RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes pētnieki piedalās Latvijas un starptautiskajos zinātniskajos projektos.
Šeit apkopota informācija par nozīmīgākajiem projektiem.
Projekta mērķis: Izpētīt polimēru kompozītu materiālu virsmu agrīno sabrukšanu, izstrādāt diagnostikas metodes un analizēt metožu pielietojuma iespējas uzņēmumos
Projekts realizēts laika posmā no 2014. līdz 2017. gadam.
Projekts realizēts laika posmā no 2006. līdz 2008. gadam.
Projekts realizēts laika posmā no 2004. līdz 2006. gadam.
Projekta mērķis ir radīt jaunus šķiedru betona veidus, kā papildus cietējošo materiālu izmantojot degslānekļa pelnus. Degslānekļa pelnu (Igaunijas enerģētikas sektora atkritumu) pievienošana standarta cementam samazina dabas resursu un enerģijas patēriņu, piesārņojumu un izejvielu izmaksas, kā arī CO2 emisijas.
Projekta gaitā ir paredzēts izveidot un izpētīt specializētu degslānekļa pelnu betonu ar bazalta šķiedru armējumu tā mehānisko īpašību uzlabošanai. Papildus tiks pārbaudītas šī betona piemaisījumu filtrācijas īpašības, radioaktivitātes ekranēšanas spējas, mehāniskās īpašības. Tiks meklētas metodes un tehnoloģijas šo pelnu betona īpašību uzlabošanai.
Projekta īstenošanas sākuma datums: 01.05.2021.
Projekta īstenošanas beigu datums: 30.04.2024.
Kopējās attiecināmās izmaksas: 865 661.25 EUR
EEZ finanšu instrumenta līdzfinansējums: 735 812.06 EUR
Valsts budžeta līdzfinansējums: 129 849.19 EUR
Projekta iesnieguma iesniedzējs: Rīgas Tehniskā universitāte
Projekta partneri: Norvēģijas Arktiskā universitāte, Tartu Universitāte, Lietuvas Enerģētikas Institūts
Strādājam kopā zaļai, konkurētspējīgai un iekļaujošai Eiropai
ICONDE projekta ietvaros Lietuvas Enerģētikas institūts organizē vasaras kursus «Introduction to the nuclear energy, nuclear hazards and radioactive materials management» doktorantūras studentiem un jaunajiem zinātniekiem. Vasaras kurss notiks tiešsaistē laikā no 15. - 18. maijam. Pasākuma mērķis ir sniegt zināšanas par kodolenerģiju: dažādiem kodolreaktoru veidiem, kodolbīstamību – kodolavārijām, radioaktīvu materiālu pārvaldība un kodolspēkstaciju ekspluatācijas pārtraukšana. Vasaras kurss tiek organizēta interaktīvu lekciju un praktisku piemēru analīzes veidā. Tiks demonstrēti vienkāršoti analīzes veikšanas piemēri, apmācāmie tiks iesaistīti aprēķinu procesā. Interaktīvās lekcijas veido 75% no kursa laika. Atlikušos 25% - praktisko piemēru analīze. Aicināti pieteikties maģistri un doktorantūras studenti, kuri interesējas par kodolenerģijas drošības jomu un jaunie pētnieki, kuri gatavojas darbam kodolenerģijas jomā. Pieteikšanās atvērta līdz 31. martam, nosūtot epastu uz . Plašāka informācija atrodama ŠEIT (PDF, 1.5 MB).
2023. gada maijs - jūlijs
Lietuvas Enerģētikas institūta Kodoliekārtu drošības laboratorija kopā ar Kauņas Tehnoloģiju universitātes Enerģētikas katedru no 15. līdz 18. maijam organizēja vasaras kursus «Introduction to nuclear energy, nuclear hazards, and radioactive materials management». Kursi notika attālināti. Kopumā tajos piedalījās 12 maģistranti un doktoranti no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Norvēģijas un Ukrainas. Kursus un iegūtās zināšanas dalībnieki novērtēja ļoti pozitīvi.
