Būvniecības un mašīnzinību fakultāte
Būvniecības un mašīnzinību fakultāte

RTU MTAF students Jurģis Grasmanis iegūst galveno balvu starptautiskā mēbeļu dizaina konkursā «Kengo Kuma & Higashikawa» Japānā

3. jūlijs, 2023

RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes (MTAF) students Jurģis Grasmanis ar spožiem panākumiem startējis starptautiskā mēbeļu dizaina konkursā «Kengo Kuma & Higashikawa» Japānā, iegūstot galveno balvu – Grand Prix.

Jurģis studē RTU MTAF profesionālā bakalaura programmas «Industriālais dizains» trešajā kursā. Starptautiskajā konkursā, ko rīko Japānas pilsēta Higašikava sadarbībā ar pasaulslaveno arhitektu Kengo Kumu un kas šogad notika jau trešo reizi, viņš piedalījās ar daudzfunkcionālu krēslu, ko var izmantot esot dabā un pielāgot koka stumbra diametram.

Konkurss ir veltīts ārā lietojamām mēbelēm, un tā mērķis ir radīt dizainu, kas iemieso «Kagu» konceptu, proti, dzīvesveidu, kura centrā ir apzinātība, un kas tiecas veidot ciešāku saikni starp cilvēkiem un apkārtējo vidi. Cilvēki bieži lieto priekšmetus bezrūpīgi un izturas pret tiem pavirši, neveltot tiem laiku un uzmanību. «Kagu» būtība ir pretēja - tā ir ilgtspējība, rūpes un apzinātība.

Veidojot āra mēbeli MEDIAN, Jurģis vēlējās uzsvērt nepieciešamību atjaunot cilvēka saikni ar dabu, kas mūsdienu steidzīgajā pasaulē bieži tiek aizmirsta. Mēbele MEDIAN vistiešākajā veidā ir atkarīga no dabas, jo koks kalpo kā konstrukcijas daļa, un cilvēka, kurš savukārt nodrošina stabilitāti. Jurģa radītais krēsls ir daudzfunkcionāls. To var pielāgot koka stumbra diametram.

Jurģis Grasmanis

Industriālā dizaina programmā Dr.sc.ing., Mg. art. Mārtiņa Irbes vadītajās prototipēšanas un maketēšanas nodarbībās studenti risina daudzveidīgus radošus uzdevumus. Tas palīdz labāk apgūt zināšanas un iegūt praktiskās iemaņas risināt problēmas, izmantojot dažāda veida materiālus. Tādējādi studentiem ir iespēja eksperimentēt un radīt industriālus izstrādājumus ārpus studiju programmas definētajiem mērķiem un uzdevumiem.

Jurģim Grasmanim dizaina konkursa prototipa sēdvirsmas liekto formu no saplākšņa materiāla palīdzēja izgatavot Kristaps Zvirgzds un Jānis Kalniņš no RTU Dizaina un materiālu tehnoloģijas katedras.

Starptautiskajā mēbeļu dizaina konkursā «Kengo Kuma & Higashikawa» Japānā šogad piedalījās 564 dalībnieki no visas pasaules. Par uzvaru finālā cīnījās tikai desmit labāko konceptu autori no Japānas, Korejas, Ķīnas, Taivānas, Taizemes, Vācijas. Jurģis Grasmanis bija vienīgais finālists, kurš konkursā pārstāvēja Latviju.

Konkursa uzvarētāji - trīs izcilības balvu un sešu goda rakstu saņēmēji – tika paziņoti 25. jūnijā.