Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultāte
Parādīt izvēlni
Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultāte

Par Latvijas zinātnieku radītu tehnoloģiju agrīnai ādas vēža diagnostikai ziņo «Euronews»

14. maijs
.
.
.
RTU Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes Lietišķo datorsistēmu institūta asociētais profesors Dmitrijs Bļizņuks. Foto: «Euronews» ekrānattēls

Eiropā vēža gadījumu skaits pieaug, starp tiem melanoma – visbīstamākais ādas vēža veids – ir sestais biežāk sastopamais. Ar Eiropas Savienības (ES) fondu atbalstu medicīnas iekārtu jaunuzņēmums «Bdetect» laidis klajā pārnēsājamu neinvazīvu agrīnas diagnosticēšanas ierīci, kuras pamatā ir zinātnieku izstrādāta tehnoloģija, ziņo portāls «Euronews».

Tehnoloģija izmanto dažādu krāsu gaismu, lai noteiktu, vai ādas bojājums ir ļaundabīgs vai labdabīgs, un tās mērķis ir vienkāršot ādas vēža atklāšanu. Ar jauno diagnostikas ierīci ātru skrīningu var veikt ģimenes ārsti savās praksēs, padarot izmeklējumu pieejamāku un ātrāku. 

Tās pamatā ir Latvijas Universitātes (LU) zinātnieku partnerībā ar Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) izstrādāta tehnoloģija. LU Atomfizikas un spektroskopijas institūta vadošā pētniece Ilze Ļihačova portālam stāsta, ka ierīce izmanto LED gaismu, lai iekļūtu ādā līdz pat piecu milimetru dziļumā. Sarkanā, dzeltenā vai zilā gaisma atspoguļojas atšķirīgi, jo ādā ir asinis un melanīns, dažādi hromofori, kas sniedz atšķirīgu informāciju. Ar ierīci uzņemtie attēli tiek analizēti, izmantojot mākslīgā intelekta algoritmu, rezultāti tiek iegūti dažu sekunžu laikā. Aparatūru, programmēšanu, mākslīgā intelekta risinājumus izstrādāja RTU pētnieki. RTU Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes Lietišķo datorsistēmu institūta asociētais profesors Dmitrijs Bļizņuks «Euronews» pauž cerību, ka tuvāko gadu laikā izdosies gūt nepieciešamo medicīnisko sertifikātu, lai jauno risinājumu ierīci varētu izmantot ģimenes ārstus Eiropā.

Par projektu «Portatīva ierīce ādas vēža agrīnai bezkontakta diagnostikai» zinātnieki 2018. gadā saņēma Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidenta atzinības rakstu konkursā «Nozīmīgākie sasniegumi zinātnē».

Projekta mērķis bija izveidot un klīniski aprobēt jauna veida portatīvu ierīci un mākoņdatošanas servisu agrīnai ādas melanomas un citu vēža paveidu (bazālo šūnu vēzis, plakanšūnu vēzis) diagnostikai, pēcoperācijas rētas uzraudzībai un audzēja recidīva laicīgai atpazīšanai. 

Kopīgot rakstu

Jaunumi