Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultāte
Parādīt izvēlni
Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultāte

RTU papildina studiju aprīkojumu ar sadarbībspējīgu robotu jeb kobotu

19. marts
.
.
.
«Industriālie roboti kļūst arvien draudzīgāki cilvēkam,» norāda RTU Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes Lietišķo datorsistēmu institūta lektors Matīss Eriņš. Foto: Armands Kaņepe, RTU

Lai nodrošinātu plašākas iespējas studentiem gūt praktisku pieredzi robotikā un automatizācijā un pilnveidot darba tirgū nepieciešamās prasmes, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultāte (DITEF) papildina aprīkojumu ar modernu kompānijas «ABB» sadarbībībspējīgu robotu jeb kobotu, kā arī turpina izmantot jaudīgu robotu simulācijas un programmēšanas rīku «RobotStudio®».

«Pateicoties sadarbībai ar SIA «ABB» robota iegādē un ciešajam atbalstam studiju procesa praktiskās daļas pilnveidē, Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultāte šobrīd nosedz praktiski visu industriālās robotikas spektru kā pēc robotu tehniskām specifikācijām, tā arī pēc to funkcionalitātes. Šis ir pirmais RTU iegādātais sadarbībspējīgs robots, bet noteikti ne pēdējais,» uzsver fakultātes dekāns Agris Ņikitenko.

Lietotājam draudzīgs robots
Robotam «GoFa CRB 15000», kas aprīkots ar jaunāko «ABB OmniCore» kontrolieri ar tirgū plašāko kustību vadības klāstu, ir vairākas būtiskas priekšrocības, kas atvieglo jaunu prasmju iegūšanu ne vien IT studentiem, bet arī cilvēkiem bez priekšzināšanām programmēšanā, uzsver DITEF Lietišķo datorsistēmu institūta lektors Matīss Eriņš. Proti, robota kustības var programmēt intuitīvā veidā, viņš saka, kustinot robota roku pa brīvi izvēlētu maršrutu, ko pēcāk robots atkārto. Lai darbotos ar šo robotu, nav nepieciešamas arī īpašas aizsargbarjeras vai nožogojumi, kā tas ir industriālajiem robotiem. Pateicoties ABB tehnoloģijai SafeMove, robota kustības var tikt ierobežotas ar virtuālām sienām, ārpus kurām robots automātiski apstājas. Līdz ar to cilvēks var droši strādāt kopā ar robotu, atrasties tam tieši līdzās, veikt vienus un tos pašus uzdevumus, neapdraudot sevi un neietekmējot darba produktivitāti. Tas nodrošina maksimālu elastību un efektivitāti darba telpās.

«Industriālie roboti kļūst arvien draudzīgāki cilvēkam,» rezumē M. Eriņš. 

Viņu papildina SIA «ABB» robotikas un diskrētās automatizācijas vadītājs Artūrs Agejevs: «Drošība un vieglā programmēšana nojauc barjeras, kas uzņēmumus kavē sākt ražošanas automatizāciju. Viņiem vairs nav nepieciešams liels skaits augsti kvalificētu speciālistu, lai ieviestu robotizētos risinājumus. Arī izglītībā jaunās «GoFa CRB 15000» funkcijas nojauc baiļu robežu mēģināt un sākt rīkoties ar robotiem. Ir daudz vieglāk ieinteresēt izmēģināt ko jaunu, dodot iespēju to pamēģināt pašam savām, rokām.» Viņš arī uzsver, ka pieredze, kas gūta, strādājot ar kobotu, nodrošinās jauniešiem praktiskas iemaņas, kas nepieciešamas, lai gūtu panākumus mūsdienu pasaulē, kurā valda tehnoloģijas.

Papildu iegādātajam robotam SIA «ABB» RTU bez maksas nodrošinājis robotu simulācijas un programmēšanas rīku «RobotStudio®», kas būtiski uzlabo studiju pieredzi, ļaujot studentiem virtuālā vidē projektēt, simulēt un programmēt robotu lietojumprogrammas pirms to ieviešanas reālajā darba vidē. Kā norāda M. Eriņš, šis rīks dod iespēju ar vienu robotu strādāt lielam skaitam studentu, turklāt to darīt attālināti sev ērtā laikā. Arī pirms konkrētā iekārtas uzstādīšanas sadarbībā ar studentiem «RobotStudio®» vidē tika modelēts, kur un kā to telpā vislabāk izvietot, kur novietot kontrolieri utt. 

Izmanto studenti, skolēni un zinātnieki
Jautāts, kādu uzdevumu veikšanai «GoFa CRB 15000» izmanto industrijā. A. Agejevs saka, ka tam ir ļoti plašs lietojums, ko ierobežo vien lietotāja fantāzija. Arī studentiem, uzsākot savu ceļojumu ar šo robotu un simulācijas rīku, paveras nebeidzamas iespējas pētniecības un inovāciju jomā, kas saistītas ar robotiku un automatizāciju.

RTU DITEF laboratorijā studenti to izmantos dažādu uzdevumu risināšanai, apliecina M. Eriņš. Viņš demonstrē it kā vienkāršu uzdevumu – robots ar datorredzes palīdzību atpazīst klucīšus, tos satver un pārvieto, liek kastītē, pārber no vienas kastītes citā, šķiro. Šādi tiek trenēti mākslīgā intelekta un attēlu apstrādes algoritmi, lai robots uzdevumus veiktu arvien veiklāk un pieļautu mazāk kļūdu. «Klucīšiem ir dažādas šķautnes, formas, kas ir jāatpazīst, atkarībā no tā, kas robota rokai jāpaņem, to var arī papildināt ar atbilstošu instrumentu – pirkstiem vai piesūcekni. Vispirms studenti apgūst tipisku uzdevumu risināšanu, instrumentus, lietojumus. Pēc tam viņi var ķerties klāt pētnieciskam uzdevumam, kādas jaunas problēmas risināšanai, citu sensoru vai metožu lietošanai, citam lietojumam, piemēram, var robotu izmantot atkritumu šķirošanā, skenēšanā, papildinot to ar kameru, veikt kvalitātes kontroli,» viņš skaidro. 

Sadarbību ar ABB RTU aizsāka jau 2011. gadā, arvien papildinot aprīkojumu, nodrošinot vieslekcijas. «Atbalstīt izglītību ir mūsu globālā politika,» atzīst A. Agejevs.

Laboratorijas telpā redzami vairāku paaudžu industriālie roboti, kurus izmanto gan studenti un pētnieki, gan RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolēni. Piemēram, pērn bakalaura līmeņa studenti ar robotu palīdzību veica termogrāfijas pētījumu, savukārt programmā «Vertikāli integrēts projekts» studenti sadarbībā ar skolēniem attīsta automatizētu rīku un, izmantojot «RobotStudio®», arī digitālo dvīni kvalitātes kontrolei, ar piemēriem dalās M. Eriņš. 

RTU aktīvi izmanto robotus arī pētniecības procesā, inovatīvu risinājumu izstrādē, kā arī sadarbībā ar uzņēmumiem, kuri apgūst robotu ieviešanu robotizētos risinājumos. RTU zinātniskajā aprīkojumā ir arī vairāki industriālie roboti KUKA un liela kustību diapazona robotizēts simulators. 

RTU papildina aprīkojumu ar jaunu kobotu jeb sadarbības robotu

Kopīgot rakstu

Jaunumi