RTU pētniece Sabīne Upnere no 14. līdz 20. jūnijam apmeklēja 4. starptautisko konferenci un vasaras skolu «Numerical Computations: Theory and Algorithms» Pizzo Calabro, Itālijā. Viņa iepazīstināja ar ICONDE projekta ietvaros izstrādāto plaisu izplatīšanās skaitliskās modelēšanas metodi. Metodoloģija, kas apvieno eksperimentālos datus, galīgo elementu modelēšanu un surogātmodelēšanas pieeju, ļauj ātri un precīzi prognozēt plaisu izplatīšanos un ar to saistītos parametrus bazalta šķiedras betonā, kas papildināts ar degslānekļa pelniem.
5. Pasaules latviešu zinātnieku kongress «Research Latvia» norisinājās no 2023. gada 27. līdz 29. jūnijam Rīgā, kurā ICONDE koordinators prof. A. Krasņikovs piedalījās Zaļās transformācijas sekcijā ar stenda referātu «New «Baltic green» fiber concrete as a solution for radiation protection and hazardous waste management». Kongress ir viens no vērienīgākajiem pasākumiem Latvijas zinātnē, pulcējot Latvijas zinātnes ekosistēmas interesentus no visas pasaules.
ICONDE projekta rezultāti, kas saistīti ar plaisu skaitlisko modelēšanu, publicēti zinātniskajā rakstā «Bridging Law Application to Fracture of Fiber Concrete Containing Oil Shale Ash» (https://doi.org/10.3390/buildings13071868). Raksts tapis sadarbojoties Norvēģijas Arktiskās universitātes un RTU pētniekiem.
2023. gada februāris - aprīlis
Sadarbojoties ar projekta partneriem no Norvēģijas Arktiskās universitātes un Tartu Universitātes, RTU zinātnieku komanda turpināja intensīvu darbu pie betona paraugu izgatavošanas un veica dažādus testus jaunā tipa betona īpašību pārbaudei. Izpētes mērķis ir noskaidrot degslānekļa pelnu un bazalta šķiedru ietekmi uz materiāla mehāniskajām īpašībām. Papildus tam, RTU pētnieki strādāja pie lieces testu skaitliskās modelēšanas, lietojot gan galīgo elementu, gan diskrēto elementu metodes. Kolēģi no Tartu Universitātes un Lietuvas Enerģētikas Institūta pētīja betona, kura sastāvā ir degslānekļa pelni un bazalta šķiedras, ekranēšanas īpašības, kas ir kritiski nozīmīgas materiāliem, ko plānots izmantot bīstamo atkritumu uzglabāšanai, kā arī ķīmisko un mineraloģisko īpašību izmaiņas. Norit darbs arī pie zinātnisku publikāciju sagatavošanas. Kopumā var secināt, ka ICONDE projekta otrais gads ir aizvadīts sekmīgi.
2022. gada augusts – oktobris
RTU pētnieki ir sagatavojuši publikāciju «Experimental Study and Modelling on the Structural Response of Fiber Reinforced Concrete Beams» atvērtās piekļuves žurnālam Applied Sciences. Raksts ir pieņemts publicēšanai un tiks izdots oktobra beigās.
No 12. līdz 14. septembrim Lietuvas Enerģētikas institūtā, Kauņā notika seminārs «Radioaktīvo/kodolmateriālu un bīstamo atkritumu apsaimniekošana» par radioaktīvo/kodolatkritumu apsaimniekošanu un citām ICONDE projekta tēmām. Seminārs tika organizēts kā hibrīdpasākums – tiešsaistē un klātienē. Trīs dienu darbsemināra laikā tika sniegtas daudzas prezentācijas tajā skaitā arī no uzaicinātajiem industrijas un valsts iestāžu pārstāvjiem. Cita starpā bija iespēja apmeklēt arī Ignalinas atomelektrostaciju.
