Veiksmīgas karjeras veidošana nekad nav viegla, īpaši, ja pēc vairākiem gadiem nolemj mainīt nodarbošanās jomu. Karjeras vai darba jomas maiņa uztrauc jebkuru cilvēku, taču strukturētā pieeja un praktiskā variantu izpēte palīdzēs padarīt šīs izmaņas vieglākas.

Tālāk būs atrodamas vairākas idejas, ko var pielietot, mainot darba jomu vai tikai domājot par to. Noteikums varēt būt tikai viens – pirms lasīt šo rakstu – paņem lapu un rakstāmo. Tas noderēs domu un ideju strukturēšanai, un labāka rezultāta sasniegšanai.

Ar ko Tu labprāt nodarbotos?

1. Pirms spert nopietnus soļus, rakstīt atlūgumu un meklēt darbu, kas apniks pēc vairākiem mēnešiem ir vērts uzdot sev maģisko jautājumu: ja man piederētu visa nauda pasaulē, ko es darītu priekš sevis?

Atļauj sev pafantazēt, šis ir prāta vētras laiks. Sastādi sarakstu ar visām lietām, ko Tu varētu un gribētu darīt, kaut gan sākumā visdrīzāk iedomāsies kaut ko tādu: atpūta tropiskajās salās, laika pavadīšana ar bērniem utml.

Pajautā sev, vai šādā situācijā es vēlētos strādāt kopā ar cilvēkiem vai vienatnē, noteiktu vai nenoteiktu darba dienu, pakļauties vai nepakļauties autoritātēm utt. Kādi būtu darba mērķi un vēlamie sasniegumi? Priekš kam Tu strādātu, ja pēkšņi nebūtu jāsatraucas par naudu?

2. Noskaidro, kāda tipa karjeras interesē tieši Tevi. Iespējams, mācījies lietvedību, lai atrastu drošu un paredzamu darbu. Bet visu laiku, iespējams, vēlējies palīdzēt cilvēkiem slimnīcā. Padomā par pagātni – kas motivēja Tevi mācīties to, ko mācījies un strādāt to darbu, ko strādāji?

Pieraksti uz lapas lietas, ko kādreiz mīlēji darīt un karjeras attīstības idejas, ko kādreiz esi apdomājis.

Pieraksti arī idejas, par kurām domā pašlaik. Šajā reizē atmet tādus argumentus kā «laika zaudēšana» vai «tas nav nopietni».

Šajā gadījumā visu variantu pierakstīšana var palīdzēt redzēt kaut kādas kopīgas lietas. Piemēram, ka visas idejas saistās ar problēmsituāciju analīzi un atrisināšanu, bet pašreizējais darbs vispār neparedz šādu iespēju.

Un ko vēl Tu varētu darīt?

1. Novērtē savas prasmes un talantus, gan darbā, gan sadzīvē izmantojamus.

Pajautā sev: Kurās jomās es esmu labs? Kas sniedz man vislielāko prieku? Nekautrējies. Tas var būt jebkas ar darbu saistīts vai nesaistīts, no spējas izcili sakārot dokumentus mapēs līdz skaistajam rokrakstam. Pieraksti katru prasmi, ko atrodi. Bieži vien šajā uzdevumā visgrūtākais ir izslēgt iekšējo kritiķi, kas saka – Nu kas tā ir par prasmi? Tas taču ir katram!

Vai Tavs tagadējais darbs apmierina vēlmes un ļauj paust Tavus talantus, spējas un potenciālu?

2. Atrodi prasmes, ko vari ņemt līdzi uz jauno jomu. Pēc savu stipro pušu saraksta izveidošanas atzīmē tās prasmes, ko izmantoji līdz šim un vari turpināt izmantot jaunajā darba vietā. Jo garāks bija stipro pušu saraksts, jo vieglāk būs atrast to, ko varēsi ņemt līdzi.

Ja atradi tikai dažas līdzi ņemamās prasmes, neuztraucies. Jaunas prasmes veidosies ar laiku, bet vecās prasmes būs kā labs pamats.

3. Apdomā darbus, kas ļautu darīt to, ko tiešām vēlies darīt, vismaz kaut kādā mērā. Kādā veidā Tu varētu izpaust savus talantus katru dienu? Esi radošs un atvērts, domājot par to. Apdomā, kuras prasmes paust Tev ir svarīgi, bet to var darīt ārpus darba, bet kuras – obligāti vēlies izmantot, pildot darba pienākumus.

