RTU Inženierzinātņu vēstures pētniecības centrs
Parādīt izvēlni
RTU Inženierzinātņu vēstures pētniecības centrs

RTU Zinātniskajā bibliotēkā skatāma izstāde «Izgudrotājdarbība Latvijā 1918–1940»

29. janvāris, 2019
.
.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātniskajā bibliotēkas 2. stāvā, Paula Valdena ielā 5, līdz februāra beigām apskatāma Latvijas Patentu valdes ceļojošā izstāde «Izgudrotājdarbība Latvijā 1918–1940», par to vēsta Latvijas Radio raidījums «Labrīt».

Viens no aplūkojamiem patentu pieteikumiem ir Veltera Capa fotoaparāts jeb kā rakstīts patenta pieteikumā – fotogrāfiskais aparāts, stāsta Latvijas Patentu valdes Intelektuālā īpašuma centra direktore Agnese Buholte. Kad bija saņemts patents ar tam pievienotajiem zīmējumiem, eksperti pārbaudīja, vai izgudrojumā tiek piedāvāts jauns tehnisks risinājums un vai to var rūpnieciski ražot. Ja ideja atbilda abiem kritērijiem, tad tai tika piešķirts patents. Šo izgudrojumu – fotoaparātu «Minox» – Vācijā turpina ražot joprojām. 

A. Buholte klāsta, ka praktisks pielietojums ir 3-4% šo izgudrojumu, bet konkrētu ziņu par izgudrojumu tālāko likteni šobrīd nav, taču Patentu valdes mērķis ir izpētīt, kur šie patenti palikuši, vai un kas izgudrojumus ražojuši. 

Pavisam Patentu valdes veidotajā izstādē apskatāmi 10 vēsturiski patenti – no izgudrojumiem ar praktisku nozīmi līdz tehniskiem risinājumiem un izgudrojumiem mašīnbūvē, elektrotehnikā un aviācijā. Izstādē aplūkojama arī Johana Jansona izgudrotā vēja turbīna, Edgara Georga Everta glābšanas laiva zemūdenēm, Aleksanda Zariņa izgudrotais Lidaparāts ornitopters un citi.

Latvijas izgudrotāju patentu pieteikumi – sākot no pirmā pieteikuma kopš neatkarības iegūšanas līdz 1940. gadam – tika apzināti un digitalizēti sadarbībā ar Latvijas Nacionālo arhīvu. 

Pēdējo desmit gadu laikā Latvijas augstskolu vidū no Rīgas Tehniskās universitātes Patentu valdē ir saņemts rekordliels patentu pieteikumu skaits, sasniedzot gandrīz 400 tehnisku risinājumu un izgudrojumu pieteikumu aizsardzībai. 

Latvijas Radio 27. janvāra raidījuma «Labrīt» sižets.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

29. janvāris, 2019 plkst. 16:12

Līdzīgi raksti

Ziņas