RTU Studentu serviss
Parādīt izvēlni
RTU Studentu serviss

Iekļaušanās universitātes dzīvē

Iekļaušanās universitātes dzīvē


Iestāšanās augstskolā ir viens no pirmajiem soļiem ceļā uz pieaugušo dzīvi. Daži studenti ar prieku metās jauno iespēju dzīvē, tikmēr citi uz šīm pārmaiņām raugās bažīgi.

Ņemot vērā iespējamās grūtības, Tev ir iespēja mācīties no to studentu pieredzes, kas šīm pārmaiņām jau ir gājuši cauri un ņemt vērā dažus padomus, kas šo procesu padarīs vieglāku.

Kas ir tās pārmaiņas, kas sagaida Tevi pirmajā mācību gadā?

Jauna vide un attiecības

Pirmā gada studenti pielāgojas svešai videi, sarod ar citādāk sakārtoto ikdienu un iesaistās jaunās attiecībās. Dzīvošana kopmītnēs ar nepazīstamiem cilvēkiem var būt liels pārbaudījums. Students var saskarties ar istabas biedru, kuram ir pilnīgi citi priekšstati par robežām un individuālām vajadzībām, nekā tas ir bijis mājās. Istabas biedri var sadraudzēties vai nesadraudzēties, bet komunikācija un kompromisi var būt noderīgi. Augstskola dod unikālu iespēju saskarsmei un dzīvošanai blakus citām kultūrām un tradīcijām. Paplašini savas robežas un pieredzi, atklājot citu cilvēku atšķirības un līdzības.

Lielāka personiskā brīvība

Patstāvīga dzīvošana dod lielāku neatkarību, bet liek arī nemitīgi izvēlēties un pieņemt lēmumus, ko līdz šim Tavā vietā bieži pieņēma skolotāji vai vecāki. Šī jauniegūtā brīvība var būt aizraujoša, bet var likt sajusties nomākti un nedroši. Brīvība pārvaldīt savu ikdienu ir vērtīgs mācību process un bieži to arī ir jāmācās.

Lielāka atbildība

Pirmā kursa studentiem ir jāmācās organizēt ikdienas pienākumus, kas tikai palielinās iegūto personisko brīvību. Diena augstskolā parasti ir mazāk strukturēta nekā skolā, ir paredzēts laiks bibliotēkas apmeklējumam un patstāvīgām mācībām, ko jaunie studenti mēdz uztvert kā brīvo laiku. Jāmācās līdzsvarot tādas bāzes vajadzības kā ēšana, gulēšana, fiziskā slodze un studijas. Jāmācās pārvaldīt arī mācības un socializēšanās procesu, dalību dažādās aktivitātēs un finanses. Laika menedžments ir pirmā gada viens no svarīgākajiem izaicinājumiem.

Mainās attiecības

Izmaiņas skar ne tikai jaunā studenta ikdienas dzīvi, bet bieži skar arī attiecības. Labākie draugi dodas studēt uz citām augstskolām, sākas jaunas romantiskās attiecības vai lielākas pūles prasa esošās, jāmeklē līdzsvars starp jaunajām un esošajām draudzībām. Šajā laikā normāli ir svārstīties starp piederības sajūtu skolai, klasei, ģimenei, draugiem un dabisku atdalīšanos no tiem.

Vispārējie satraukumu iemesli jaunajam studentam

Pirmais studiju gads ir jauns un aizraujošs piedzīvojums, bet tas mēdz būt saistīts ar vairākiem izaicinājumiem. Kādas ir biežākās grūtības jaunā studenta dzīvē?

Laika plānošana

Tagad esi augstskolā un te vairs nav jāapmeklē stundas 8 stundas dienā. Tagad laiks jāsadala starp lekcijām, mājas darbu pildīšanu, atpūtu un tusiņiem, ģimeni, darbu un rūpēm par sevi. Studenti bieži jūt, ka laika nepietiek, lai paspētu visu. Režīma ievērošana un organizatorisko prasmju izkopšana palīdzes Tev efektīvāk pārvaldīt drudžaino darbību un ieviest pārmaiņas.