RTU ikgadējā Zinātniskajā konferencē 13. oktobrī tika prezentēti arī ICONDE projektā iegūtie rezultāti. Doktorants Karunamoorthy Rengasamy Kannathasan un projekta koordinators Dr. Andrejs Krasņikovs piedalījās ar diviem ziņojumiem: «Īso tērauda šķiedru eksperimentālā izpēte pie dažādiem temperatūras režīmiem» un «Izpēte par armētu betonu pie dažādām temperatūrām un šķiedru noturības testi». Prezentāciju par modelēšanas rezultātiem «Nepārtrauktu materiālu modelēšana, izmantojot diskrēto elementu metodi» sniedza I. Vaicis.
2022. gada maijs - jūlijs
Šajā ceturksnī projekta dalībnieki ir piedalījušies vairākos pasākumos, lai informētu sabiedrību par ICONDE projektu un tajā iegūtajiem zinātniskajiem rezultātiem.
9. jūnijā projekta komanda rīkoja publisku semināru, lai popularizētu ICONDE projekta idejas. Semināra nosaukums bija «Betonu izstrāde bīstamo atkritumu, tai skaitā radioaktīvo atkritumu, apsaimniekošanai». Pasākums notika Tartu Universitātes Tallinas birojā pašā Tallinas pilsētas centrā. Katra partneriestāde sniedza prezentāciju, lai iepazīstinātu ar savu darbu ICONDE projektā.
Projekta pētnieces Siiri Salupere no Tartu Universitātes (Igaunija) un Iveta Novakova no UiT (Norvēģija), piedalījās NORM X konferencē ar prezentāciju «ICONDE – innovation in concrete design for hazardous waste management applications». Konference notika no 9. - 13. maijam Utrehtā Nīderlandē. Volodimirs Guliks no Tartu Universitātes piedalījās 10. Euratom konferencē par reaktoru drošību un 10. Euratom konferencē par radioaktīvo atkritumu apsaimniekošanu (FISA 2022 & EURADWASTE '22) Lionā, Francijā no 30. maija līdz 3. jūnijam, kur prezentēja stenda referātu «Concrete composite material reinforced by modified basalt fiber for nuclear energy and nuclear waste management applications». Savukārt Sabīne Upnere no Rīgas Tehniskās universitātes piedalījās 25. starptautiskajā konferencē Composite of Structures (ICCS25), kurā prezentēja stenda referātu «Fracture of fibre reinforced concrete. Identification of crack face bridging law, softening approach». Konferenci organizēja Inženierzinātņu fakultāte Portu Universitātē (Portugāle) un tā notika no 19. līdz 22. jūlijam.
2022. gada februāris - aprīlis
Projekta ceturtajā ceturksnī tika uzsākta skaitlisko modeļu izveide betona mehānisko īpašību pētīšanai. Skaitliskā modelēšana ļaus novērtēt degslānekļa pelnu daudzuma un pievienoto šķiedru ietekmi uz plaisu attīstību betonā neveicot laboratorijas eksperimentus. Paralēli ir uzsākts darbs pie ekranēšanas īpašību skaitliskas modelēšanas. RTU laboratorijā ir pabeigta bezšķiedru betona paraugu izgatavošana, izmantojot dažādu daudzumu degslānekļa pelnu piejaukumu.
Projekta partneri ir sagatavojuši un iesnieguši kopīgu ziņojumu starptautiskā zinātniskā konferencē NORM X 2022, kas norisināsies no 9. - 13. maijam Nīderlandē.
Sasniegtie ICONDE pirmā gada mērķi ir rezultāts intensīvai sadarbībai starp projekta partneriem – Rīgas Tehnisko Universitāti, Tartu Universitāti, Lietuvas Enerģētikas Institūtu un Norvēģijas Arktisko Universitāti.
RTU profesors Andrejs Krasņikovs piedalīsies pirmajā starptautiskajā tiešsaistes konferencē «Kodolenerģija Latvijai» ar referātu «ICONDE — jauns betons kodolatkritumu un radioaktīvo atkritumu apsaimniekošanai». Konference notiks 2022. gada 18. maijā.
