RTU Bērnu un jauniešu universitāte
Parādīt izvēlni
RTU Bērnu un jauniešu universitāte

Citroni un LED diode - strādājam, drīzumā būs pieejams!

Citroni un LED diode - strādājam, drīzumā būs pieejams!

Vai citronus var izmantot kā elektrisko ierīču barošanas avotu? Pārbaudīsim! Cik spilgti deg LED diode? Ar multimetru izmēri spriegumu, ko rada citroni! 

Pati pirmā baterija tika izgudrota pirms 200 gadiem, tās darbība bija balstīta uz augļu sulu. Zinātnieks Alesandro Volta veica atklājumu 1800. gadā, saliekot vienkāršu ierīci no divām metāla plāksnēm (cinka un vara) un ādas spilventiņa starp tām, kas samērcēts sālsūdenī. Alesandro Volta atklāja, ka starp plāksnēm rodas potenciāla atšķirība jeb spriegums. Līdzīgu eksperimentu veiksim arī mēs, taču ādas spilventiņa vietā izmantosim veselus citronus.

Eksperimentu sagatavoja:
RTU Elektronikas un telekomunikācijas fakultātes Radioelektronikas institūta zinātniece, doktorante Darja Čirjuļina.

Nav pieejams!

Eksperimenta kastītes cena ir 15 eiro.

Lai iegādātos eksperimentu, jāreģistrējas, aizpildot anketu. Pēc reģistrēšanās maksājuma rekvizīti būs norādīti atbildes apstiprinājuma e-pastā.

Lai ikgadējā deklarācijā maksājumu par zinātnes kastīti varētu iesniegt kā attaisnotos izdevumus, maksājuma mērķī obligāti jānorāda: bērna vārds un uzvārds, personas kods, BJU interešu izglītība, licences Nr. DIJL-23-135-ail.

 

Ko daru ikdienā?

Esmu Darja Čirjuļina pētniece Radioelektronikas institūtā, ka arī studēju RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātē doktorantūras studiju programmā «Elektronika». Vidusskolas laikā sāku interesēties par iespējām mācīties RTU, apmeklēju «Ēnu diena» un «Seko studentam», lai uzzinātu vairāk par studijām. Tur arī sapratu, ka elektronika ir tieši tas, ko vēlos studēt. Par labiem panākumiem studijās esmu ieguvusi balvu «ETF gada students», kā arī šobrīd strādāju Elektronikas un telekomunikācijas fakultātē un vadu zinātniskos projektus. Zinātnē pārsvarā strādāju Haosa teorijas jomā elektronikā.

Ar ko aizraujos ārpus zinātnes?

Ārpus darba mani ļoti iedvesmo ceļošana.

Mans mīļākais priekšmets skolā bija...

Skolā man vienmēr ir patikusi matemātika un fizikas sadaļa, kas saistīta ar elektroniku.