Būvniecības un mašīnzinību fakultāte
Parādīt izvēlni
Būvniecības un mašīnzinību fakultāte

RTU notiek Ziemeļvalstu Ģeodēziskās komisijas Prezidija sēde

5. marts, 2020
.
.
.

Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) 3.–4. martā notika Ziemeļvalstu Ģeodēziskās komisijas (Nordic Geodetic Commission – NKG) Prezidija sēde, kurā tika apspriesti nozares aktuālie jautājumi un tuvāko piecu līdz desmit gadu laikā veicamie darbi. Sēdi Latvijā organizēja un tās dalībniekus uzņēma RTU sadarbībā ar Latvijas Ģeotelpisko informācijas aģentūru.

No katras valsts NKG prezidijā darbojas divi pārstāvji, un no Latvijas tie ir RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ģeomātikas katedras vadītājs asociētais profesors Jānis Kaminskis, kā arī Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras Ģeodēzijas departamenta direktors Ivars Liepiņš. Prezidijā ietilpst ģeodēzijas jomas pārstāvji no Somijas, Zviedrijas, Norvēģijas, Dānijas un Islandes, bet Latvijas, Lietuvas un Igaunijas pārstāvji NKG darbojas kā novērotāji.

Šādas sanāksmes norisinās divas reizes gadā – iepriekšējā norisinājās Islandē, bet nākamā notiks Norvēģijā. Šī bija pirmā reize, kad sanāksme notika kādā no Baltijas valstīm, un tas ir vēsturiski nozīmīgs notikums, jo atspoguļo mūsu izaugsmi un atpazīstamību starptautiskā vidē. Ceļš uz to ir bijis visai tāls, kaut arī Latvijas pārstāvji, ieskaitot ar J. Kaminski 1994. gadā, NKG darba grupās ir piedalījušies jau kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas. NKG dibināta 1953. gada 19. aprīlī Stokholmā.

«Latvijas speciālistu regulāra darbošanās NKG darba grupās, tās ikgadējās zinātnes nedēļās, kā arī zinātniskajās asamblejās un vasaras skolās ir notikusi vairāk nekā 25 gadus, līdz esam saņēmuši jeb izpelnījušies skandināvu kolēģu piekrišanu un uzticēšanos, lai organizētu Prezidija sanāksmi un gatavotos 2022. gada NKG Ģenerālajai asamblejai, kurā tiks lemts par Latvijas, Lietuvas un Igaunijas uzņemšanu NKG pilntiesīga biedra statusā. Kopēji veicamie darbi un sadarbība ir nozīmīgi nozares attīstībai, tai skaitā popularizēšanai, atpazīstamībai un attīstībai,» uzver asoc. prof. J. Kaminskis.

3. marta pēcpusdienā NKG prezidija pārstāvji apmeklēja RTU sadarbības partnera – LU Astronomijas institūta novērojumu staciju Botāniskajā dārzā, kurā atrodas vairāki nozarei būtiski instrumenti – starptautiskā lāzera lokācijas (SLR) stacija Rīga, stacionārā ģeodēziskā GNSS bāzes stacija, absolūtais gravimetriskais punkts, kā arī grunts ūdeņu līmeņa novērošanas punkts. «Tas ir mūsu valsts lepnums un sasniegums, kas sniedz ieguldījumu vispasaules koordinātu telpas uzturēšanai un ir viena no četrdesmit unikālajām pasaules līmeņa SLR punktiem jeb novērojumu stacijām,» piebilst J. Kaminskis.

Vairāk informācijas par Nordic Geodetic Commission.

Kopīgot rakstu

Jaunumi