Projekta koordinācijas sapulce Narvikā
No 5. līdz 6. aprīlim Norvēģijas Arktiskajā universitātē Narvikā notika pirmā ICONDE projekta partneru klātienes tikšanās. Sanāksme ilga divas dienas un līdztekus diskusijai par paveiktajiem uzdevumiem tika detalizēti apspriests arī turpmākā plāna un projekta virzības izvērtējums. Liels uzsvars tika likts uz klātienes pasākumiem, kas ir jāpārplāno (Covid 19 pandēmijas situācijas dēļ). Visi partneri atzina pieaugošo vajadzību pēc labas rezultātu izplatīšanas pēc iespējas plašākai auditorijai, bet jo īpaši iesaistīto nozaru speciālistu vidū un citos pētniecības institūtos. ICONDE projekts pilnībā atbilst mūsdienu vajadzībām:
• ES stratēģijai, kas saistīta ar bīstamo atkritumu (arī radioaktīvo un kodolatkritumu) apsaimniekošanu.
• Pašreizējai ģeopolitiskai situācijai, kas ir spēcīgi aktualizējusi nepieciešamību izveidot enerģētisko neatkarību Eiropā – kodolenerģijas izmantošana Eiropas valstīs nākotnē, visticamāk, pieaugs. Projekts ICONDE ir veltīts inovatīvu un efektīvu materiālu izstrādei drošai radioaktīvo atkritumu apsaimniekošanai, kas garantē mūsdienīgas radiācijas aizsardzības prasības.
• ANO ilgtspējīgas attīstības mērķim saistībā ar aprites ekonomiku, jo jaunā tipa betona izgatavošanā cementu daļēji aizstāj ar degslānekļa pelniem, kas ir enerģijas ražošanas atkritums Igaunijā.
Pasākuma pirmo dienu noslēdza vakariņas, kurās partneri no Baltijas valstīm nogaršoja Ziemeļnorvēģijas tradicionālo ēdienu «Boknafisk». Otrā sanāksmes diena sākās ar pilsētas apskati un LKAB kuģniecības objekta apmeklējumu Jorna Eldbija (Jorn Eldby) vadībā. Sanāksmes dalībnieki no visām četrām projekta partneru organizācijām secināja, ka šī klātienes tikšanās pozitīvi ietekmēs projekta gaitu.
Nākošā projekta dalībnieku klātienes tikšanās plānota 2022. gada jūnijā Tartū.
2021. gada novembris – 2022. gada janvāris
ICONDE projekta trešajā ceturksnī tika turpināti bīstamo atkritumu glabāšanai paredzēta šķiedru un bezšķiedru pelnu betona pētījumi. Ir veikta turpmākajos pētījumos izmantojamo šķiedru izvēle, to parametru definēšana, analizētas radioaktīvo atkritumu uzglabāšanas pamata problēmas saistībā ar cementējošā materiāla mehāniskajām īpašībām. Lai būtu iespējams noteikt degslānekļa un dažādu šķiedru ietekmi uz betona īpašībām ir izgatavoti bāzes paraugi salīdzināšanai, izmantojot tradicionālas betona izgatavošanas receptes, kā arī viekti pirmie mehānisko īpašību pārbaudes testi. Diskusijās ir formulēti šķiedru betona skaitlisko eksperimentu mērķi un uzdevumi.
2021. gada augusts – oktobris
Projekta otrajā ceturksnī tika pabeigta degslānekļa pelnu ķīmisko un minereoloģisko īpašību izpēte, kas ir būtisks priekšnoteikums turpmāko aktivitāšu, saistītu ar kompozītmateriālu modelēšanu, gamma staru un neitronu ekranēšanas eksperimentiem, izpildei. Ir apkopota informācija par projekta partnervalstīs esošajiem bīstamo atkritumu avotiem. Šāda informācija ļauj konkrētāk apzināt potenciālos jaunā tipa betona pielietojumus partnervalstīs.