4. Izveido sarakstu ar visām lietām, ko vēlētos iegūt jaunajā darbā. Bet arī saraksts ar lietām, ko noteikti nevēlies iegūt var būt noderīgs analizējot garlaicīgus tagadējā darba aspektus. Pretējo lietu sarakstu sastādīšana palīdzēs apzināt tos darbus, kas rada entuziasmu un izņemt no savas ikdienas uzdevumus, kas nosit vēlmi strādāt.

Gribēšanas un negribēšanas saraksti palīdzēs Tev turpmāk atpazīt pozitīvas reakcijas un pamanīt trauksmes signālus. Jo galu galā vēlme mainīt darbu vai darba jomu saistīta tieši ar vēlmi izvairīties no nepatīkamiem pienākumiem un izjūtām.

Esi gatavs strādāt uz savām vēlmēm pamazām, pakāpeniski sasniegumi padarīs pārmaiņas drošākas un strādās Tavā labā.

Informācijas meklēšana un pārbaude

1. Intervē cilvēkus. Informatīvā intervija ir kā dārgakmens – iespēja saņemt atbildes par izvēlēto jomu no profesionāļiem un iedibināt kontaktus ar cilvēkiem, kas ar laiku var palīdzēt Tev darba meklēšanas procesā.

Jautā senākām paziņām un jauniepazītiem cilvēkiem par viņu zināšanām un pieredzi. Daudzi cilvēki ir priecīgi pastāstīt par savu jomu un pateicīgi par patiesu interesi.

2. Apzinies savu finanšu stāvokli. Cik lielā mērā Tu esi gatavs samazināt savas prasības, ja jaunajā sfērā alga būs mazāka? Un cik ilgu laiku atvēli atalgojuma līmeņa paaugstināšanai? Sākumā tas var šķist neiespējami, bet vēlāk vari būs tiešām pārsteigts, cik lielā mērā prieks no iegūtās brīvības un sevis pieteikšanas var iedvesmot darīt lietas un mazināt trauksmi par atalgojumu.

Taču ir jāatceras, ka reizēm cilvēki mēdz sajaukt divus neapmierinātības iemeslus – vēlmi pēc jaunā darba un vēlmi pēc lielākas algas esošajā darbā.

Atbildi pašam sev uz jautājumu – vai lielāks atalgojums palīdzēs turpināt strādāt esošajā darbā, pieņemot šī darba mīnusus?

Cik daudz Tev izmaksā ikmēnesi uzturēt sev pieņemamo dzīves līmeni?

Mēģini saprast, kur vari ņemt papildus ienākumus, lai sadzīvotu ar mazāku atalgojumu. Noguldījumi, partnerība kādā biznesā vai rokdarbi uz pasūtījuma?

Tas ir izaicinājums drosmīgiem – darīt to, ko sirds vēlās, pat ja tas prasa riskus. Taču šī uzdrošināšanās atmaksājas ilgākā perspektīvā. Ja atrodi darbu, kurā juties apmierināts, visdrīzāk ar laiku spēsi saskaņot savas gaidas un tēriņus, uzkrāsi jaunu pieredzi, ar laiku stabilizējot savas finanses, pakāpeniski kļūstot par pārliecinātu speciālistu savā jomā un vienkārši par cilvēku, kuram patīk to, ko viņš dara.

Pēti un tīklojies!

1. Papēti interesējošo jomu dziļāk – sameklē internetā vai informatīvajos ziņojumos darba aprakstus, profesijas standartus, atalgojuma iespējas, profesionālo asociāciju mājas lapas u.t.t. Tādā veidā radīsies lielāka skaidrība par to, ko sagaidīt no jaunā darba un mazināsies stereotipi.

2. Pārskati izglītības iespējas (piemēram, izmantojot www.niid.lv), – programmas vai kursus, iespējas mācīties vakarā, neklātienē vai attālināti, klausītāja statusā u.c. Ja ir iespējams, sāc apmeklēt kādus kursus kamēr esi iepriekšējā darbā. Veido attiecības ar pasniedzējiem un kursabiedriem – nekad nevar zināt, no kurienes var atnākt labs darba piedāvājums, jo daudzām organizācijām pastāv neizsludinātās vakances.

3. Izmanto iespēju padarboties brīvprātīgi Tevi interesējošajā jomā. Brīvprātīgais darbs mēdz būt ļoti daudzveidīgs – klātienē un izmantojot internetu, dienās un vakaros, no atbalsta sniegšanas līdz pasākumu organizēšanai un mājas lapu izstrādei.

