Notiks pirmā starptautiskā tiešsaistes konference «Kodolenerģija Latvijai»

21. aprīlis, 2022

18. maijā plkst. 11.00 tiešsaistē notiks pirmā starptautiskā konference «Kodolenerģija Latvijai». Konferences mērķis ir veicināt Latvijas sabiedrības izpratni par kodolenerģijas lomu Latvijas klimata mērķu sasniegšanā un enerģētiskās neatkarības stiprināšanā. Konferencē uzstāsies pasaules līmeņa enerģētikas, kodolenerģijas un radiācijas eksperti no Latvijas un ārvalstīm.

Reģistrēties dalībai konferencē.

Konferences rīkošanu atbalsta Rīgas Tehniskā universitāte (RTU).

Konferenci atklās Latvijas Zinātņu akadēmijas viceprezidents, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta direktora vietnieks zinātniskajā darbā Andris Šternbergs. Viņš savā referātā izskaidros klimata pārmaiņu un enerģijas krīzes radītās problēmas enerģijas ražošanā, kuru risināšanai kodolenerģija ir nepieciešama kā balsts citiem CO₂ izmešus neradošiem enerģijas avotiem.

Vairākas prezentācijas būs veltītas mazo modulāro kodolreaktoru (SMR) tematam. AS «Latvenergo» izpētes un attīstības direktors Māris Balodis un RTU asociētais profesors Oļegs Linkevičs iepazīstinās ar SMR iespējām elektroapgādē. Savukārt Igaunijas uzņēmuma «Fermi Energia» izpilddirektors Kalevs Kallemets stāstīs parSMR izvietošanu Igaunijā Baltijas elektroenerģijas patērētājiem.

Par institucionālo un enerģētikas politikas ietvaru kodolenerģijas ieviešanai  konferencē runās Latvijas Elektroenerģētiķu un Energobūvnieku asociācijas izpilddirektors, RTU pētnieks Gunārs Valdmanis. Konferencē piedalīsies arī RTU profesors Andrejs Krasņikovs, iepzīstinot ar jaunu betonu kodolatkritumu un radioaktīvo atkritumu apsaimniekošanai.

Konferencē uzstāsies arī emeritētais fizikas profesors un Keble koledžas līdzstrādnieks Oksfordā, Lielbritānijā, vairāku grāmatu par radiāciju autors Veide Elisons, kurš izskaidros radiācijas drošības jautājumus un kāpēc vajadzētu izmantot kodoltehnoloģiju. Savukārt enerģētikas analītiķe un vairāku grāmatu par enerģētiku autore Meredita Envina no ASV uzsvērs kodolenerģijas nozīmi, dekarbonizējot elektrības ražošanu.

Konferencē aicināti piedalīties dalībnieki no valsts un pašvaldību institūcijām, enerģijas ražošanas un sadales uzņēmumiem, studenti un skolēni, kā arī citi interesenti.

Konference notiks ar sinhrono tulkojumu latviešu un angļu valodā.

Konferenci atbalsta arī «Fermi Energia» OÜ, AS «Latvenergo», Latvijas Elektroenerģētiķu un Energobūvnieku asociācija, Latvijas Zinātņu akadēmija, bezpeļņas organizācija «Generation Atomic», starptautiskā organizācija «World Nuclear Association», starptautiskā kustība «Stand Up for Nuclear», Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts, SIA «Odo» un portāls «Ir.lv».

Dalība konferencē ir bez maksas.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

21. aprīlis, 2022 plkst. 12:39