Būvniecības un mašīnzinību fakultāte
Parādīt izvēlni
Būvniecības un mašīnzinību fakultāte

Jaunas idejas sadarbībā ar Drēzdenes Tehnisko universitāti individuālās aizsardzības un sporta apģērbu pētījumos

25. aprīlis
.
.
.
No kreisās: I.Dāboliņa, Y.Kyosev, E.Lapkovska

Veidojot ciešākas saites individuālās aizsardzības un sporta apģērbu pētījumos tiek īstenots Baltijas-Vācijas Augstskolu biroja projekts. Tā ietvaros RTU sadarbojas ar vienu no pasaules TOP 500 universitātēm, Drēzdenes Tehnisko universitāti.

No 23.-25.aprīlim projekta vadītāja Profesore Inga DĀBOLIŅA un pētniece Eva LAPKOVSKA devās uz vadošo starptautisko nozares izstādi Techtextil 2024 Messe Frankfurtē, Vācijā. Izstādes dalībnieki prezentēja visu tehnisko tekstiliju, speciāluzdevumu un neausto materiālu, funkcionālo apģērbu, tekstilizstrādājumu un tekstila tehnoloģiju spektru. Īstenojot projekta ieceres un aktivitātes, notika pārrunas ar jau esošiem sadarbības partneriem un veidotas jaunas tīklošanās pieredzes. Lai iepazītos ar jaunākajiem sasniegumiem sporta apģērbu un aprīkojuma jomā, tika apmeklēts stends «Innovation in sports», kurā varēja iepazīties ar inovācijām un tehnoloģijām, kas mērķtiecīgi radītas tieši sporta un aktīvās atpūtas apģērbiem.

Lai arī ļoti nozīmīga materiālu raksturošanai un lietošanai pētījumos ir tieši materiālu fizikāli mehānisko īpašību testēšana, šoreiz izstādē bija pārstāvēti tikai daži no tradicionālo metožu iekārtu ražotājiem. Izdevās iepazīties ar jaunumiem no James Heal, TesTex un SDL Atlas, toties interesantas bija jaunākās izstrādnes taktilo un organoleptisko īpašību instrumentālo metožu attīstībā. Emtec demonstrēja jaunāko TAS (Tactile sensation analyzer) aprīkojumu, kas ar skaņas viļņa palīdzību veic materiāla virsmas īpašības raksturojumu. Šādas īpašības īpaši svarīgas tiem apģērbiem, kas atrodas tieši pie valkātāja ādas.

Lai nostiprinātu sadarbību, tika apmeklēti arī Sintex un Rimteks stendi, pārrunātas pētījumu iespējas ar Kelheim Fibres, Lenzing un GeisaFabrics. Tāpat testēšanas sadarbības iespējas pārrunātas ar asociāciju Aitex.

Visvērtīgāko pienesumu deva tieši pārrunas ar Profesoru Yordan Kyosev. Tika apspriesti pārvaldības dokumenti, plānotas turpmākās darbības – īpaši kopīgie pētījumi, laika grafiks, nodevumi un savstarpējā sadarbība ārpus projekta rāmjiem. Izvērtās padziļināta diskusija par darbsemināru saturu (dalībnieku ieguvumi, plāns un mērķi, datu apstrāde un modelēšana), plānoto konferenču apmeklējumiem un pētījuma mērķiem. Tika diskutēts par atsevišķas tekstilmateriāliem un apģērbam veltītas sekcijas izveidi RTU tradicionālās konferences ietvaros.

Baltijas-Vācijas Augstskolu biroja projektu finansiāli atbalsta Vācijas Akadēmiskās apmaiņas dienests (DAAD) no Vācijas Ārlietu ministrijas piešķirtajiem līdzekļiem.

Kopīgot rakstu

Jaunumi