RTU Inženierzinātņu vēstures pētniecības centrs
RTU Inženierzinātņu vēstures pētniecības centrs

Mūsējie, kuri balsoja par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu

30. aprīlis, 2020

Pirms 30 gadiem, 1990. gada 4. maijā, Latvijas Republikas Augstākā Padome pieņēma deklarāciju «Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu».

Augstākās Padomes deputātu vidū bija arī RTU mācībspēki un Rīgas Politehniskā institūta (RPI) absolventi: viens no Latvijas Tautas frontes dibinātājiem inženieris enerģētiķis Jānis Dinēvičs, inženieris mehāniķis Vilnis Eglājs (1938–1993) un zinātnieks, viens no deklarācijas «Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu» darba grupas locekļiem profesors (vēlāk – akadēmiķis) Rolands Rikards.

Inženieris V. Eglājs Atmodas laikā 1988. gadā iesaistījās Latvijas Tautas frontes RPI atbalsta grupas veidošanā. 2017. gada 1. jūnijā Ķīpsalā, Laboratoriju mājā, RTU studentu pilsētiņā, tika atklāta V. Eglāja vārdā nosauktā Mašīnu mehānismu dinamikas laboratorija un kādreizējās Aparātu būvniecības un automatizācijas fakultātes docenta V. Eglāja piemiņas plāksne.

Deklarāciju «Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu» parakstīja arī RPI absolventi: Leonīds Alksnis, Andris Bērziņš, Valdis Biķis, Jānis Blaževics, Einārs Cilinskis, Ivans Cupruns, Juris Dobelis, Ivars Ēlerts, Imants Geidāns, Anatolijs Gorbunovs, Aleksandrs Kiršteins, Ģirts Valdis Kristovskis, Visvaldis Mucenieks, Arturs Punovskis un Rolands Repša.

Augstākā Padome tika ievēlēta 1990. gada 18. martā kā Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas Augstākā Padome un bija Latvijas parlaments no 1990. gada līdz 1993. gadam.

Par godu pieņemtajai deklarācijai 1990. gada 3. oktobrī tika veiktas izmaiņas likumā «Par svētku un atceres dienām», kas noteica, ka 4. maijs ir svētku diena ar oficiālo nosaukumu «Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas diena».

Sveiciens svētkos!

30. aprīlis, 2020 plkst. 9:48