Elektronikas un telekomunikāciju fakultāte
Parādīt izvēlni
Elektronikas un telekomunikāciju fakultāte

5G – lielāks informācijas apjoms, ātrāka datu plūsma

3. decembris, 2019
.
.
Foto: pixabay.com

Rūpniecība un viedās pilsētas ir divas svarīgas jomas, kuru attīstībā 5G tehnoloģijām ir ļoti svarīga loma, jo 5G nodrošina lielāku un ātrāku datu plūsmu. Tā otrdienas, 3. decembra, Latvijas radio 1 raidījumā «Zināmais nezināmajā» stāstīja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes dekāns Jurģis Poriņš un pētnieks Toms Salgals. 

Autonomajām mašīnām 5G tīkls dos iespēju, pārvietojoties plūsmā, gan sazināties savstarpēji, gan arī pieņemt lēmumus par braukšanas ātrumu un izvairīšanos no iespējamajiem šķēršļiem, neiejaucoties auto vadītājam. Lai to nodrošinātu, svarīga ir automašīnu savstarpējā saziņa un informācijas apmaiņa. «Ja uz ceļa ir kāds objekts, ir nepieciešams ātri reaģēt. To var nodrošināt liels datu apjoms, taču ne visa informācija glabāsies mašīnā, būs vajadzīgi arī ārējie pieslēgumi, lai pēc iespējas lielāku datu pārraidi nodrošinātu ar mazāku aizkavēšanos,» skaidro J. Poriņš. 

Viņš arī uzsver, ka sekmīgai autonomo mašīnu darbībai ir nepieciešama arī attiecīga infrastruktūra – viedie luksofori, ceļazīmes, elektroniskie tablo, kur operatīvi mainās informācija, piemēram, par ceļa segumu.

 Arī T. Salgals uzsver, ka, attīstoties viedajām pilsētām, tiks uzlabotas gan cilvēku, gan tehnikas savstarpējās saziņas spējas, gan arī, arvien vairāk ieviešot robotizāciju, norisināsies industrijas attīstība. 

«Ražošana būs pilnībā robotizēta un automatizēta,» prognozē J. Poriņš, skaidrojot, ka 5G sniedz iespējas automatizēti mainīt ražošanas līnijas. Tas nozīmē, ka uzņēmumi var fleksibli variēt produktu ražošanu: «Vienā dienā ražo tējkannas, otrā dienā – mikserus, bet konveijeru pārveide notiek robotizēti, tiešā veidā cilvēkam nepiedaloties.» 

Zinātnieki norāda, ka Latvijā ir labi attīstīta infrastruktūra, lai ieviestu 5G tehnoloģiju, taču vēl nepieciešams uzstādīt vismaz 20 reižu vairāk staciju, lai varētu pārraidīt lielu datu apjomu un objekti spētu savstarpēji sazināties un palīdzēt cilvēkiem. 

Latvijas Radio 1 raidījums «Zināmais nezināmajā» (03.12.2019.)

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

3. decembris, 2019 plkst. 14:24

Līdzīgi raksti

Jaunumi

_