Notiks RTU Dizaina tehnoloģiju institūta studentu modes īsfilmas «Entropija» pirmizrāde un izstāde «Dizaina kods 2023»

29. maijs, 2023

30. maijā Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes un inovāciju centra zālē «The Moon», Ķīpsalas ielā 6A, 2. stāvā, notiks RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Dizaina tehnoloģiju institūta studentu modes īsfilmas «Entropija» pirmizrāde. Pēc modes īsfilmas pirmizrādes gan studentu apģērbu kolekcijas, gan citus Dizaina tehnoloģiju institūta studentu noslēguma darbus būs iespējams aplūkot izstādē «Dizaina kods 2023». Izstāde būs skatāma Ķīpsalas ielā 6, 2. stāvā.

RTU Dizaina tehnoloģiju institūta profesionālās bakalaura studiju programmas «Materiālu tehnoloģija un dizains» apģērbu dizaina un tehnoloģiju specializācijas 3. un 4. kursa studentes vienojušās kopējā tēmā «Entropija», kas ataino topošo dizaineru pašreizējo pasaules izjūtu. Pirmo reizi modes īsfilmu veidojuši Latvijas Kultūras akadēmijas bakalauru studiju programmas «Audiovizuālā māksla» 2. un 3. kursa studenti lektores Mg. art. Daigas Livčānes vadībā.

Termodinamikā entropija ir parametrs, kas raksturo, cik nesakārtota ir sistēma atomu, jonu vai molekulu līmenī; jo lielāka ir nesakārtotība, jo augstāka entropija. Savu iekšējo sajūtu atspoguļojumu – haosu mūsdienu sabiedrībā – studentes ir iestrādājušas 10 apģērbu kolekcijās. Katra no tām interpretē «Entropiju», pārdomas par eksistenci. Iedvesmas avoti – melnie caurumi, grāmatas, filmas, kukaiņi, ūdens un dzīvība tajā, ilgtspējība – materiālu otrreizējā lietošana.

Savukārt Dizaina tehnoloģiju institūta bakalauru noslēgumu darbu izstādē «Ķīpsalas dizaina kods 2023» apkopoti dizaina produkti un apģērbu kolekcijas. Šī gada dizaina produktu noslēgumu darbu tēmas variē. Četri studentu bakalauru darbi ir eksponāti, ko iespējams aplūkot RTU zinātkāres centrā «Futurimo Rīga», kas durvis apmeklētājiem vēra 22. aprīli. Centra mērķis ir vairot bērnu un jauniešu interesi par inženierzinātnēm un dabaszinātnēm. Eksponātos iespējams iepazīties ar šādām tēmām – troksnis pilsētā, veselīgs uzturs, pārtikas ražošanas radītais piesārņojums, digitālais attēls un tā veidošana, jaunu materiālu radīšana un produktu izgatavošana no tiem. Citi studentu darbi skar tēmas, kas saistītas ar mājas darba vides ergonomisku iekārtojumu, lietderīgu ādas izstrādājumu ražošanas atgriezumu izmantošanu jaunos dizaina produktos, izveidota arī bilingvālā spēle 5–6 gadus veciem bērniem valodas apgūšanai u. tml.

RTU modes skates īsfilma «Entropija» apkopo 10 jauno modes dizaineru kolekcijas, ko veidojusi profesionāla komanda: tērpu kolekciju izstrādes vadītājas – RTU Dizaina tehnoloģiju institūta docētājas Daina Šķiņķe un Agnese Oleksāne; režisors Jēkabs Okonovs, režisora aistente Ildze Felsberga, operators Aivars Šaicāns, operatora pirmais asistents Rihards Šaicāns, operatora otrais asistents Markuss Brasavs-Muižnieks, producente Monta Masaļska, producenta asistente Una Filipoviča, māksliniece Ieva Filatova, koordinatore Renāte Liepniece, horeogrāfe Laura Gorodko, gaismu meistare Madara Lote Peizuma, pirmā grimētāja Santa Rundzāne, otrā grimētāja Nikola Tkačenko, trešais grimētājs Oskars Grasmanis, pirmā matu māksliniece Agnija Vagale, otrā matu māksliniece Justīne Nākuma, trešā matu māksliniece Elīna Gruze, montāžas režisors Mārcis Pauls Pārups, komponists Sebastians Macats, grafiskā dizainere Patrīcija Zvejniece, aizkadra fotogrāfe Santa Helēna Pedele, publicitāte – Rebeka Japiņa.

Dizaina produktu – bakalauru noslēgumu darba vadītāji – docente Dr. sc. ing. Ilze Gudro, lektore Mg. sc. ing.  Baiba Lukaševiča, zinātniskā asistente Mg. sc. ing. Inga Zotova, praktiskā docente Mg. sc. ing. Agrita Krieviņa-Siliņa, lektors Mg. sc. ing. Artūrs Ķīsis, pētniece Mg. sc. ing. Ieva Baķe, dizainere SIA «Marks M» Mg. sc. ing. Agnese Pundura.

Projektu atbalsta: Rīgas Tehniskā universitāte, Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte, Dizaina tehnoloģiju institūts un tā mācībspēki, Latvijas Kultūras akadēmija, ERAF līdzfinansētais projekts «RTU studentu inovāciju granti», SIA «Spectre», SIA «Thread Solutions», SIA «OceanR Production», SIA «Brasa Defence Systems», SIA «New Rosme», SIA «Birzī», SIA «Burka», SIA «BBrental», SIA «Kopplāns», SIA «Rozenthal Ceramics», apavu veikals «Četras zoles».

Ierašanās uz īsfilmas «Entropija» pirmizrādi un dizaina izstādes «Ķīpsalas dizaina kods 2023» atklāšanu ar ielūgumiem vai iepriekšēju pieteikšanos, rakstot .

Izstāde apmeklētājiem būs atvērta no 31. maija līdz 21. jūnijam darba dienās no plkst. 10 līdz 18.

RTU Dizaina tehnoloģiju institūta pasākumu aktivitātēm iespējams sekot līdzi sociālajos tīklos instagram.com/rtu.dti, instagram.com/rtu_mode; facebook.com/KipsalasDizainaKods.

RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Dizaina tehnoloģiju institūta studentu kolekcijas skatāmas modes īsfilmā «Entropija»

29. maijs, 2023 plkst. 7:00