Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultāte
Parādīt izvēlni
Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultāte

RTU zinātnieki uzstāda jaunu datu pārraides rekordu un gūst pasaules mikročipu industrijas atzinību

13. maijs
.
.
.
Foto (no kreisās) RTU Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes pētnieks Armands Ostrovskis un tenūrprofesors Oskars Ozoliņš. Publicitātes foto

Līdz ar mākslīgā intelekta risinājumu attīstību būtiski pieaug pieprasījums pēc ātras un energoefektīvas datu pārraides. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes zinātnieki sekmīgi testē jaunu modulatoru optiskajiem starpsavienojumiem datu centros un uzstāda datu pārraides rekordu.

Mākslīgā intelekta attīstība lielā mērā ir atkarīga no inovatīviem un energoefektīviem datu pārraides risinājumiem, piemēram, silīcija fotonikas mikročipiem, kas nodrošina ātrāku liela apjoma datu pārraidi un apstrādi ar mazākiem zudumiem un enerģijas patēriņu. RTU Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes Fotonikas, elektronikas un elektronisko sakaru institūta zinātnieku veikums silīcija fotonikas čipu attīstībā, tostarp dizaina izstrādē un testēšanā, piesaista pasaules zinātnes un uzņēmējdarbības vides interesi, norāda RTU tenūrprofesors Oskars Ozoliņš. 

Sadarbojoties ar starptautiskiem uzņēmumiem – ASV uzņēmumu «OpenLight Photonics» un Vācijas uzņēmumu «Keysight Technologies Deutschland GmbH» –, RTU Fotonikas, elektronikas un elektronisko sakaru institūta zinātnieki eksperimentos testēja jauna veida elektroabsorbcijas optisko modulatoru uz silīcijas fotonikas čipa, sasniedzot datu pārraides ātrumu vairāk nekā 380 Gbit/s. Pasaulē lielākajā optisko tīklu un sakaru konferencē un izstādē Amerikā «Optical Fiber Technology (OFC)» zinātnieku veikums tika augstu novērtēts un atzīts par pasaules rekordu. Tas tika prezentēts konferences prestižākajā «post-deadline» sekcijā, kurā tiek pieņemti raksti, kuros sasniegti pasaules rekordi. 

RTU zinātnieki jau pērn pārspēja vairākus pasaules rekordus datu centru starpsavienojumu tehnoloģijās, izmantojot silīcija fotonikas čipus. «Rekordus uzstāda dažādās kategorijās. Pērn sasniedzām rekordus sistēmu, bet šogad iekārtu kategorijā,» uzsver O. Ozoliņš. 

Optiskā modulatora dizainu izstrādāja ASV uzņēmums «OpenLight Photonics», bet izgatavoja Izraēlas kompānija «Tower Semiconductor». Sadarbība ar «OpenLight Photonics» aizsākās jau pērn, kad, novērtējot RTU Fotonikas, elektronikas un elektronisko sakaru institūta pētnieku zinātniskās publikācijas, viņi uzmeklēja O. Ozoliņu. Savukārt modulatoru RTU pētnieki testēja ASV uzņēmuma «Keysight Technologies» laboratorijā Vācijā, ar ko arī jau izveidojusies cieša sadarbība, tostarp tajā stažējas RTU doktoranti. Testus īstenoja pētnieku grupa – pētnieks Armands Ostrovskis, asociētais profesors Toms Salgals, pētnieks Kristaps Rubuls, zinātniskais asistents Arvīds Sedulis, profesors Sandis Spolītis, profesors Vjačeslavs Bobrovs un tenūrprofesori Xiaodan Pang un O. Ozoliņš. 

«Testus mēs veicam Vācijā, jo Latvijā šobrīd nav pietiekamas infrastruktūras. Taču mums ir pasaules līmeņa kompetences mikročipu testēšanā, ko apliecina gan starptautisku uzņēmumu interese sadarboties, gan sekmīgie testi,» norāda O. Ozoliņš. ES Mikročipu akts paredz, ka katrā dalībvalstī nepieciešams izveidot pusvadītāju kompetenču centru, tā sekmējot ES suverenitāti un lielā mērā pašapgādi pusvadītāju tirgū. RTU stratēģiskais mērķis ir ne tikai nodibināt pusvadītāju kompetenču centru, bet RTU paspārnē izveidot arī mikroshēmu dizaina un testēšanas laboratoriju. Tā apkalpotu mikroshēmu ražotājus. Dizaina un testēšanas posms mikroshēmu vērtības ķēdē šobrīd veido apgrozījuma lielāko daļu, un Latvijai šajā jomā ir unikālas priekšrocības – kompetenti speciālisti un tehnoloģijas.

Lai apskatītu pasaulē vadošo mēriekārtu ražošanas procesu un pārrunātu turpmāko sadarbību, kopā ar tenūrprofesoru O. Ozoliņu Vācijas uzņēmumā «Keysight Technologies Deutschland GmbH» viesojās arī RTU rektors Tālis Juhna. Pašlaik notiek personāla apmācība Latvijā un Vācijā, lai sagatavotu pasaulē vadošus jaunos speciālistu fotonisko mikročipu testēšanā.

A. Ostrovskis ir saņēmis arī pirmo industrijas nozīmīgāko uzņēmumu izveidotās organizācijas «Mobile Optical Pluggables Alliance» balvu par zinātnisko publikāciju, kurā atspoguļoti testu rezultāti. Alianses zinātnisko programmu veido O. Ozoliņš un Xiaodan Pang

Par RTU zinātnieku veikumu stāsta Latvijas Televīzijas raidījums «Panorāma». 

Kopīgot rakstu

Jaunumi