Plašākas zinātnieku sabiedrības informēšana par ICONDE aktivitātēm notika RTU 62. starptautiskajā zinātniskajā konferencē. Mašīnbūves, tranporta un aeoronautikas fakultātes organizētā zinātniskā sekcija «Inženiertehnika, mehānika un mašīnbūvniecība» notika 14. oktobrī kombinētā formā gan klātienē, gan attālināti. Tajā projekta vadošais pētnieks N. Jēkabsons piedalījās ar ziņojumu «ICONDE projekts, tā apraksts un sasniegtais».
2021. gada maijs – jūlijs
Rīgas Tehniskās universitātes Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes Mehānikas un mašīnbūves institūta Teorētiskās mehānikas un materiālu pretestības katedras zinātnieki starptautiskā projektā ir uzsākuši pētījumus par jauna tipa betona izveidi bīstamu atkritumu uzglabāšanai, lietojot degslānekļa pelnus kā vienu no izejmateriāliem.
Bazalta un nesen izstrādātās bazalta-bora šķiedru izmantošana tradicionālā tērauda armējuma vietā ir viens no pētījumu virzieniem. Šādu specializētu betonu ar mazu gāzu un šķidrumu caurlaidība ka arī radioaktīvā starojuma ekranējošām īpašībām bora piedevu dēļ var izmantot bīstamo atkritumu iecementēšanai - gan transportēšanas, gan arī ilgstošas uzglabāšanas (piemēram, dažos konteineros vai tieši beztaras masā) vajadzībām.
Projekta īstenošana uzsākta 2021. gada 1. maijā. Projekta īstenošanas pirmajā ceturksnī projekta pētnieki veica degslānekļa pelnu ķīmisko un mineraloģisko izpēti un kritisko parametru un prasību noteikšanu radioaktīvo atkritumu apsaimniekošanā izmantotajiem materiāliem.
ERA-NET RUS Plus, Horisone
RTU grupas vadītājs: prof. J. Dehtjars
Projekts realizēts laika posmā no 2021. līdz 2023. gadam.
Eiropas Komisijas ERA-NET RU PLUS projekts.
RTU grupas vadītājs: prof. J.Dehtjars
Projekts realizēts laika posmā no 2019. līdz 2021. gadam.
International atomic energy agency (IAEA) LAT)0004 . Technical cooperation program.
Projekta vadītājs (RTU daļa): prof. A. Balodis
Projekts realizēts laika posmā no 2020. līdz 2021. gadam.
Projekta vadītājs: prof. A. Balodis
Projekts realizēts laika posmā no 2018. līdz 2020. gadam.
Projekta mērķis – sadarbībā ar Furtvangena universitātes Tehniskas medicīnas institūta specialistiem izpētīt iespēju izmantot apģērbā integrētus tekstila elektrodus lai veiktu cilvēka elpošanas monitorēšanu izmantojot elektroimpedances tomogrāfijas
Baltijas-Vācijas Augstskolu biroja projektu finansiāli atbalsta Vācijas Akadēmiskās apmaiņas dienests (DAAD) no Vācijas Ārlietu ministrijas piešķirtajiem līdzekļiem.
Projekta vadītājs:. A. Kataševs
Projekts realizēts 2017. gadā.
EUREKA projekts E! 3033
Projekts realizēts laika posmā no 2003. līdz 2013. gadam.
Projekta kods INTAS 05-96-4396
Projekts realizēts laika posmā no 2006. līdz 2009. gadam.
Projekta kods INTAS 03-51-3967
Projekts realizēts laika posmā no 2004. līdz 2007. gadam.
Finansēts ar Eiropas Komisijas grantu, projekts NMP3-CT-2003- 504937
Koordinators: prof. Jurijs Dehtjars
Projekts realizēts laika posmā no 2004. līdz 2007. gadam.
Eiropas Komisijas projekts PECO, PL93-1114
Projekts realizēts laika posmā no 1994. līdz 1996. gadam.