Brīvprātīgais darbs ir laba iespēja iegūt atsauksmes par sevi no cilvēkiem ārpus pašreizējās darba vietas. Kā arī tā ir laba pieredze, ko vari iegūt kārotajā jomā un savu priekšstatu pārbaude. Brīvprātīgais darbs var mazināt pārmaiņu trauksmi gan Tev, gan tuviniekiem, kas redzēs, ka apdomīgi un neatlaidīgi darbojies jaunā virzienā.

4. Veido tīklu. Runā ar cilvēkiem. Uzrunā interesējošās jomas speciālistus, runā par savām vēlmēm, jautā padomu, atstāj savus kontaktus. Reizēm saka «Tu neesi tas, ko Tu zini, bet esi tas, kurus zini».

  • Atrodi vismaz trīs cilvēkus ar labu pieredzi jaunajā jomā, kuriem var jautāt padomu vai viedokli.
  • Parādi savu interesi veidot personisku kontaktu, nevis tikai vēlmi izmantot izdevību pieteikt sevi. Veidojot tīklu atceries, ka šis nav vienvirziena process, ieguldi arī kaut ko no savas puses. Nevajadzētu tikai sagaidīt, ka citi metīsies sniegt padomus un atbalstu.
  • Attīsti prasmi iegaumēt cilvēku vārdus un sejas un prasmi uzturēt sarunu.
  • Izveido sarakstu ar visiem saviem kontaktiem.
  • Esi pateicīgs pret cilvēkiem, kas bija izpalīdzīgi. Tas ir viens no svarīgākajām tīklošanās noteikumiem.
  • Ari pats centies atbildēt vai dod padomu, ja citi kontaktējas ar Tevi. Centies uzturēt kontaktus ar cilvēkiem regulāri, ne tikai tad, kad kaut ko vajag. Ja dzirdi par cilvēka sasniegumiem, atrodi iespēju viņu apsveikt.
  • Tīklošanās ir priekš dzīves, ne tikai priekš darba. Piestrādā pie tās un vēlāk tā strādās uz Tevis.
  • Izveido savu profilu profesionāļu tīklā Linkedin.com

Darba meklēšana

1. Ja vien tas ir iespējams, paņem pauzi un izkāpj no ikdienas darba steigas. Sakrāj kādu naudas daudzumu, sarunā šādu iespēju ar ģimeni vai reģistrējies Valsts Nodarbinātības Aģentūrā. Tas ļautu dažus mēnešus padzīvot ārpus darba stresa un kvalitatīvi veltīt laiku meklējumiem.

Fokusējies uz tālāku mērķi, kaut arī tas reizēm nebūs viegli un Tu vari sajust vēlmi atstāt visu kā ir tagad. Atgādini sev kāpēc vispār iekustināji pārmaiņas un turpini veikt pakāpeniskus, bet stingrus soļus pretī pārmaiņām.

Atceries, ka daži cilvēki var ātri pārraut saites un iziet cauri pārmaiņām, bet citiem pārmaiņas prasa laiku un pāreja notiek lēnāk – caur brīvprātīgo darbu vai citu pieredzi. Tavā ziņā ir izvēlēties ceļu un ātrumu, kas ļaus izjust, ka «viss notiek».

2. Uzraksti jaunu CV. Iekļaujiet tajā savus jaunus mērķus, izglītību un visu saistīto pieredzi.

Ja nejūtieties stiprs CV rakstīšanā, var atrast dažādus paraugus vai arī griezties pie padoma pie karjeras konsultanta.

3. Sāc pieteikties darbam. Pat, ja šķiet, ka neatbilsti piedāvājumam pilnībā. Pat ja pozīcija šķiet pārāk laba, lai būtu reāla. Tu maz ko vari zaudēt, izņemot laiku, toties iegūsi interviju pieredzi jaunajā jomā un iespēju analizēt kļūdas. Un var gadīties, ka Tu esi tieši tas, ko darba devējs meklē. Reizēm uzņēmumi meklē tieši «svaigas asinis» ar noteiktu dzīves uztveri ar mērķi iemācīt visu, kas nepieciešams darba veikšanai.

Saskaņo ar CV savu motivācijas vēstuli. Pievērst uzmanību motivācijas vēstulei ir svarīgi, lai akcentētu Tavus (iepriekš izanalizētos) plusus, neskatoties uz tiešās pieredzes trūkumu. Turklāt atlases speciālisti pa gabalu spēj atšķirt interneta vispārīgās versijas un tas neradīs labu priekšstatu par Tevi. Izveidot savu motivācijas vēstuli prasa vairāk laika, bet var nospēlēt Tev par labu atlases procesā.

4. Sāc darba meklēšanu. Veiksmi!