā un siltumtehnikā. No 2011. līdz 2018. gadam strādājis SIA «Energoremonts Rīga» par projekta vadītāja asistentu un projektu vadītāju. Kopš 2019. gada strādā SIA «Industry Service Partner», ieņemot projekta vadītāja amatu lielo industriālo objektu būvniecībā.

Ieguvis būvprakses sertifikātu sadales un lietotāju gāzes apgādes sistēmu būvdarbu vadīšanā (līdz 16 bar) un siltumapgādes, ventilācijas, rekuperācijas un aukstumapgādes sistēmu būvdarbu vadīšanā. Zinātniskā pētniecība saistīta ar ļoti aktuālu tēmu - siltuma akumulācijas un siltumsūkņu tehnoloģijām.

Latvijā ir labi attīstīta centralizētās siltumapgādes sistēma, un koģenerācijas režīmā tā saražo 75% siltuma, ko saņem 69.5% iedzīvotāji. Koģenerācijas stacijām strādājot elektroenerģijas brīvās tirgus apstākļos, rodas problēma sabalansēt elektroenerģijas un siltuma pieprasījuma grafikus. Promocijas darbā autors analizē siltuma akumulatora lietošanu, lai panāktu elastīgāku koģenerācijas staciju ekspluatāciju tirgus apstākļos. Tas būtiski palielina aprēķinu funkciju skaitu, kas savukārt rada lielāku nenoteiktību pareiza ražošanas lēmumu pieņemšanai. Autors piedāvā kompleksu aprēķinu metodiku, izmantojot reālus datus, lai novērtētu siltuma akumulācijas darbības parametrus dažādos režīmos. Šī metodika integrēta koģenerācijas stacijas lēmumu pieņemšanas algoritmā.

Darba rezultāti aprobēti zinātniskās konferencēs un žurnālos, autors saņēmis pozitīvas Latvijas lielāko koģenerācijas staciju vadības atsauksmes.