Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultāte
Parādīt izvēlni
Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultāte

Latvijā, Lielbritānijā un Kanādā veidos unikālu testa vidi robotizētiem kuģiem

23. februāris
.
.
.
Publicitātes foto

Starptautiskā projektā plānots attīstīt risinājumu vienota jūras attālinātās vadības centra (ROC – Remote Operations Centre) izveidei. Latviju projektā pārstāv Rīgas un Ventspils brīvostas, Liepājas Speciālā ekonomiskā zona, «Latvijas Mobilais Telefons» un Rīgas Tehniskā universitāte.

Rīgas brīvostā ostu, jūrniecības, IKT nozares profesionāļi un pētnieki no trim valstīm darba seminārā 22. un 23. februārī kopīgi strādā pie ROC risinājumu platformas, kas būs pamatā progresīvam kuģniecības un ostu izmēģinājumu poligonam katrā no projekta partnervalstīm.

«Nākamās paaudzes kuģošanas un ostu tehnoloģijas pašreiz attīstās ļoti strauji un galvenokārt ir saistītas ar dažādu autonomas darbības objektu izstrādi un ienākšanu mūsu dzīvē. Autonomi kuģi, dažādi autonomas darbības kuģojoši objekti, kas darbojas gan virs ūdens, gan zem ūdens, kā arī autonomi lidojoši droni – visas šīs tehnoloģijas ir paredzētas, lai, sadarbojoties savā starpā, uzlabotu kuģošanas un ostu darbības efektivitāti un drošību. Taču šobrīd galvenais izaicinājums un jautājums, kas jārisina, lai šīs tehnoloģijas varētu veikt sev paredzētās funkcijas, ir trūkstošais regulējums – vienoti noteikumi un standarti saistībā ar autonomiem peldlīdzekļiem pasaules jūrās,» stāsta projekta vadošā partnera – Lielbritānijas jūras inovāciju uzņēmuma «On The Layline» – dibinātājs Robs Vatsons.

Ar ROC risinājuma izstrādi būtu izveidota sistēma, kas būtu pilnīga un spētu nodrošināt vienotu platformu visiem datu avotiem, kas nepieciešami drošām jūrlietu autonomijas darbībām. Šī platforma ir ļoti svarīga, lai palīdzētu sekmīgai saistītās industrijas attīstībai, kā arī izstrādātu standartus un normatīvos regulējumus autonomijas izmantošanai uz ūdens. Šī standartu un regulējumu izveide paātrinās jaunu sistēmu ieviešanu, kā arī starptautisko sadarbību starp valstīm un attiecīgo testēšanas platformu izmantošanu.

Iesaistīšanās ROC izstrādes projektā paver Rīgas ostai iespēju kļūt par unikālu testēšanas vietu nākamās paaudzes jūrniecības tehnoloģijām, vienlaikus paaugstinot kopējo augstas pievienotās vērtības aktivitāti ostā, veicinot augstvērtīgu investīciju piesaisti un jaunu ienākumu ģenerēšanu, aktīvi piedaloties datu ekonomikā, projekta pozitīvo ieguvumu vērtē Rīgas brīvostas pārvaldnieks Ansis Zeltiņš.  

Projekta rezultātā tiks izstrādāts visaptverošs ziņojums, kurā izklāstītas vispārējās prasības un attīstības ceļvedis pilnvērtīgas ROC sistēmas izveidei. Ziņojums ir pirmais atspēriena punkts, lai apvienotu partnervalstis ilgtermiņa sadarbībai. Tālākais mērķis ir kopīgu izmēģinājuma poligonu un ROC sistēmu izveide, lai varētu testēt un sertificēt jaunās paaudzes tehnoloģijas ostu un jūrniecības nozarēs, pauž Latvijas partneru konsorcija koordinators, VAS «Elektroniskie sakari» 5G Techritory ekosistēmas vadītājs Neils Kalniņš.

Jaunumi