Akadēmiskie sasniegumi

Studiju darbi prasa daudz enerģijas. Šajā laikā studenti izjūt spiedienu gan no savām, gan no vecāku prasībām. Mazināt šo spiedienu palīdz gan regulāra studiju apmeklēšana, pastāvīga mācīšanās un griešanās pēc atbalsta, kad tas ir nepieciešams. Uzdrošinies uzdot jautājumus pasniedzējam, pieņemt atbalstu, uzrunāt kursabiedrus vai vecāko kursu studentus!

Konflikti ar istabas biedriem

Viens no izaicinošākajiem studiju laika momentiem ir dzīvošana kopmītnēs. Jauki, ja Tev paveicas ar istabas biedriem! Taču dažādi ieradumi (kārtības uzturēšana, klusuma ievērošana, gulētiešanas režīms, dzīves uzskati u.t.t.) provocē konfliktus. Neveiksmīga komunikācija un nespēja sarunāties padara kopā dzīvošanu sarežģītu. Lai novērstu komunikācijas «izgāšanos» būs jāmācās ar cieņu pieteikt savas vajadzības un uzklausīt citus, iepazīt savas gaidas un ieradumus un mācīties meklēt kompromisa lēmumus. Turklāt, reizēm nav jābaidās iesaistīt situācijas risināšanā arī trešo pusi.

Liela attāluma attiecības

Studentiem, kas ir atbraukuši no citām pilsētām vai valstīm aktuāli kļūst attiecību uzturēšana ar ģimeni, draugiem vai partneri. Īpašas rūpes sagādā attiecības ar partneri, kas var būt par resursu ikdienas grūtību pārvarēšanā vai arī kļūt par vienu no galvenajām problēmām. Atvērta komunikācija, uzticība, jūtu atklāšana, atbalsts vajadzīgā brīdī mazina atsvešinātības izjūtu starp partneriem.

Ķermeņa tēls

Daudzi studenti uztraucas par ķermeņa izskatu, jo mūsu kultūrā ķermeņa tēlam tiek veltīta liela uzmanība. Mediji, kas aktīvi prezentē mums ideālo ķermeni, vienaudžu piezīmes un citi kultūras faktori veido “normas” paraugus. Ir grūti uzturēt veselīgu un adekvātu sava ķermeņa tēlu, kad apkārt ir tik daudz mulsinošas, pretrunīgas un reizēm neveselīgas informācijas. Ja uzskati, ka par daudz uztraucies par izskatu, saruna ar speciālistu būtu vērtīga veselīga ķermeņa tēla konstruēšanā.

Rekomendācijas pirmā gada studentiem

Kas jādara, lai pirmais gads augstskolā noritētu veiksmīgi?

Esi pacietīgs

Sākumā viss apkārt var likties nepazīstams un nesaprotams, bet tas paliek skaidrāks ar laiku. Meklē atbalstu! Daudzi noderīgi resursi ir pieejami, lai atbalstītu Tevi – norādes, vecāko kursu studenti, Karjeras centra pakalpojumi, augstskolas mājaslapa un citi.

Komunicē ar citiem studentiem

Ja sāc uzrunāt citus studentus, izrādās, ka viņus nodarbina līdzīgi jautājumi un grūtības. Un katrs atrod savu oriģinālo pieeju grūtību pārvarēšanā.

Iesaisties!

Studentu organizācijas, interešu klubi un kolektīvi ir labs veids kā komunicēt ar citiem studentiem un fakultātēm. Satiec cilvēkus ar līdzīgām interesēm un mērķiem, iegūsti draugus un iesaisties sociālajās aktivitātēs!

Izmanto resursus

Pastāv daudz dažādu resursu, kas ir izstrādāti, lai atbalstītu Tavas studijas augstskolā. Izmanto padomnieka atbalstu, Karjeras centra pakalpojumus, apmeklē seminārus un ņem dalību dažādās programmās, piedalies ārpusstudiju aktivitātēs u.c.

Rūpējies par sevi

Produktīva darba pamatā ir veselīgs dzīvesveids. Uzņem pilnvērtīgu pārtiku, rūpējies par kvalitatīvu atpūtu, uzturi kontaktus ar cilvēkiem, uzturi fizisko aktivitāti. Izmanto augstskolas piedāvātās sportošanas iespējas.