RTU Inženierzinātņu vēstures pētniecības centrs
RTU Inženierzinātņu vēstures pētniecības centrs

RTU IVPC profesorei Alīdai Zigmundei piešķirta izcilā ķīmiķa Paula Valdena piemiņas medaļa

16. jūnijs, 2023

Izvērtējot konkursa pieteikumus, šogad izcilā ķīmiķa Paula Valdena piemiņas medaļa piešķirta trīs zinātniekiem: inženierzinātņu un ķīmijas vēstures pētniecei Alīdai Zigmundei, RTU Goda doktoram, Hjūstonas Universitātes profesoram ķīmiķim Olafam Daugulim un RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes vadošajam pētniekam, RTU padomes loceklim materiālzinātniekam Jānim Ločam.

Profesorei A. Zigmundei Paula Valdena piemiņas medaļa piešķirta par nozīmīgu ieguldījumu ķīmijas vēstures pētniecībā. Profesores pētījumu lokā ir augstākās izglītības un vācbaltiešu mantojuma izpēte, kas ietver arī ķīmijas izglītības vēstures un izcilu ķīmiķu dzīves un darbības izpēti. Profesore ir viena no apjomīgā pētījuma piecos sējumos «Augstākās tehniskās izglītības vēsture Latvijā» (2002–2017), kurā apskata tehniskās izglītības atīstību Latvijas teritorijā no 1862. līdz 2014. gadam, autorēm. A. Zigmunde ir līdzautore arī 2013. gadā izdotās monogrāfijas «Rīgas Tehniskās universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātei – 150». Profesores darbība RTU ir saistīta gan ar zinātnisko, gan pedagoģisko darbu, mācot studentiem ne tikai pedagoģiju, ķīmijas un inženierzinātņu vēsturi, bet arī veidojot jauniešu kultūrvēsturisko izpratni par savu valsti un augstskolu.

P. Valdena piemiņas medaļu piešķir reizi divos gados ar RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes domes lēmumu. Medaļas saņemšanai var tikt izvirzīti starptautiski atzīti ķīmijas, ķīmijas tehnoloģijas, materiālzinātnes zinātnieki un šo jomu vēstures pētnieki.

Medaļa nosaukta ievērojamā ķīmiķa P. Valdena (1863–1957) vārdā. Viņš ir viens no pasaulē pazīstamākajiem latviešu izcelsmes zinātniekiem, vienīgā Latvijā dzimušā un strādājošā Nobela prēmijas laureāta Vilhelma Ostvalda skolnieks, viens no stereoķīmijas pamatlicējiem. P. Valdens cieši saistīts ar RTU priekšteci – Rīgas Politehnisko institūtu, bijis tā mācībspēks un rektors (1902–1906; 1917–1919).

16. jūnijs, 2023 plkst. 13:43

Par mums