Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte
Parādīt izvēlni
Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte

Eksaktajās un dabaszinībās erudītākie – Siguldas Valsts ģimnāzijas skolēni

8. maijs
.
.
.
Baltijas Biomateriālu ekselences centra (BBCE) erudīcijas konkursa «BIO-GO-Higher» uzvarētājas – Siguldas Valsts ģimnāzijas skolnieces. Foto: Armands Kaņepe, RTU

Baltijas Biomateriālu ekselences centra (BBCE) erudīcijas konkursā «BIO-GO-Higher» uzvar Siguldas Valsts ģimnāzijas skolnieces. Balvā viņas iegūst ceļojumu uz Vāciju un iespēju izmēģināt spēkus biomateriālu izstrādē Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centrā. Septembrī konkurss «BIO-GO-Higher» tiks izsludināts piekto reizi.

Otro vietu konkursā izcīna Rīgas 64. vidusskolas, bet trešo – Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierzinātņu vidusskolas skolēnu komanda. 

Finālā tikās 12 komandas no Latvijas vadošajām vidusskolām un ģimnāzijām, tostarp Ogres Valsts ģimnāzijas, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas, Rīgas Purvciema vidusskolas, Aizkraukles novada vidusskolas, Valmieras Valsts ģimnāzijas un Jelgavas Valsts ģimnāzijas. Vairākas skolas konkursa finālā pārstāvēja divas komandas. Vairāki skolēni konkursā piedalījās jau otro reizi.

«Jūs esat mūsu nākotnes cerība – kāds no jums būs mediķis, kāds – farmakologs, kāds – ķīmiķis, vēl kāds būs ķīmijas tehnologs un materiālzinātnieks,» uzrunājot skolēnus, pauž BBCE vadītājs profesors Jānis Ločs. Viņu papildina RTU zinātnes prorektora p.i. Gatis Bažbauers, aicinot skolēnus turpināt kopt izziņas talantu, lai nākotnē kļūtu par zinātniekiem: «Kļūstot par zinātniekiem, jūs varēsiet izzināt lietas, kuras neviens cits vēl nav izzinājis. Zinātnieka darbs ir ļoti jēgpilns, nozīmīgs. Zinātne padara dzīvi labāku, jūsu nākotnes risinājumi varētu izglābt dzīvību vai pasauli.»

Kopumā dalībai konkursā divu dienu laikā pieteicās 56 komandas, no kurām 20 spēcīgākās sāka cīņu četrās attālinātās kārtās, visa mācību gada laikā risinot fizikas, ķīmijas, bioloģijas un medicīnas uzdevumus. Konkursā uzvarēja komanda, kas izpildot visu kārtu uzdevumus, saņēma lielāko punktu skaitu.

Konkursa mērķis ir stiprināt skolēnu zināšanas inženierzinātnēs un dabaszinībās, kā arī vairot viņu interesi par implantmateriālu izmantošanu medicīnā. Konkursā piedalās 10. un 11. klases skolēni. Uzdevumus izstrādā un vērtē BBCE partnerorganizāciju – RTU, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU), Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) un RSU Stomatoloģijas institūta – zinātnieki.

Šā gada konkursā visās kārtās līderos izvirzījās četras skolas. Konkursa pirmajā kārtā, kas bija veltīta fizikai, visaugstākos rezultātus uzrādīja Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas, Siguldas Valsts ģimnāzijas un Rīgas 64. vidusskolas skolēnu komandas. Otrajā kārtā, kur skolēni meklēja atbildes uz ķīmijas uzdevumiem, uzvarēja Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas, Siguldas Valsts ģimnāzijas un RTU Inženierzinātņu vidusskolas komandas. Trešajā – bioloģijas – kārtā uzvarēja RTU Inženierzinātņu vidusskolas, Siguldas Valsts ģimnāzijas un Rīgas 64. vidusskolas skolēni. Pēdējā kārta bija veltīta medicīnai, arī tajā uzvarēja Siguldas Valsts ģimnāzijas, Rīgas 64. vidusskolas un RTU Inženierzinātņu vidusskolas komandas.

«BIO-GO-Higher» norisi atbalsta uzņēmumi un organizācijas, kas ir ieinteresētas STEM izglītības veicināšanā. Šā gada konkursa lieldraugi ir SIA «Kinetics Nail Systems», SIA «SpirulinaNord», Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts, «Mēness aptieka», AS «Madara Cosmetics», SIA «Adrona», SIA «ANIMA LAB», SIA «Orto Partneri», AS «Strautmann Group», SIA «STENDERS», AS «Tērvetes AL» Alus darītava, SIA «Armgate», SIA «Baltic Candles Ltd», SIA «Skrīveru saldumi», SIA «Biotecha Latvia», Valsts asinsdonoru centrs, AS «GRINDEKS», zīmols «Kārums», SIA «Kino bize», SIA «Tarzāns», SIA «Apgāds Zvaigzne ABC» un SIA «PIPARMĒTRA LV».

BBCE (GA Nr. 857287) ir vērienīgs zinātniskās kapacitātes paaugstināšanas projekts, kas sekmē ekselences veidošanos jaunu biomateriālu izpētē un izstrādē kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām. Projektu īsteno RTU, RSU, RSU Stomatoloģijas institūts, OSI, AO Pētniecības institūts Davosā, Šveicē, un Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centrs Vācijā. Tā īstenošanai 15 milj. eiro piešķirti no ES programmas «Apvārsnis 2020» un 15 milj. eiro nodrošina valsts, ERAF un projekta partneri.

BBCE erudīcijas konkursa «BIO-Go-Higher» uzvarētāju apbalvošana

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

8. maijs plkst. 11:40

Līdzīgi raksti

Jaunumi