Būvniecības un mašīnzinību fakultāte
Būvniecības un mašīnzinību fakultāte

RTU aicina lekcijā iepazīties ar ievērojamā arhitekta Eižena Laubes koka arhitektūras mantojumu

23. aprīlis

Kāds ir ievērojamā latviešu arhitekta Eižena Laubes ieguldījums koka arhitektūrā – to varēs uzzināt Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Arhitektūras un dizaina institūta (ADI) lektora Jāņa Kalniņa bezmaksas lekcijā, kas norisināsies 29. aprīlī plkst. 16.00 ADI telpās, Ķīpsalas ielā 6, 206. auditorijā. Apmeklētājiem būs ekskluzīva iespēja J. Kalniņa vadībā apskatīties E. Laubes projektēto koka namu maketus un uzzināt ēku likteni.

J. Kalniņš ir rūpīgi iedziļinājies 20. gadsimta sākumposma arhitekta, arhitektūras pedagoga un teorētiķa Eižena Laubes (1880−1967) atstātajā arhitektūras mantojumā. Lekcijā viņš stāstīs par arhitekta projektēto koka būvju tapšanas vēsturi un arhitekta filozofiju un simboliku, kas iestrādāta būvju detaļās.

J. Kalniņš kopā ar studentiem ir izveidojis E. Laubes projektēto koka namu maketus atbilstoši oriģinālajiem rasējumiem. Lekcijas apmeklētājiem būs ekskluzīva iespēja J. Kalniņa vadībā apskatīt šo miniatūro namiņu ekspozīciju, kas atklāj, kā E. Laubes projektētās koka mājas izskatījās, pirms tās skāra laika zobs vai neprecīzo atjaunošanas darbu ietekme, kā arī uzzināt konkrētu namu stāstus un likteni.

E. Laubes projektētie koka nami ir būvēti aizvadītā gadsimta sākumā līdz pat trīsdesmitajiem gadiem. Ja centra jūgendstila ēkās dzīvoja turīgie rīdzinieki, tad jūgendstila koka mājās mitinājās trūcīgākie pilsētnieki. Neatkarīgi no tā, vai nams bija no mūra, vai koka, arhitekts katru ēku ir izstrādājis individuāli, precīzi un mākslinieciski augstvērtīgi.

J. Kalniņa izveidotajā izstādē redzamas arī citas Eižena Laubes veidotās būves, piemēram, dabā vairs neesošais velotreks.

Plānotais lekcijas un ekspozīcijas apskates ilgums – mazliet vairāk par divām stundām.

Par dalību lekcijā varēs saņemt RTU tālākizglītības sertifikātu, tāpēc lūgums interesentiem iepriekš reģistrēties.