RTU zinātnieki radījuši trešo robota platformas versiju

2. janvāris, 2012

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) robotikas kustības entuziasti – Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes (DITF) Autonomo sistēmu laboratorijas vadītājs Agris Ņikitenko un Transporta un mašīnzinību fakultātes (TMF) doktorants Guntis Kuļikovskis ar kolēģiem – ir izveidojuši jau trešo autonomas robota platformas prototipu, kas ir galvas tiesu pārāks par iepriekšējiem.

{denvideo http://www.youtube.com/watch?v=PZab4ZQL-LQ}

Pētnieku mērķis ir izveidot praktiski izmantojamu autonomu robota platformu, ko varētu izmantot militāriem mērķiem, patrulēšanai un tamlīdzīgiem uzdevumiem, kuru veikšana var apdraudēt cilvēku dzīvību vai arī cilvēka spēkiem ir par grūtu.

Iespējams, pavisam drīzā nākotnē Latvijā parādīsies ar īpašām spējām apveltīts robots – izlūks, glābējs un superkareivis vienā personā.

Robots ir konstruēts tā, ka spēj «sajust» šķēršļus zem saviem riteņiem un pārvarēt tos, nezaudējot stabilitāti un kustības virzienu. Šķēršļu pārvarēšanai robotam ir izveidota īpaša riteņu konstrukcija, īpašs riepu pildījums, papildu amortizatori, pilnveidota piedziņa.

Robota platforma veiksmīgi izmēģināta ne tikai laboratorijā, bet arī dabā – reālos apstākļos, kur ir peļķes, lietus, dubļi, gruži, zāle u. c. šķēršļi.

Kā nākamos uzdevumus pētnieki sev izvirzījuši maksimāli pielāgot robotu āra apstākļiem, lai tam nekaitē mitrums un netīrumi, kā arī padarīt to pavisam patstāvīgu un piemērotu konkrētu sarežģītu uzdevumu veikšanai.

«Konstrukcijai jābūt, ūdens, trieciena drošai, ērti ekspluatējamai, komponentēm - savstarpēji aizvietojamām,» atklāj pētnieki.

RTU Informācijas centrs

2. janvāris, 2012 plkst. 16:41