RTU Bērnu un jauniešu universitāte
Parādīt izvēlni
RTU Bērnu un jauniešu universitāte

Lekcijas

Lekcijas

Šobrīd tiek organizētas bezmaksas lekciju cikls vidusskolēniem «Universitāte nākotnes inženieriem» jeb UNI.

Te vari skatīt prezentācijas un lekciju iekrakstu no iepriekš BJU organizētām lekcijām  7.–12. klasēm.

 
Pavasara lekcijas 2021./2022. mācību gadā

12. februāris
Tēma «Bezpilota lidaparātu un to sistēmu izstrāde un ražošana Latvijā»

R&D, konstruēšanas un ražošanas iespējas. Augsto tehnoloģiju pielietošana praksē. Divējāda pielietojuma produkts ar klientu bāzi visā Pasaulē. Armijās, robežsardzes, loģistikas, akadēmisko institūciju pielietojumam. UAV Factory kompānijas prezentācija. 

Lekciju lasīs: Oļegs Jakovļevs, RTU Asistents, Pētnieks, Dr. sc. ing, 19 zinātniskie raksti «RTU 2019. gada jaunais zinātnieks» nominants, UAV Factory ražošanas direktors

12. marts
Tēma «Kā uzlabot matemātiskās prasmes»

Iezubrīt matemātiku no galvas vai iemācīties matemātiski domāt, analizēt un trenēt atmiņu?! Ieteikumi un knifi, kas palīdzēs Tev uzlabot matemātiskās prasmes un saprašanu, risinot problēmas.

Lekciju lasīs: Tabita Treilande RTU Inženiermatemātikas katedras docente, pasniedz augstāko matemātiku bakalauriem Latvijas un ārvalstu studentiem

9. aprīlis
Tēma «Kas ir kriptovalūtas, kāpēc un kā tas tika rādītās. Kādā ir kriptovalūtu nākotne. Vai es varu pats radīt kriptovalūtu?»

Lekciju lasīs: Justīna Hudenko Dr.oec., Doktora grāds ekonomikā un zinātniskā eksperta sertifikāts. Docente RTU Starptautisko ekonomisko sakaru un muitas institūta, kā arī ir vairāk nekā 200 zinātnisko publikāciju autore finansēs un transporta jomā.

Lekcijas prezentācija «Kas ir kriptovalūtas, kāpēc un kā tas tika rādītās. Kādā ir kriptovalūtu nākotne. Vai es varu pats radīt kriptovalūtu?»

Rudens lekcijas 2021./2022. mācību gadā

9. oktobris
«Kā koučings var palīdzēt izdzīvot skolu», lekciju lasa RTU IEVF UIVI docents Leonards Budņiks.

30. oktobris
«Autonomo vilcienu tehnoloģijas: Eiropas dzelzceļa nākotnes vīzija», lekciju lasa RTU Dzelzceļa inženierijas katedras vadītājs profesors Dr. sc. ing. Mihails Gorobecs.

6. novembris
«BIO materiāli – cilvēka ķermeņa rezerves daļas», lekciju lasa RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra asociētā profesore Dr. sc. ing. Kristīne Šalma Ancāne

Pavasara lekcijas 2020./2021. mācību gadā

20. februāris «Mode un nākotnes tehnoloģijas»
Kā top apģērbs? Apģērbs un tehnoloģiskie risinājumu tajā. Vide un apģērbs. Nākotnes izaicinājumi apģērba jomā.
Lektore: Agnese Volmāre, modes dizainere, RTU Dizaina Tehnoloģiju institūta lektore ar maģistra grādu mākslā un dizainā. 20 gadu radoša un profesionāla pieredze, kā arī zināšanas modes jomā ļauj profesionāli un kreatīvi vadīt lekcijas RTU. Vada studentu bakalaura darbu praktisko daļu.

6. marts «Asteroīdu rakšana»
Šī ir ļoti perspektīva nozare, jo asteorīdos, kuru skaits mērāms miljonos, ir derīgie izrakteņi, kuru uz Zemes trūkst vai trūks nākotnē. Lai arī atseorīdu rakšana ir nākotnes projekts, jau tagad ir sastopamas daudzas no vajadzīgajām tehnoloģijām. Lekcijā būs iespējams iepazīties ar pamatprincipiem un problēmām, kas varētu sagaidīt cilvēkus, sākot attīstīt asteorīdu rakšanu.
Lektors: Mārcis Greiselis. Pabeidzis Zviedrijas Uppsalas universitāti un ieguvis maģistra grādu fizikā ar novirzienu astronomija. RTU BJU programmas pasniedzējs.

3. aprīlis «Mākonis un mākoņtehnoloģijas»
Pēdējos gados vārds «mākonis» ir dzirdēts neskaitāmas reizes un ne tikai sarunās par laika apstākļiem. Lekcijā tiks izskaidrots, kas ir mākonis un mākoņtehnoloģijas, kur tās pielieto, kas tās kontrolē, kam tās ir vajadzīgas un kā tās var apgūt.
Lektors: Rūdis Rozītis, RTU Datorzinātnes un informāciju tehnoloģijas fakultātes students, studē programmā «Datorsistēmas». Viņš ir saņēmis AWS «Cloud Practitioner» sertifikātu. Strādā Business Intelligence jomā kā Junioru līmeņa programmatūras izstrādātājs.

Rudens lekcijas 2020./2021. mācību gadā
26. septembris «Mūsdienu fotogrāfijas rašanās vēsture, daudzveidība un attīstība»
Juris Tīfenbergs, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) docents.
Lekcijā tiks dots ieskats vēsturē, fotogrāfiskā attēla veidošanās procesā, iepazīstināts ar fotoķīmijas pamatiem, melnbaltās fotogrāfijas procesiem un lietotajām ķimikālijām (attīstīšana, fiksēšana, skalošana, žāvēšana, palīgprocesi, kā, piemēram, dažādu defektu labošana un tonēšana). Lekcija ļaus uzzināt vairāk par krāsaino fotogrāfiju, foto diapozitīviem, fotofilmu un fotopapīru veidiem, kā arī fotoaparātiem, foto objektīviem un citu speciālo fototehniku. Būs iespēja noskaidrot, kas kopīgs filmu fotokamerām ar digitālajām fotokamerām. Dalībnieki varēs gūt zināšanas arī par fotomākslu un citiem fotogrāfiju žanriem, uzzināt, kas ir fotomontāžas un iepazīties ar ievērojamākajiem latviešu fotogrāfiem un fotomāksliniekiem.
 
17. oktobris «Biomimikrija: ceļš uz zinātnisko inovāciju»
Roberts Jūrmalietis, Dr.biol., Liepājas Universitātes docents un vadošais pētnieks. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) absolvents.
Biomimikrija ir atzīta par revolūciju zinātniskajā jaunradē, tomēr tās sniegtās daudzsološās iespējas joprojām apgūtas nepilnīgi. Lekcijā tiks demonstrēts biomimikrijas pielietojums pētniecībā: kā vērojot, piemēram, dzīvnieku uzvedību, fraktālās struktūras dabā, parazītu pasauli, ekosistēmu procesus u.c., var gūt jaunu izpratni un ieraudzīt negaidītus risinājumus dažādām zinātnes un tehnoloģijas problēmām.
 
31. oktobris «Seno spēkratu restaurācijas process»
Gunārs Dortāns, Rīgas Motormuzeja galvenais restaurators
Lekcijā būs iespējams uzzināt, kā notiek restaurācija un izsekot tās dažādajiem posmiem. Tiks skaidrots, ar ko seno spēkratu restaurācija atšķiras no citu vēsturisko kultūras mantojumu vienību restaurācijas. Lekcijas laikā varēs iepazīsties ar auto virsbūves un šasijas konstrukciju attīstību un niansēm dažādos laika periodos. Tiks arī aplūkota trīs Rīgas Motormuzeja spēkratu – Cadillac, Krastin un S1L – restaurācijas gaita.
Lekcija tapusi sadarbībā ar Rīgas Motormuzeju.